PDA

Prikaži potpunu verziju : Sa kojim programom poceti?


vladale
15.12.2005, 14:30
Pitanje je veoma jasno, preporuke pisite ovde.

Patton
15.12.2005, 14:45
Evo neke moje hronologije:
(s tim sto sam se na Amigi vrlo kratko zadrzao)

C64 - Basic, Asembler
Amiga - Basic, Asembler
PC - Asembler, Pascal, Win32 Asembler, Visual C++

Iako je Basic najpopularniji za pocetnike, ja bih ti odmah preporucio Visual C++, ali da ga koristis na nivou obicnog C-a, dok se malo ne uhodas. Ja trenutno tako radim, jer nazalost nemam vremena da se u potpunosti posvetim programiranju, tako da nisam do sada posteno seo da naucim i savladam objektno programiranje.

ElastoManiac
15.12.2005, 14:48
Slazem se sa patton-om, uci C++. Za IDE koristi Visual Studio .NET 2003 ( najbolji je ).
Mozda je skup, ali se isplati.

vladale
15.12.2005, 14:50
Jel ti programi dolaze na jedan DVD cd ili se moze staviti na obican cd?

Patton
15.12.2005, 14:57
@ElastoManiac
Bolje prvo nek cepa malo C bez klasa i ostalih pogodnosti da bi usao u fazon :)

@Vladale
Microsoft Visual Studio .NET 2003 je stvarno keva
(zauzima 3.5GB)

voodoo_
15.12.2005, 15:13
Preporučujem da se na početku zezaš sa turbo paskalom na najosnovnijem nivou (znači proste promenljive, jednostavni programi sa račvanjem itd.) čisto da vidiš kako izgleda programiranje. Posle malo C, čisto da se nađe, a na kraju, ako ti se to sve svidi i hoćeš da praviš lepe i šarene programe za Windows, Delphi, C++Builder ili C# iz d vej...

ElastoManiac
15.12.2005, 15:34
Jel ti programi dolaze na jedan DVD cd ili se moze staviti na obican cd?
Mrzim kad neko kaze Dvd CD. Arghhhhhhhhhhhh
Adakjsdf sdkjlf sfdklslfkds.
Slomio sam tastaturu!!!!!!!!!!!!

Elementarna Nepogoda
15.12.2005, 16:10
Poceti sta? Mislim kakve/za sta programe hoces da pravis? Ako ces najuniverzalnije resenje, to je sigurno C++ i ako bi programirao Win aplikacije, definitivno naj razvojno resenje je VS.NET, prevashodno zbog "stvarcica" sa kojima se moze napraviti program (tipa: "zdravo marse", pa i komlikovaniji:)) bez pisanja ijedne linije koda.

Ako si dibidus pocetnik, mozda je najbolje da krenes sa Paskalom i C-om (kao u srednjoj skoli;))

Brains
15.12.2005, 16:26
Kreni od C-a ili C++-a... To bi bila moja preporuka. To ti je da shvatis koncept programiranja. A za posle... Recimo nije lose znati Java ili C#. Za pocetak ti je dovoljan Notepad i C kompajler ali nije lose razmisljati o pravljenju u nekom od IDE-a.

Sto se tice IDE-a (Integrated Development Environment), moje misljenje je da su Borlandova okruzenja bolja. (moje misljenje opet naglasavam) Radim i u MS-ovom i Borlandovom okruzenju, ali sto se tice intuitivnosti kada su greske u pitanju, Borland sije MS Visual Studio. Dok MS prijavljuje gluposti ako se zaboravi ";" na kraju reda, Borland samo sto jos i ne ispravi ovakvu (u pocecima) cestu gresku. Uostalom, mislim da se mogu skinuti sa neta njihove Trial verzije pa vidi koji ti vise odgovara.

Goran
15.12.2005, 18:18
A sta mislite o Delphiju za pocetnike, da li je on dobar za pocetnike? Ja dugo vec radim u Delphiju, ali sam pocinjao u Basicu (c64), pa me interesuje misljenje drugih u vezi Delphija konkretno i pocetnika u programiranju? Za i protiv razlozi?

ElastoManiac
15.12.2005, 19:02
Mislim da se svi na svjetu slazu da je Visual Studio najbolje rjesenje.
Borland je gubitnik.
Jednom sam instalirao Borland Builder, i apsolutno sam se razocarao.
Visual C++ je naj-jezik na svjetu, u njemu se moze napraviti sve zamislivo.
Zbog OOP se koristi za igre i *****a. Uostalom skoro svaki FPS je uradjen u
njemu.

Goran
15.12.2005, 20:17
Mislim da se svi na svjetu slazu da je Visual Studio najbolje rjesenje.
Borland je gubitnik.
Jednom sam instalirao Borland Builder, i apsolutno sam se razocarao.
Visual C++ je naj-jezik na svjetu, u njemu se moze napraviti sve zamislivo.
Zbog OOP se koristi za igre i *****a. Uostalom skoro svaki FPS je uradjen u
njemu.

Borland? Delphi? Sve sto proizvede Borland? Samo Borland Delphi?

Mislis li da je Borland Delphi gubitnik i pocemu to mislis?

Da li mislis da ce pocetnici da prave FPS igre?

Sta programiras kada hvalis Visual C++ a kazes da je Borland (ako si mislio i na Delphi) gubitnik?

-Vertex-
15.12.2005, 20:47
Uzmes DVD Visual Studio 2005...
I samo C++

Brains
16.12.2005, 0:59
Visual C++ je naj-jezik na svjetu, u njemu se moze napraviti sve zamislivo.
Zbog OOP se koristi za igre i *****a. Uostalom skoro svaki FPS je uradjen u
njemu.
Izgleda da ti ne razlikujes neke pojmove... Ono Visual nema nikakve veze sa OOP (ima, ali je Visual posledica OOP). Sam C++ kao jezik je OOP (bilo Borland, bilo MS, bilo neki free kompajler). To znaci da ces ti i sa obicnim GNU C++ kompajlerom moci da pravis programe koji se zasnivaju na OOP.
E, sad... Zasto se C++ jezik koristi za programiranje igara... Ne zbog OOP, vec zbog brzine. VB .NET je takodje OOP, pa ga ne koriste za igre. Naravno, mnogo je lakse raditi u OO jezicima zbog kasnijeg sklapanja svakog dela koji se radio zasebno. Ono Visual znaci da na lak nacin (vizelno) mozes napraviti aplikaciju samo koriscenjem drag'n'drop komponenti i nekim mizernim povezivanjem istih. Igre se tako ne prave.
Inace, MS i Borland vode borbu, ali iako nisam upucen u tacnu brojku ko pobedjuje, mogu ti reci da je Borland daleko od necega sto koristi mali broj programera.

voodoo_
16.12.2005, 1:22
Mislim da se svi na svjetu slazu da je Visual Studio najbolje rjesenje.
Borland je gubitnik.
Jednom sam instalirao Borland Builder, i apsolutno sam se razocarao.
Visual C++ je naj-jezik na svjetu, u njemu se moze napraviti sve zamislivo.
Zbog OOP se koristi za igre i *****a. Uostalom skoro svaki FPS je uradjen u
njemu.
Jednom si instalirao C++Builder, i odmah izvlačiš takve zaključke. Delphi je i sjajan jezik i sjajno okruženje, u njemu možeš da napraviš bukvalno sve (i da radi lepo)... Borlandov C++ je potpuno produktivan isto ko i MS-ov, Builder je samo okruženje napravljeno da koristi vizuelne VCL komponente koje su prvobitno bile dostupne samo za Delphi (a onda su verovatno C++ programeri počeli da se bune)...
Mislim, da vidim nekog da odradi Total Commandera u Visual C++-u (bez .NET-a), umesto što je odrađen u Delphiju... da nije bilo Delphija, programiranje u Windowsu bi verovatno i dan danas bilo na nivou na kome je bilo pre njega - mogao bi da praviš atraktivne ali proste programe u Visual Basicu, ili napredne a ružne u cpp-u...
Check this out, igra koju je radio naš čovek u Delphiju:
http://gamershell.com/news_BGalacticFederationbv0.7.shtml

PS. I ako do sada nisi zaključio, Delphi je potpuno OO jezik, isto ko i cpp.

Marko_L
16.12.2005, 2:48
U principu, svaki programski jezik ima svoje mane i prednosti, i ne postoji bolji i lošiji, već se gleda da li ispunjava svoju namenu.Ja sam pobornik toga da napravljen program više zavisi od programera, nego od jezika u kome se piše.U svakom slučaju, šta god radio nemoj da počinješ da učiš više programskih jezika od jednom, već odaberi jedan, i posveti se njemu, a onda kada to savladaš, možeš da pređeš na nešto drugo.Ja bih za početak preporučio Visual Basic, čije su najveće prednosti to što ima jednostavnu sintaksu, mogućnost brzog razvijanja aplikacija, dobru podršku za baze podataka i DirectX, od pojave .NET tehnologije u potpunosti podržava OOP, tako da je to dobar izbor za početnike.Ja već godinama u njemu razvijam poslovne aplikacije i do sada nisam došao u situaciju da sa VB-om nešto ne može da se napravi.Cpp možda jeste brži, ali je isto tako teži za učenje, mada kada ga jednom savladaš, za tebe neće biti granica.Delphi nisam mnogo isprobavao, ali čini mi se da je nešto između.Dosta zavisi i od toga šta planiraš da radiš.Recimo, ako planiraš da praviš igre, onda je Cpp logično rešenje, mada igre mogu bez problema da se rade i u VB-u, dok VB gotovo da nema premca u izradi poslovnih aplikacija, pogotovo onih gde se radi sa bazama podataka.U svakom slučaju, šta god da izabereš, nećeš pogrešiti :)

ElastoManiac
16.12.2005, 8:52
Sve sto ste rekli dosad vec znam. Znam da je Visual Studio samo IDE. i da je C++
samo jezik. Ali pitajte bilo koga na bilo kom C++ forumu. i vidjet cete odgovor...

Patton
16.12.2005, 9:35
@vladale

A da ti nama lepo kazes cime bi ti hteo da se bavis i u kom pravcu zelis da razvijas svoje znanje, pa da ti onda preporucimo nesto? Dzabe mi objasnjavamo kako je recimo lako u Delphiju ili Borlandu napraviti simpa Windows aplikaciju sa puno buttona, menija, ako ti zelis da pravis neke igre i ako odmah na pocetku koda zelis da sibnes aplikaciju u fullscreen (OpenGL, DirectX, Direct3d... ili sta vec).

Sa druge strane, sada je i Visual Basic u igri ako zelis da pravis neke poslovne aplikacije, jer kao sto rece Marko, on je veoma pogodan za te svrhe.

vladale
16.12.2005, 14:23
Da, dibidus sam pocetnik i razmisljao sam da startujem u Pascalu. Ali se plasim kakav ce onda rezultat da ispadne. Zelim da radim neke prostije programe, pa bih voleo da vas pitam i kako poceti, sta prvo raditi, kakav pocetni program napraviti? U svakom slucaju pocecu sa Pascalom, jeste da je star, ali predstavlja osnovu programiranja. Zar ne?

Goran
16.12.2005, 17:45
Da, dibidus sam pocetnik i razmisljao sam da startujem u Pascalu. Ali se plasim kakav ce onda rezultat da ispadne. Zelim da radim neke prostije programe, pa bih voleo da vas pitam i kako poceti, sta prvo raditi, kakav pocetni program napraviti? U svakom slucaju pocecu sa Pascalom, jeste da je star, ali predstavlja osnovu programiranja. Zar ne?

Cinjenica je da kada naucis osnovu programiranja, tj. da tako kazem, taj nacin razmisljanja, svaki jezik ces lakse nauciti, razlika je sintaksa, barem se meni cini da je tako. Ali, ako planiras da pravis windows programe, npr. poslovne aplikacije, ili sta vec, mozda ti je bolje da odmah krenes sa Delphijem, u kome ces inace programirati u Object Pascalu, ipak je pascal sam po sebi prevazidjen, bolje uci Delphi, barem moje misljenje (ako si vec resio da ucis pascal jezik).

vladale
17.12.2005, 14:08
Da! Goran, jel program staje na obicnom cd-u od 700 mb-a ili?

Goran
17.12.2005, 18:48
Da! Goran, jel program staje na obicnom cd-u od 700 mb-a ili?

Delphi 5, 6 i 7, verzije koje ja imam staju na po jedan CD od 700mb.

Mlinar
23.12.2005, 0:27
A Python, sta mislite o njemu? Mocan, a jednostavan i uz to - multiplatformski.

Ja sam se, evo ima nedjelja dana, bas zagrijao za taj jezik, mada nisam siguran na sta lice samostalne aplikacije za Windows.

PopMilo
23.12.2005, 1:17
A Python, sta mislite o njemu? Mocan, a jednostavan i uz to - multiplatformski.

Ja sam se, evo ima nedjelja dana, bas zagrijao za taj jezik, mada nisam siguran na sta lice samostalne aplikacije za Windows.

PYTHON, vrlo dobra ideja. Lep jezik, lako je pisati jednostavne programe, lako je testirati, nema cekanja na kompajliranje, trenutno se izvrsava ... Video sam profesionalne aplikacije napisane u cistom pythonu, jedino nije za pisanje FPS igara, koristi se cak i u Civilizaciji 4!

A za brze stvari, DevCPP (besplatan i mali par megabajta) i neka biblioteka (SDL ili Allegro) ....

Andross
27.12.2005, 21:17
Najbolje je poceti u C++ (iako ga nemam).

SuperG
27.12.2005, 21:24
Najbolje je poceti u C++ (iako ga nemam).

:D :D :D

@ Vladale : Tako je mali udri po pascalu (najjednostavniji je), a Delphi 7 je tezak negde oko 350mb.

G-unit
28.12.2005, 16:44
C ili C++. Probaj malo za pocetak C on ti staje na obicnu disketu.

diablo_
28.12.2005, 19:25
Ma vladale odma udri na c++ veruj mi!Ja sam pre godinu dana nabavio knjigu i malo ucio i sto se mene tice nije uopste tesko.Onda sam batalio i ostavio knjigu da skuplja prasinu pa sam pre neki dan nastavio tamo gde sam stao.Razumem sve sto sam do sada naucio a onda smo poceli u skoli da ucimo pascal.Ja nijedan jedini dan nisam seo da procitam bilo sta sto se pascala zato sto mi je taj "programerski" nacin razmisljanja ostao a samo sam sintaksu menjao.Znaci naucis jedan znas sve...

EDIT:Posto trenutno ucim c++ ali ne znam kako da upotrebim svoje znanje moze li neko da mi kaze ili preporuci sajt gde ima neki contest za pravljenje c++ programa da se oprobam.Jednostavno ne znam sta da napravim...

Pantelija
28.12.2005, 19:34
Koristan link- mislim da ti moze pomoci, a i ostalima koje zanima isto sto i diablo_-a:
http://planetsourcecode.com/vb/default.asp?lngWId=3

Goran
28.12.2005, 20:06
Jednostavno ne znam sta da napravim...

Pa evo ti jedan predlog, slucajno mi pao na pamet, kad sam video tvoj nadimak na temu Pravljenje bota za irc. Napravi bota za irc.

M.Silenus
29.12.2005, 16:43
Pocni od proceduralnog programiranja ( predstavnik : C )
nastavi sa objektnim programiranjem ( predstavnik : C++ , Java )

Postoje besplatni kompajleri, poput DevC++ ( nije DC++ ) na
http://www.bloodshed.net
Uz Linux dobijes C\C++ kompajler.

Stvari poput masinca ( primer programa : "101011101000..." , sto ti u zivotu ne treba) mozes slobodno da zaobidjes.
Asemblere mozes da pocnes da ucis samo ako stvarno razumes kako racunari rade ( pogledaj Osnove Racunarskih Sistema , N.Mitic , ali ne kupuj ako ne mislis ozbiljno).

A prvi program neka ti bude program koji u konzoli izbacuje poruku "Zdravo, svete":)
a neka ti prva igra bude tetris:D

AxeZ
31.12.2005, 17:56
Mislim da se svi na svjetu slazu da je Visual Studio najbolje rjesenje.


Osim onih par miliona programera koji ne koriste ni windows ni visual studio

bobzilla
1.1.2006, 8:25
Postoje besplatni kompajleri, poput DevC++ ( nije DC++ ) na
http://www.bloodshed.net
Uz Linux dobijes C\C++ kompajler.

Dev C++, MINGW + MINGW Studio, FPC + Lazarus (Object Pascal).

Mala ispravka: DevCPP jeste besplatan. Ali je licenca GPL. Tako da je pravilnije reći slobodan. Kao i ovo gore što sam ja pomenuo.

M.Silenus
2.1.2006, 17:10
DevCPP jeste besplatan. Ali je licenca GPL. Tako da je pravilnije reći slobodan.

Zanimljivo...

Visual C++ je naj-jezik na svjetu

Microsoft Visual C++ je loš , jer ne prati C++ specifikaciju , tj. dešava se da ono što po specifikaciji radi, VisualC++ kompajler izbaci grešku...

Koristio sam dotično djubre, napisao nešto što bi trebalo da radi, i prijavljuje grešku. Sve uredno napisano po pravilima, on greška. Probam istu stvar u DevC++-u i radi. Savršeno.
Plus , jedan od asistenata na Matematičkom fakultetu je ocrnio VisualC++, toliko mu se smučio da je prešao na nekakav BC++ (mislim).
Pa vi sad vidite...

Devil
12.1.2006, 0:54
Prije par godina sam od prijatelja uzeo Delphi 4.
Poceo sam pomalo raditi u njemu, pa sam poslije presao na Delphi 2005.
Znao sam jedino da radim pomalo u Pascalu, sto mi je i bila osnova za Delphi.
Posto sam tada bio pocetnik, dosta dobro sam ga savladao.
Tako da mislim da Delphi uopste nije los jer se vrlo lako uci.

Napravio sam par korisnih programa kao sto je "Time Out" (424 Kb).
Uneses vrijeme i komp se izgasi nakon unesenog vremena.
Ko je zainteresovan poslacu mu na e-mail.

Brains
12.1.2006, 13:38
Microsoft Visual C++ je loš , jer ne prati C++ specifikaciju , tj. dešava se da ono što po specifikaciji radi, VisualC++ kompajler izbaci grešku...
I to kakve glupe greske izbacuje... To necemo ni da pominjemo... Iskreno mislim da pocetnici treba da zaobidju MS kompajlere.

Plus , jedan od asistenata na Matematičkom fakultetu je ocrnio VisualC++, toliko mu se smučio da je prešao na nekakav BC++ (mislim).
Pa vi sad vidite...
Da pogadjam? Sasa Malkov? :) On mi je pokazao pravi put, tj. tamnu stranu OO programiranja. :D

M.Silenus
14.1.2006, 18:47
Da pogadjam? Sasa Malkov? :) On mi je pokazao pravi put, tj. tamnu stranu OO programiranja. :D

Ou, yeah!

P.S.
Čovek u slobodno vreme piše knjigu "C++ kroz primere" i programski jezik Wafl (mislim)...:eek: :eek: :eek:

Elementarna Nepogoda
14.1.2006, 22:06
I to kakve glupe greske izbacuje... To necemo ni da pominjemo... Iskreno mislim da pocetnici treba da zaobidju MS kompajlere.


Jeste, ali za pocetnike koji bi radili Win aplikacije je ipak bolje da krenu sa VS-om, jer dosta stvari dobijaju gotove pa mogu da naprave program (tipa "hello world" i sl.) prakticno bez pisanja koda.

Brains
15.1.2006, 18:58
Jeste, ali za pocetnike koji bi radili Win aplikacije je ipak bolje da krenu sa VS-om, jer dosta stvari dobijaju gotove pa mogu da naprave program (tipa "hello world" i sl.) prakticno bez pisanja koda.
Pa cemu onda ucenje programiranja ako sve radis klikom ovde-onde... Prvo uradis par programa u konzoli pa onda krenes na objekno programiranje pa onda predjes na prozore...

Stevvan
16.1.2006, 20:28
Niko ništa nije govorio o Pythonu koji ja koristim. Ne mogu ti puno reći o njemu jer sam i ja početnik. Dobro, da ne odskačem od teme pitao si da li ga preporučujem. DA:) Jezik je super ma da je po meni najveća mana što ti treba milion dodataka da ti radi nešto kako treba (pygame, pyopengl, numeric, numpy, pyode...).

Andross
30.1.2006, 10:40
Niko ništa nije govorio o Pythonu koji ja koristim. Ne mogu ti puno reći o njemu jer sam i ja početnik. Dobro, da ne odskačem od teme pitao si da li ga preporučujem. DA:) Jezik je super ma da je po meni najveća mana što ti treba milion dodataka da ti radi nešto kako treba (pygame, pyopengl, numeric, numpy, pyode...).

Samo toliko...Pocni vladale sa Dev-C++;)

PopMilo
15.2.2006, 9:32
http://jnrdev.72dpiarmy.com/

Treba ti samo devcpp sa SDL bibliotekom i teraj !!!
p.s. Ako si dobar sa engleskim naravno... :D srecno...