PDA

Prikaži potpunu verziju : Probijanje zvucnog zida


A M G
28.12.2006, 15:00
Na ovoj web lokaciji mozete naci brojne slike aviona koji premasuju mach 1, tj. probijaju zvucnu barijeru. Fotografije deluju zaista impresivno, sve su snimljene uzivo bez naknadnih obrada u Photoshopu i slicnim programima.
Obavezno pogledajte! ;)

http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=26731427&cr=1/

nighthawk
28.12.2006, 15:49
Dobar sajt, a zanimljiva je i kolekcija slika cudnih oblaka, imas reputaciju za ovo.

PeTkO
28.12.2006, 15:53
evo ga skup nishlija:)

Galerija je stvarno dobra.Ali ni ja nerazumem kako se stvore onakvi oblaci.Da li je to mozda zbog pritiska vazduha ili tako nesto?

dobijas rep i od mene

B@NE
28.12.2006, 16:09
To ti je ono sto se cuje kada pukne zvucni zid, vazduh se nagomila i kad prodjes brzinom svetlosti on prsne!

A M G
28.12.2006, 16:40
To ti je ono sto se cuje kada pukne zvucni zid, vazduh se nagomila i kad prodjes brzinom svetlosti on prsne!

Ljudska rasa jos uvek nije dostigla brzinu svetlosti. :rolleyes:

B@NE
28.12.2006, 17:11
heh,

pa dobro kada se probije brzina zvuka , neznam sto mi je pala na pamet brzina svetlosti:)

nighthawk
28.12.2006, 17:44
Ali ni ja nerazumem kako se stvore onakvi oblaci.Da li je to mozda zbog pritiska vazduha ili tako nesto?



Zbog promene pritiska dolazi do nagle kondenzacije vodene pare, slicno kao kada jako brzo otvoris pivo (recimo viljuskom) i ona para se stvori na grlicu

B@NE
28.12.2006, 21:42
EVo kad smo vec kod zvucnog zida par korisnih informacija!

Prvi pilot u Jugoslaviji koji je probio zvučni zid i leteo brže od zvuka bio je pukovnik Nikola Lekić (kasnije general-potpukovnik). To se desilo 31. jula 1956. godine sa avionom F-86 "Sejbr", u pikiranju, iznad aerodroma Batajnica.

Džordž Vels je bio prvi pilot u svetu koji je 26. aprila 1948. godine probio zvučni zid na avionu XP-86 (prototip aviona F-86). Uopšte, prvo probijanje zvučnog zida izvršio je kapetan Čarls Jeger 14. oktobra 1947. godine na Belovom eksperimentalnom raketnom avionu X-1 kada je postigao brzinu M=1,015 ili 1,078 km/h na visini 12800 metara.

nighthawk
28.12.2006, 22:44
Desavalo se i za vreme drugog svetskog rata da piloti tadasnjih mlaznih aviona pridju granici ili cak probiju zvucni zid. To je skoro uvek dovodilo do blokade elevatora i avion bi se strusio. Englezi su izumeli novi tip elevatora koji postoji danas na svim supersonicnim avionima, a razlikuje se od starih po tome sto se cela povrsina koristi za upravljanje. Amerikacni su do ovog pronalaska dosli na prevaru, dogovorili su se da ce razmeniti svoje podatke sa Englezima, ali nikada im nisu dali svoje.