PDA

Prikaži potpunu verziju : SOLARIS 10-Besplatna kopija


PAIN
15.1.2007, 17:36
"For a limited time only, just like Ubuntu's ShipIt service, Sun Microsystems lets you order Solaris 10 absolutely free of charge. The operating system comes on a single DVD supporting both the x86 and SPARC versions. Also included is Sun Studio 11."
http://www2.sun.de/dc/forms/reg_us_2211_391.jsp

Dolazi na DVDu za deset dana i potpuno je besplatan.Znam da ga je mozda vec vecina nabavila ali sto je dzabe i bogu je drago.

Stevvan
15.1.2007, 17:47
Kakav je Solaris? Jel ima neke prednosti nad Ubuntu-om?

PAIN
15.1.2007, 17:54
Kakav je Solaris? Jel ima neke prednosti nad Ubuntu-om?
Pa trazio sam po netu nesto i bas nema puno.Sve samo pise kao da je ono najvise za office use.Stvarno nemam pojma, ja sam ga narucio i sad ostaje samo da cekam.

EDIT:Evo celog review i vidim da je stvarno kao business OS.LINK (http://www.pcmag.com/article2/0,1759,1781191,00.asp)

Covenant
15.1.2007, 18:43
Solaris je varijanta UNIX-a i OS koji je prevashodno namenjen za serversku upotrebu gde se pokazao kao odlicno i skalabilno resenje,a namenjen je pre svega velikim embeded sistemima i enterprise trzistu-dakle ozbiljni korisnici i velike kompanije
Za desktop/home/small office upotrebu je kranje neprikladan-ako se bavite uobicajenim poslovima,moj savet je da se zadrzite na linux-u;)
Mada,svako je slobodan da proba ako hoce,naravno:)

Mr.Eco
15.1.2007, 18:46
Mogli su i noviju verziju da ubace :P

Freško
15.1.2007, 19:48
Stvarno je lepo čuti da su i Solaris počeli da distribuiraju kao Ubunto ..... :tapsh:

Milos_SD
16.1.2007, 17:29
Ja sam narucio. :D
Videcemo da li ce stici kao Ubuntu. (bez naplate postarine) :)

nighthawk
16.1.2007, 17:34
Narucio i ja jos juce. Ako treba da se placa postarina ne prihvatam. Bas da vidim da li je stvarno dzabe

PAIN
16.1.2007, 17:39
Ja sam vec jednom tako narucio bese knoppix i moram da vas razocaram BILA JE POSTARINA.Ali nesto bzvz oko 100 kinti.Bas me briga cu da dam cisto da ga probam.A i vi ste smesni pa stize iz Amerike.

ne0 fl00d3r
16.1.2007, 21:20
I ja sam narucio. Valjda nema postarine. Meni i za Ubuntu naplatili postarinu negde oko 40 din.

urke
17.1.2007, 0:28
Meni za Ubuntu 6.06 nisu naplatili nikakvu poštarinu, možda i zato što sam poručio SAMO JEDAN disk.

Čak i da postoji poštarina za Solaris, ako vas stvarno interesuje da vidite kako taj sistem radi i izgleda, platićete i 500 dinara poštarinu, ili ćete downloadovati DVD ISO sa neta i nećete poručiti paket.

Ako je neko naručio paket samo da bi mu neko nešto poslao i on to dobio 4free, onda je jadan i beskoristan, pa dalje neću trošiti reči na takve likove.

Freško
17.1.2007, 0:57
Meni za Ubuntu 6.06 nisu naplatili nikakvu poštarinu, možda i zato što sam poručio SAMO JEDAN disk.

Kada sam ja naručivao Ububto 6.06 LTS poručio sam svih 10 diskova i nisam platio ni donar poštanskih troškova....Mislim da poštarina nema nikakve veze sa količinom poručenih diskova....Barem kod Ubunta......

Naručio sam Solaris 10 da vidim daliće dostojno da zameni Win2003 koji koristim na "kućnom" serveru ......Kada stigne Solaris javljam dali sam platio nešto....

Covenant
17.1.2007, 1:46
Postarina se ne placa jer tamo pise "order for free" a to znaci bez nadoknade:)
Inace-slazem se sa Urketom-ko porucuje samo zasto sto je za dz umesto ako stvarno nece da se upozna sa jedinim UNIX sistemom kao sto je Solaris treba da ucini uslugu sebi i ovim ljudima iz Solaris tima i ne porucuje diskove:)
Inace,ako neko misli da je u pitanju desktop sistem za uobicajene potrebe-mogu odmah da vam kazem da cete biti razocarani u startu-kao sto rekoh to je OS koji pravu vrednost i svrhu stice na serverskim masinama,te ako neko hoce dobar desktop sistem bi trebao da proba neki linux distro ili FreeBSD....
Uvek se treba pravo malo informisati....

@fresko
U svakom slucaju budi spreman na ceprkanje po konzoli:)

brainZ
17.1.2007, 3:17
...a namenjen je pre svega velikim embeded sistemima i enterprise trzistu...

Ne postoje "veliki embedded sistemi", to je logicka i prakticna kontradikcija, verovatno si pogresno shvatio znacenje termina embedded dok si citao neke enterprise tekstove po netu... Inace, ne bih se slozio da je Solaris los izbor za desktop, mozda je u nekim oblastima manje prilagodjen kucnim korisnicima i ima slabiju podrsku za hardver na x86 arhitekturi, ali kada ga instalirate jednostavno cete koristiti Sunovu varijantu okruzenja Gnome, and that's pretty much it... Verzija 10 je prilicno doterana da bi radila kako treba na x86 arch, te mislim da ce uskoro izaci iz upotrebe i stari nickname Slowlaris...

brainZ
17.1.2007, 17:12
Iako Urketov izbor reci nije bas najprikladniji, moram reci da sam jedan od onih koji se gadi srpskog obicaja da grabi sve sto je za dz - setite se samo situacije sa besplatnim knjigama Politike i Novosti, kada su se "gradjani" gotovo tukli da bi uzeli 'Anu Karenjinu'... naravno, niko od njih je nije ni prelistao, a o tome da se pojavila sledeceg jutra kao jedan od artikala na ulicnim tezgama i da ne pricam. Dakle, situacija ovde je vrlo slicna, idiotski je narucivati DVD sa Solarisom samo da bi njegova fina kutija krasila policu sa diskovima i kao odgovor na pitanje "a sta je ovo?" reci - "to, pa ne znam, dobio sam za dz preko neta", mada je to naravno pravo onoga koji narucuje... Btw, rado cu platiti (razumnu) postarinu, mada sumnjam da ce je biti...

Covenant
17.1.2007, 17:56
Inace soft modemi ne rade pod Solarisom tako da svi oni koji imaju dial-up i iste mogu da se oproste od koriscenja neta...
Pravi hardverski modemi,naravno,rade bez problema-oni uopste ne zavise od OS-a vec od slota/prikljucka:)

Miloš
17.1.2007, 18:03
Уф, разочарао сам се. Покушао сам да инсталирам Solaris на лаптоп, и после мало чепркања по драјверима за графичку картицу, успео сам да покренем инсталер. Инсталер је фино урађен (графички). И таман кад сам стигао до партиционисања, он ми избаци упозорење да не може да коегзистира са GNU/Linuxom на једном диску!:boodala:

brainZ
18.1.2007, 12:14
Znam da ga je mozda vec vecina nabavila ali sto je dzabe i bogu je drago.

Ko je pricao o tome. ... A i takvih narudzbina ce uvek biti jer lepo rekoste.....pa mi smo SRBI

Uporedi ove dve svoje izjave ;) In fact, ja sam odgovorio na Urketov post i komentare koji su na doticni usledili...

Full_Metal_Yakuza
17.2.2007, 0:12
Hello:

We have received your request for a free Solaris DVD Software kit. Please
allow 2-4 weeks for your kit to arrive to the mailing address you provided.
Please also note there are some countries Sun cannot ship media to.

For more information about Solaris Express, Developer Edition,
including training and support, please visit:

Solaris Express, Developer Edition
http://developers.sun.com/solarisdevex

Solaris Express, Developer Edition - Entitlement
http://developers.sun.com/solaris/downloads/solexpdev/entitlement_0207.pdf

For more information about Solaris 10, please visit:

Solaris Learning Centers:
http://sun.com/solaris/teachmesun.com/solaris/teachme

Solaris How to Guides:
http://sun.com/solaris/howtoguidessun.com/solaris/howtoguides

Solaris Training & Learning Services
http://sun.com/training/solarissun.com/training/solaris

Solaris Services & Support
http://sun.com/solaris/get_supportsun.com/solaris/get_support

Thanks and we hope you enjoy your new software!


Contact Information
------------------------------------------------------------------------------


Which DVD software kit would you like?:
* Solaris 10 DVD Software Kit


------------------------------------------------------------------------------
* Yes, I'd like to receive general communications from Sun on products,
promotions, news, and events, including the monthly Sun Inner Circle
newsletter.



Thank you,

Sun Microsystems


Narucio sam ponovo pomenuti Solaris probe radi/radoznalosti,a interesantno je da sam sad dobio ovaj mail,a prosli put nisam-zanimljiv je boldovani deo;)
Mozda ne salju u Srbiju-uopste ne treba da iznenadi ako smo i mi na "crnoj listi" :n-cc2:
Provericu jos,mora imati na sajtu u koje zemlje salju/ne salju;)

crossover
7.3.2007, 1:46
Ja naručio pre više od mesec dana, i dalje čekam stigne.:(

rapsod
7.3.2007, 1:52
Nije ni meni ali ja sumljam da su ga ukrali postari. Nije prvi put dami se tako nesto nesi.

brainZ
26.3.2007, 16:28
Quick note: danas po povratku sa posla na stolu sam zatekao DVD box, preuzela ga je keva i prikladno spustila pored masine ;) Tako da treba samo malo strpljenja, mislim da sam cekao skoro dva meseca da bi diskovi stigli...

optimus_prime
31.3.2007, 19:42
Ja sam narucio da stigne na kucnu adresu u Austriji, tako da neverujem da ga je maznula posta, a inace cekam oko mesec i po.

next
31.3.2007, 21:01
Meni stigao pre neki dan,naravno sve je free,ne placa se postarina...
Samo nisam jos isprobao,jer imam wireless,pa ne mogu da nadjem drajvere za karticu...:(

Svetislav
31.3.2007, 22:33
strpi se meni je stigla negde za 45 dana od narucivanja upravo juce potpuno besplatno , za razliku od linuxa za koji mi je carina i ptt ispostavili neke glupe troskove oko 800 din , ako se dobro secam, a ovo je cika postar doneo na vrata potpuno besplatno hvala

Svetislav
31.3.2007, 22:36
:) Ja naručio pre više od mesec dana, i dalje čekam stigne.:(

samo strpljenja meni je stigla za oko 45 dana doneo cika postar besplatno , za raqzliku od ubuntua kojeg samo mora da platim oko 800 din ako se dobro secam za carinske i ptt troskove , dobijejes 3 dvdia sa programom i alatima, samo jos da probas i da se snadjes

Alexandar
31.3.2007, 23:01
Ja sam tri puta dobio Ubuntu na kucnu adresu bez problema, 2 puta po 1 cd i jednom 5 komada. Stigao mi i Solaris pre neki dan a nakon mesec dana od narucenja. Na koverti (nalepnica sa komplet podacima posiljaoca) pise da je vrednost manja od 10$ tako da postari mogu samo da placu. Posiljka je avionska.

dasa82
13.5.2007, 23:49
Dobio sam Solaris 10 jos pre skoro dva meseca ali nikad da ga isprobam! Dali ga je neko isprobo? Kakva su vasa zapazanja?

Milos_SD
14.5.2007, 2:28
Stiglo mi je pre nedelju-dve, ali jos uvek nemam mogucnosti da ga isprobam (nemam slobodan hard).

next
3.6.2007, 20:44
Ja sam narucio Solaris 10 i stiglo je bez problema za nekih dve do tri nedelje.
Isprobao sam ga ali mi radi dosta sporo. Tako da bash nisam zadovoljan s njim.
Ali svaka im cast na free dvd-ovima moze nekad zatrebati.

Nisam isprobao,ali sam predpostavljao da je dosta spor posto je radjen u javi...Ajde neka neko ko je jos isprobao malko vise opise ovaj OS...

Marshall George
5.6.2007, 18:57
I kakvi su utisci onih koji ga imaju,mene prvenstveno zanima kakva je podrška za hardver i da li ga uopšte mogu instalirati na moju mašinu..:confused:

Covenant
5.6.2007, 19:18
Solaris nije radjen u Javi,jesu neke aplikacije i desktop(Java Desktop,u sustini malo nasminkani/nalickani Gnome)
Podrska za hardver je prilicno mrsava,jer je u pitanju prevashodno serverski OS te je akcenat vise stavljen na mrezne uredjaje i tome sl umesto na graficke i zvucne kartice i dr.
Ja sam isprobao Solaris 10 i iako radi fino,moj prijateljski savet je da ga zaobidjes u sirokom luku ako hoces svoju masinu da koristis da uobicajene desktop stvari te da se zadrzis na linux-u;)
Em je organizacija sistema prilicno drugacija u odnosu na linux(jer je u pitanju pravi UNIX sistem na ne neki *nix klon kao sto linux),em bilo sta specificnije od hardvera(a sire)nece hteti ni da bekne,a i programi koji dolaze uz default Solaris pakovanje su od pre nove ere(Gnome je 2.6,Mozilla 1.7.3 i tako dalje)sto jasno stavlja do znanja da je akcenat za ovaj OS bacen na konzolu i terminal okruzenje(a na kraju krajeva-nista ti drugo za dobar server i ne treba)
Imas i jos bolju varijantu-mozes da probas Solaris preko VMware-a npr,pa da vidis iz prve ruke kako to izgleda:)

nikolam
18.6.2007, 0:34
A kažite mi samo,
jel ste naručivali SPARC izdanje Solarisa?
:))) :ciao:

Covenant
23.6.2007, 0:44
A kažite mi samo,
jel ste naručivali SPARC izdanje Solarisa?
:))) :ciao:

Nema potrebe :)
U narucenim paketima se nalazi i SPARC edicija zajedno sa x86 verzijom i devel alatima na posebnom dvd-u ;)