PDA

Prikaži potpunu verziju : Overclocking A64 X2


matrix_ninja
14.1.2007, 3:38
ej ljudi da se i ja ukljucim malo.
kako da klokujem svoj novi procesor
imam amd athlon 3800+ 64 dual core
i ddr2 800mhz kingston 512 mb
a neznam kako da ga klokujem
i koliko bi otprilike mogao maksimalno da ga klokujem? sad radi na 25-33 stepena maks. prije sam imao intel 1.7 ghz ali mogo sam da ga klokujem
unapred zahvaljujem.

e zaboravio sam da pitam jos kako se klokuje
ram? i zasto mi u onom programu cpu-z pise stalno
ddr2 512 mb (400mhz) kao da radi na 400 mhz
i zasto pise tamo kod procesora ono sto pise
cores kao koliko ima jezgara pise 1?

Master Neo
14.1.2007, 4:10
Evo i ja da pitam nesto: a na koliko bi mogao da se digne AM2 3800+ single core, recimo sa obicnim coolerom, pa onda sa nekim dobrim?

Lord
14.1.2007, 5:24
e zaboravio sam da pitam jos kako se klokuje
ram? i zasto mi u onom programu cpu-z pise stalno
ddr2 512 mb (400mhz) kao da radi na 400 mhz
i zasto pise tamo kod procesora ono sto pise
cores kao koliko ima jezgara pise 1?
Ram ti se dize u isto vreme sa FSBom ili magistralom, u zavisnosti od delitelja koji je postavljen u BIOSu. Ako je 1:1 onda ti memorija ima takt isti kao FSB*2

matrix_ninja
14.1.2007, 14:08
fsb tamo nece da se digne vise 232 to je max pise a min je 200 a na 232
temperatura jedva da se digne za 3-4 stepena sa 2000 mhz na 2300 mhz x2
ali sa intelom je moglo i da se digne vise, a na procesoru pise 3800+ a ide 2300 mhz ??? a ram koji bi trebao raditi na 800 mhz pise pc-2 6400 (400mhz)
a kad klokujem ram ide na 460mhz???:n-cc2:

Atila
14.1.2007, 18:44
Svaka RAM memorija faktički radi da duplo manjoj frekvenciji nego što je propisano. Tako npr. DDR2 800 radi na 400MHz, DDR2 533 na 266MHz, DDR 400 na 200 MHz...

Memory divider smanji na 667, HT množilac na 4 i onda bi trebalo da ti bez problema ide i više. AMD-ove brojne oznake su tu samo radi poređenja s drugim modelima, a u slučaju single corea za poređenje s Pentium 4 modelima.

Garson
14.1.2007, 19:08
Svaka RAM memorija faktički radi da duplo manjoj frekvenciji nego što je propisano. Tako npr. DDR2 800 radi na 400MHz, DDR2 533 na 266MHz, DDR 400 na 200 MHz...
Actually, DDR2-800 radi na realnih 200Mhz, DDR2-533 na 133Mhz itd.

Atila
14.1.2007, 19:18
Actually, DDR2-800 radi na realnih 200Mhz, DDR2-533 na 133Mhz itd.
Tako sam i ja jedno vreme mislio, al' šta je zapravo realno :D a i važnije mi je ono što je funkcionalno i što očitava CPU-Z.

Garson
14.1.2007, 19:47
Tako sam i ja jedno vreme mislio, al' šta je zapravo realno :D a i važnije mi je ono što je funkcionalno i što očitava CPU-Z.
Dobro si mislio.;) DDR400 radi na realnih 200Mhz s tim shto prenosi 2 bita po taktu pa se zato i zove DDR400.DDR2-800 radi na 200Mhz ali prenosi 4 bita po taktu pa se zato jel' te zove DDR2-800.
http://en.wikipedia.org/wiki/DDR2_SDRAM

matrix_ninja
14.1.2007, 19:49
a ljudi kako preracunavate amd-ove megahertze u intelove kako se to racuna?
i sta je ono ht na 4 da postavim nemogu to da nadjem a nema mi u biosu ni za
mnozenje ni za biranje onog sto se mnozi?

Atila
14.1.2007, 19:56
a ljudi kako preracunavate amd-ove megahertze u intelove kako se to racuna?
i sta je ono ht na 4 da postavim nemogu to da nadjem a nema mi u biosu ni za
mnozenje ni za biranje onog sto se mnozi?
Nema tu šta da se preračunava. Athlon 64 single core i Pentium4 porede se po RP oznaci jednog i broju MHz drugog, kod DC procesora se ne može baš tako porediti.

U BIOS-u bi trebalo da imaš HT link, tu smanji multiplier na 4, tamo gde podešavaš magistralu bi trebalo da imaš memory divider, njega smanji na 667. Kad povećavaš magistralu odnosno HTT automatski se povećava brzina memorije, pošto pri većem OCu memorija ne može da radi na toliko višoj frekvenciji smanjivanjem mem. dividera smanjuje se i brzina memorije.

matrix_ninja
14.1.2007, 23:02
ma mislim na primer kad klokujem procesor sa amd-ovih 2000 mhz na 2300mhz da znam izracunati koliko je to povecano u usporedbi s intelovim.

a tamo kad pogledam procesor na cpu-z sve fino pise kako treba da bude ali
me nervira stalno pise cores=2;1 core=disabled a fino pise i u cpu-z dual core procesor i na kutiji to pise i na procesoru a ovde nesto kao drugo jezgro iskljuceno. dal zna neko kako da ga ukljucim?:n-cc2:

Atila
14.1.2007, 23:09
ma mislim na primer kad klokujem procesor sa amd-ovih 2000 mhz na 2300mhz da znam izracunati koliko je to povecano u usporedbi s intelovim.
Ako misliš da si pogrešio što si uzeo X2, a ne PentiumD, nisi, X2 je u principu jači pogotovo u igrama. Core 2 Duo je već druga stvar, al' on je nešto skuplji.
Zar moramo živeti u toj ''maniji'' da sve poredimo s Intel-om, kad je u ovom slučaju AMD bio napravio dosta bolji proizvod :rolleyes:

a tamo kad pogledam procesor na cpu-z sve fino pise kako treba da bude ali
me nervira stalno pise cores=2;1 core=disabled a fino pise i u cpu-z dual core procesor i na kutiji to pise i na procesoru a ovde nesto kao drugo jezgro iskljuceno. dal zna neko kako da ga ukljucim?:n-cc2:
Je l' može screenshot toga iz CPU-Z :)

matrix_ninja
15.1.2007, 2:20
e super vec sam poceo da sumnjam, najvise mi treba zbog igrica. znaci procesor nije los za igrice.
a evo zasad sam stavio samo onaj tekst kad odes na registers dump txt.
nisam mogo screenshot nisam stavio zato sto kad god pokusam da ga ubacim pise da je max. 20 kb, pokuso sam da smanjim sliku ali svejedno nemoze da dodje ispod 20 kb a da slika ostane vidljiva zato sam stavio tekst mada sam i njega pola pobriso samo sam ostavio onaj dio sa procesorom i ima nesto dole jos
ps. novi sam na forumu pa se ne snalazim bas dobro pa ako mozes da mi objasnis kako se to stavlja slika posto sam vidio da su mnogi bas stavljali slike tog programa u normalnoj velicini.

Master Neo
15.1.2007, 2:25
e super vec sam poceo da sumnjam, najvise mi treba zbog igrica. znaci procesor nije los za igrice.
a evo zasad sam stavio samo onaj tekst kad odes na registers dump txt.
nisam mogo screenshot nisam stavio zato sto kad god pokusam da ga ubacim pise da je max. 20 kb, pokuso sam da smanjim sliku ali svejedno nemoze da dodje ispod 20 kb a da slika ostane vidljiva zato sam stavio tekst mada sam i njega pola pobriso samo sam ostavio onaj dio sa procesorom i ima nesto dole jos
ps. novi sam na forumu pa se ne snalazim bas dobro pa ako mozes da mi objasnis kako se to stavlja slika posto sam vidio da su mnogi bas stavljali slike tog programa u normalnoj velicini.
Imas dugme na tastaturi: Print Screen, namesti sve lepo na desktopu ono sto hoces da se snimi, tj. da bude vidljivo. Klinki na njega pa idi u Paint program, tamo otvori novi fajl i idi na Edit pa Paste. Onda lepo obradi sliku, smanji je, itd, to valjda znas da uradis. Kad sve to odradis snimi sliku u JPEG formatu, posto forum podrzava do 100kb velicinu slike u tom formatu.

matrix_ninja
15.1.2007, 13:46
ma znam sve to uslikam ja sve to stavim u paint smanjim i sve ali kako da stavim u taj format to jpeg

Br@n@c
15.1.2007, 14:04
evo ti screenshoot:

matrix_ninja
15.1.2007, 15:35
evo screenshot.ovo mi je u windows 2000 jer na xp nesto mi ne radi internet
kad dodje do onog registering on internet il tako nesto tu kaze da nesto nije dobro sa tcp/ip il tako nesto

Atila
16.1.2007, 17:56
Evo kako je kod mene :)
http://i80.photobucket.com/albums/j192/AtilaK/2jezgra.jpg

Je l' isto tako i u XP-u, vrlo je moguće da se tripujem, al' možda Win2000 ne može da vidi 2 jezgra :icon_scra

matrix_ninja
16.1.2007, 21:17
postavi cu i od xp-a za koji sat ali mi nije jasno zasto nemoze to bus speed da ide vise od 232 mhz,vidim kod tebe je 250 makar to da moze ako ne mnozilac.E da mi je nekako otkljucati taj mnozilac:n-cc2:

e evo stigo sam ranije evo ga:

samo cudno je koliko sistem utice na neke stvari npr. igrice
u windows xp farcry teram sve na maximumu i nimalo mi ne secka iako imam samo 512 rama a to je minimum. a na 2000 stavim na medium i ponekad secne

a sta mislite da nije mozda do toga sto nemam sp2 instaliran na ovom windowsu xp pa zato ne ocitava drugo jezgro a na 2000 vjerovatno ne podrzava dual core procesore.

Atila
17.1.2007, 17:18
Svaki X2 3800+ bi trebalo da ide barem do 240 HTT. Kao što sam tio već napisao ako nisi smanjio memory divider moguće je da memorija ne može više, smanji ga 667, takođe smanji Hyper Transport multiplier na 4.

Koju ploču imaš?

matrix_ninja
17.1.2007, 19:24
imam msi k9vgm-v mada cini mi se da nije nesto dobra
a to HT ili nemam u biosu il nemogu da nadjem
a nije da ja fsb mogu da postavim na vise pa nesto nemoze dobro da funkcionise nego ja nemogu uopste da unesem veci broj od 232 sta god ukucam max se pojavi 232 tako isto nemoze ispod 200



ljudi otkrio sam sta je. skino sam neki program koji mi kaze
kad ulazim u njega da mi je procesor dual core ali sistem ili bios ne podrzava dual core pa ce mi biti prikazano kao normalan proc. a kako sam vec prije dva dana poslo mail onima dje je to kupljeno i pito ih danas su mi odgovorili kaze da im zvuci da treba bios apdejtovati pa da im donesem. tako da sam siguran da je to.
samo malo mi mrsko to nositi da mi je nekako sam to.

Atila
19.1.2007, 19:53
To je VIA chipset, integrisana grafička, mATX format u prevodu ta ploča ti nije za OC, ne bi' ja očekiv'o neki mnogo veći OC rezultat od toga što si ti postig'o.