PDA

Prikaži potpunu verziju : Jel zna neko da li postoje da se kupe filteri za vazduh za kuciste?


Nikola Ristic
8.1.2007, 1:26
Interesuje me koliko su efikasni filteri za vazduh (kace se ispred ventilatora koji usisava vazduh u kuciste) koji sprecavaju ulazak prasine u kuciste i da li mogu da se kupe zasebno? Video sam da ih neka kucista imaju, ali ih vecina ne poseduje, a ja bi ih rado instalirao ako ima ikakve vajde od njih jer me prasina u kucistu nervira.
Dakle valjaju li cemu i dal postoje samostalno u prodaji?

VojaM
8.1.2007, 15:45
Interesuje me koliko su efikasni filteri za vazduh (kace se ispred ventilatora koji usisava vazduh u kuciste) koji sprecavaju ulazak prasine u kuciste i da li mogu da se kupe zasebno? Video sam da ih neka kucista imaju, ali ih vecina ne poseduje, a ja bi ih rado instalirao ako ima ikakve vajde od njih jer me prasina u kucistu nervira.
Dakle valjaju li cemu i dal postoje samostalno u prodaji?Mislim da možeš da koristiš tkaninu od filtera za kuhinjski aspirator, to valjda ima da se kupi u prodavnicama bele tehnike. Prosto iseci onoliko koliko ti treba i smisli kako ćeš da pričvrstiš (pri tom pazi da obezbediš filter tako da ga ventilator ne usisa, dakle, treba ti neka retka žičana mreža ispod). E sad, može se desiti da se ventilator zbog te rabote mnogo muči - to zavisi od same tkanine i od ventilatora. Neki napredak ćeš sigurno imati, ali imaj na umu da prašina ne ulazi samo kroz ventilator nego i kroz proreze oko CD-a i flopija i slično.

Originalni filter je od nekog još poroznijeg materijala koji liči na redak sunđer s mehurićima, ali to ćeš teško naći.

galebns
8.1.2007, 16:13
Kad se vec prica o prasini da ne otvaram novu temu, nadam se da se Nikola Ristic nece ljutiti :) Zanima me da li je problem ako kuciste stoji na nekih 3cm od poda (u stolu) tj. da li ulazi vise prasine nego da je na nekoj vecoj visini? Prostorija je obicna soba, znaci bez puno ljudskog saobracaja (kakva konstrukcija :boodala: )...hvala!

VojaM
8.1.2007, 16:43
Kompjuter uvek uvlači više prašine kad je bliže podu nego kad je u visini stola.
Iako se to ne vidi, svako prolaženje u blizini kompjutera diže male oblake prašine i kompjuter to sve usisa. Ako je tu i neki deblji tepih, eto dodatnog belaja.

JovanK
8.1.2007, 16:47
Pa kao što ti je VojaM već rekao uvjek ima više prašine na podu negu u vazduhu.

Pivalica
8.1.2007, 17:12
ok...aj i ja da se zainteresujem malo...
tj, kad bi se postavili filteri na sve uduvne ventilatore, to bi smanjilo protok vazduha, zar ne? a samim tim i hladjenje...
i josh jedno pitanje... da li je bolje postaviti manje coolere kao uduvne a vetje kao izduvne, ili suprotno? i da li je bitno kojih ima vishe, tj shta je bolje?
i josh jedno...kako uchinite cooler uduvnim, odnosno izduvnim? samo ga okrenete naopachke?

Nikola Ristic
8.1.2007, 17:31
Pa sigurno da bi smanjilo protok ali uz mnoga kucista (npr. Thermaltake) se dobijaju ti filteri za usisne ventilatore sto ce reci sigurno je da valjaju necemu.
Onda sto se tice kompa na podu sigurno da uvlaci vise prasine jer se prasina talozi na podu i kao sto kolega rece kad god neko prodje podigne oblacic.
I da ventilatori na strani imaju strelicu (bar bi trebalo) na kojoj je oznacen smer kretanja vazduha, tako da to dal je usisni ili izduvni zavisi bas od toga kako je okrenut.

Hard2geT
9.1.2007, 11:29
Može umesto filtera za aspiratore (koji su mnogo gusti, i slabije propuštaju vazduh), da sa nađe neko tanje parče sunđera! Tako je meni "fabrički" na Coolermaster kućištu!
@Pivalica: Najbitniji ti je raspored ventilatora, pa tek onda nijhova veličina! Uvek stavljaj što veće moguće za tvoje kućište.

N_E_R_O_N
9.1.2007, 12:25
Chieftec pravi filtere za te usisne ventilatore. Da li odgovaraju i za druga kućišta, ne znam. Cena je oko 10€.Imaju kod naših prodavaca kompjutera da se nađu.

Pivalica
9.1.2007, 19:32
@Hard2geT
pazi midi tover je u pitanju (oko 420mm h)
vetj ima jedan cooler pozadi 80mm
hteo sam da ubacim jedan gore (isto 80mm, tj ima mesta i za 120mm, ali bih onda morao i cooler da skidam, ako bih vadio optichki drajv) imedju CD-RW-a i napajanja.
i jedan od 120 sa strane/napred (bochna strana) koji bi izvlachio vazduh...
a hteo sam da onaj gode uvlachi...
tako bi se vazduh rasporedjivao, tj strujao po celom kucishtu...

Master Neo
9.1.2007, 19:50
@Hard2geT

hteo sam da ubacim jedan gore (isto 80mm, tj ima mesta i za 120mm, ali bih onda morao i cooler da skidam, ako bih vadio optichki drajv) imedju CD-RW-a i napajanja.

Koliko znam opticki drajv se vadi sa prednje stranea ne iznutra, tako da sto se toga tice, neces imati problema. Slobodno ga stavi gore. I meni je tako i nemam nikakvih problema.

Pivalica
9.1.2007, 22:17
sam drajv da, ali meni su kablovi malo zategnuti, zbog protoka vazduka, pa knap ulaze u drajv...a i sam znash kako se teshko chupaju...
al videtju josh...mozda razlabavim to...

nego jel to ok postavka ventilatora?
npr 1 uduv 120mm-gore, i dva izduva 120mm+80mm-pozadi i sa strane

Eddie
11.1.2007, 0:11
sam drajv da, ali meni su kablovi malo zategnuti, zbog protoka vazduka, pa knap ulaze u drajv...a i sam znash kako se teshko chupaju...
al videtju josh...mozda razlabavim to...

nego jel to ok postavka ventilatora?
npr 1 uduv 120mm-gore, i dva izduva 120mm+80mm-pozadi i sa strane
Sigurno je bolje da vise ( ili veci) ventilatora izvlace vazduh nego sto ih ubacuje u kuciste.

Hard2geT
11.1.2007, 10:28
sam drajv da, ali meni su kablovi malo zategnuti, zbog protoka vazduka, pa knap ulaze u drajv...a i sam znash kako se teshko chupaju...
al videtju josh...mozda razlabavim to...

nego jel to ok postavka ventilatora?
npr 1 uduv 120mm-gore, i dva izduva 120mm+80mm-pozadi i sa strane
Nije mi bas najjasniji raspored ventilatora, ali u svakom slučaju princip je isti (sve su ostalo nijanse :)) Bitno ti je da napraviš strujanje vazduha kroz kućište tj. preko komponenti koje se greju (proc. graf.) Znači jedan ubacuje drugi izbacuje. Sada, ako ti se eksperimentiše uvek možeš da probaš sa drugačijim rasporedom i sa merenjem temperature.
Bdw. Bilo bi odlično kada bi stavio filtere za prašinu, i ako bi uvezao kablove od napajanja!