PDA

Prikaži potpunu verziju : Tajmer za pokretanje motora


припjat
19.3.2020, 19:26
Pozdrav,ova tema i nije bas vezana za sbc-ove ali mislim da ljudi koji se igraju sa sbc-ovima znaju i mikrokontrolere itd.
Treba da napravim tajmer koji ce na svakih 6h ukljuciti
mali dc motor na 30sec ili koliko to vec bude potrebno.Citao sam mnoge savjete,neki predlazu 555 a neki mikrokontroler.
Interesuje me vas savjet koji ne uzima puno novca.

Dekip
19.3.2020, 20:08
Svakako ćeš sve to sa mnogo više kontrole napraviti sa mikorkontrolerom.



Potreban ti je niki mikrokontroler (dev ploča), motor drajver (ili šild), napajanje i to je to.
Možeš krenuti od onoga šta imaš ili šta ti je lako dostupno. Pomoći ćemo ti šta bude moglo.

igor7
21.3.2020, 17:50
Tema je posvecena kako radu sa SBC, tako i Arduinu i slicnim uredjajima. Postoji na stotine nacina za realizaciju ovog projekta sa koriscenjem razlicitih uredjaja, pa ces trebati da odlucis sta je pametnije koristiti. Sto se tice starog dobrog 555, on je u potpunosti u stanju da odradi zadatak tajmera ali je svet mikrokontrolera na redove velicina zanimljiviji i nudi nemerljivo vise mogucnosti. Mislim da bi tebi najbolje odgovarao neki Arduino koji bi preko releja ukljucivao/iskljucivao dotok struje do motora. Dodatno mozes ugraditi RTC modul sa dugmastom baterijom, sto bi se pozitivno odrazilo na preciznost casovnika. U pitanju je trivijalan projekat sa minimalnom kolicinom programskog koda i ne bi trebao da te kosta vise od 5 evra.