PDA

Prikaži potpunu verziju : Potreban kalkulator za studenta gradjevine


diab10
19.12.2006, 20:18
Potreban mi je kalkulator koji moze da racuna matrice, determinante, integrale...
Koji mi preporucujete kalkulator i da li mi moze pomoci neki od sljedecih http://www.hgspot.hr/komponente.aspx?grupa=76
po cijeni bi mi najvise odgovarao ovaj HP 33, ali nisam siguran da li je to to...pisem iz Banjaluke, pa mi je ogranicen izbor...

holodoc
19.12.2006, 20:54
Pa sumnjam da ćeš negde naći dobar samostalni kalkulator koji ti omogućava lako računanje determinanti i matrica a posebno integrala.

Nevezano za to da li možeš da platiš ili ne (razumećeš zašto sam ovo pomenuo :D) jedan od najboljih programa koji je u širokoj upotrebi od strane svih studenata koji se bave tehničkim naukama je MatLab. Neprevaziđen paket koji ti omogućava da izračunavaš sa neverovatnom lakoćom matrice, površi, prostore, determinante i uopšte sve što ti padne napamet.

Ja ga već uspešno koristim za razne matematičke probleme i izračunavanja ali sam siguran da će i tebi pomoći pošto mi se čini da ti je ovo programče najverovatnije potrebno za statičku i dinamičku mehaniku koju izučavate na faksu.

Boza
20.12.2006, 1:49
Pa sumnjam da ćeš negde naći dobar samostalni kalkulator koji ti omogućava lako računanje determinanti i matrica a posebno integrala.

Nevezano za to da li možeš da platiš ili ne (razumećeš zašto sam ovo pomenuo :D) jedan od najboljih programa koji je u širokoj upotrebi od strane svih studenata koji se bave tehničkim naukama je MatLab. Neprevaziđen paket koji ti omogućava da izračunavaš sa neverovatnom lakoćom matrice, površi, prostore, determinante i uopšte sve što ti padne napamet.

Ja ga već uspešno koristim za razne matematičke probleme i izračunavanja ali sam siguran da će i tebi pomoći pošto mi se čini da ti je ovo programče najverovatnije potrebno za statičku i dinamičku mehaniku koju izučavate na faksu.
Covek trazi kalkulator, ne program!:kreza:
Ja imam Casio fx-991MS i radi sve sto si naveo!Takodje i resava sisteme do 3 jednacine sa 3 nepoznate.Ja sam ga iz Nemacke dobio za oko 20 evra jer ga u BG-u nisam nasao!

madsrdjan
20.12.2006, 2:10
E, ovako:
Sto se tice ovoga i sam studiram Gradjevinski fakultet pa sam i ja razmisljao da kupim digitron za Grdjevinu, tj neki koji "sve mogu". Moja ti je preporuka da HP zaobidjes. Jesu dobri digitroni i imaju dosta funkcija ali dugmad su im uzasna. Brzo pucaju sto je totalni idiotizam praviti tako dobar digitron sa tako losim dugmadima. Odatle ona cuvena sala medju gradjevincima:"J..o ti taj HP kad mu nisi jos dugmad odvalio" :D :D :D Plus skupi su.
Dobra opcija su stari Sharp digitroni. Obzirom da su rasprostranjeni medju starijim generacijama gradjevinaca mogu se naci dosta dobrih programa za njih.
Dosta mojih kolega u poslednje vrijeme kupuje Texas Instruments. Digitron je skroz ok. Ima dosta opcija a nije ni skup pretjerano. E sad ima raznih modela ali kad se raspitam opisacu ti modele. Mozda ne moze da radi matricu 20x20 kao HP ali realno vise od 7x7 ili tako nesto ti i ne treba, tj neces je nikad ni raditi. U svakom slucaju Texas Instruments je trenutno da kazem najbolja kupovina. E ako jos nadjes nekoga iz Madjarske da ti donese... Oko 30 Eura su tamo.

holodoc
20.12.2006, 2:49
Covek trazi kalkulator, ne program!:kreza:
Ukapirao iz prve nego sam obzirom da nisam nešto preterano "verziran" sa kalkulatorima hteo da preporučim jedno odlično softversko rešenje za malo veće kalkulatore a koje radi fantastično svoj posao :)
Mobilnost mu nije prednost al što mali računa ;)

EDI the Little
20.12.2006, 10:28
Ne tako davno sam zavrsio studije gradjevine.

Potreba za kalkulatorom zavisi koliko ti je potreban i svrsishodan, koliko znas da iskoristis potencijal kalkulatora kao uredjaja.
Na Beogradskom Gradjevinskom Fakultetu ima vise smerova i jedino je za konstruktivni smer potreban dobar digitron.

Bio sam u istoj dilemi kao i ti pre par godina.

Na nasem faksu se u 90% slucajeva koristi HP i to neki od sledecih modela:
HP48G+, HP48GX, HP49G, HP49G+, HP50G.
Trenutno aktuelan je HP50G.
Zasto, ako je najskuplji?
(Kosta bar kod nas oko 175eur, sto je mnogo vise nego u inostranstvu)

Programabilan je, ima mnogo softwera za njega koji su skroz besplatni, ima veliku bazu korisnika i dobru podrsku od strane HP-a.
Dovoljno je otici na sajt: www.hpcalc.org i sve ce ti se samo reci.

Racuna sve, kad kazem sve, mislim bukvalno na sve, ako i ne postoji neka funkcija, program ili slicno, neko je vec napravio program i postavio na doticni sajt.

Radi sve sto si pobrojao i to i numericki i simbolicki. Velicina matrice zavisi samo od raspolozive memorije, radi sisteme jednacina, resava kompleksne jednacine, crta funkcije, ima sve matematicke funkcije. Ja sam koristio od 20 do 40% mogucnosti kalkulatora.

Sta znaci simbolicki?
Znaci da npr. ako imas da saberes dve matrice
[[ a b ] [[ c d ]
[ b a ]] [ d c]]
za resenje ces dobiti matricu
[[ a+c b+d ]
[ b+d a+c ]]

I najvaznije postoji mnogo programa koji vrsi proracun ravanskih nosaca, crtaju dijagrame M,T i N i deformacija, jedan od najpoznatijih je FEM48.
Postoje programi za proracun geometrijskih karakteristika poprecnih preseka i mnostvo drugih.
itd.

Inace, imam HP48GX vec jedno 6 godina i HP49G 4 godina i nijedan se nije pokvario i svi dugmici su na mestu. Koristim ih i dalje jer su mnogo funkcionalni.
Ne kajem se ni jednog trenutka sto sam ih kupio i dao tolike pare, stvarno vrede.

diab10
27.12.2006, 14:52
hvala vam svima na iscrpnim odgovorima, najvjerovatnije ce biti ili hp ili casio, zavisi od cijene koju uspijem dobiti. thanx svima jos jednom ;)