Prikaži potpunu verziju : Inverter klime, grejanje.
Poslednjih nekoliko godina sve cesce slusam kako su inverter klime jedna od boljih opcija za grejanje. Obicne on/off klime mogu da posluze za neki prelazni period, ali sve je vise onih koji tvrde da ozbiljnije inverter klime lepo greju i na debelom minusu. Navodno racuni za struju ne bi trebalo da budu veliki, makar dok su ovako blage zime u nasim krajevima.
Ovde podelite vasa iskustva, misljenja...
Samo da bump-ujem pošto je malo kasnije odobrena tema.
water wizard
22.12.2019, 14:14
lepo greju kad imaš izolaciju, ili živiš u stanu gde si okružen drugim stanovima koji se greju, jedina razlika što mogu da rade i na -20 ne lede kao obične na 0.. moje mišljenje..
malo blesav
22.12.2019, 14:41
Ja je koristim za prelazni period, kad je još rano za vatru,a jutra i večeri svježi. Može možda stalno grijati manji stan. I ne troši mnogo zaista.
Meni se TA od 3kW daleko više isplati od klime koju koristim samo leti za hlađenje. Stara zgrada, zidovi debeli 70 cm, južna strana, grejanje nije paljeno nijednom u sezoni, a 22-23 stepena je u sobi.
I nije razlika samo temperatura na kojoj radi spoljnja jedinica bez zamrzavanja, on/off klima troši više struje od one sa inverterom.
Stan u kući, 65 kvadrata, obična klima 12000 btu... Radi 24/7, greje ceo stan u prelaznom periodu, efikasna je sve dok je oko nule napolju, kada padne minus ipak ona sama ne može da zagreje ceo stan, morale bi dve i tad počinjem da ložim.
Račun za struju mi je između 5 - 7k, uobičajen je oko 4k u mesecima kada ne grejem niti hladim, ja prezadovoljan.
U spavaćoj sobi koja je inače najhladnija u stanu sam stavio zidni termometar i temperatura ne pada ispod 20°, ostale sobe su toplije, klima je inače u dnevnoj sobi.
Suština je da radi 24/7.
Inverter su još bolje i efikasnije.
Definitivno najekonomičniji vid grejanja.
JA sam ove godine ugradio klima inverter (LG PC18EQ) i evo vec 2 mjeseca se grijem na nju. Za sada nema problema ali do duse relativno je toplo. Zvanicno moze da radi na do -10 stepeni iako nece prestati da radi ni na nizoj temperaturi (barem kako mi je majstor koji je ugradjuje rekao). Grije nekih 80 kvadrata. Postavljena je u dnevnu sobu ali tako da direktno duva u hodnik pa ugrije i sobe.
Sto se potrosnje tice zaista malo trosi i neki prosjek za citavo domacinstvo je oko 30kWh dnevno (ljeti je ta potrosnja oko 20kWh). I da naglasim da je stan u kuci, 8cm termike na fasadi i nekih 10 na krovu (nisam stigao ove godine ali iduce ce na krovu biti 25) tako da nema grijanja od susjednih stanova :D
Sada cekam nizu temperaturu da vidim kako ce se ponasati. Do sada je nisam drzao ukljucenom 24h i nisam prelazio 26 stepeni na klimi.
Midea Mission II 24N8D0 (R32), Super DC Inverter, cena 94k.
Vec dva meseca greje 45-50m2, za sada prezadovoljan.
Upalis i zadas temperaturu, radi 24h dnevno. Kada je napolju temperatura iznad nule potrosnja je smesna, mada ne trosi mnogo ni kada "stegne" ispod nule. Drva/pelet mesecno kostaju vise, da ne pominjem dim, pepeo, lozenje...
Ogromna spoljna jedinica, preko 50Kg, defrost zavrsi veoma brzo i nije bucna.
Ove zime napolju nije bilo hladnije od -7C, tako da lagano odradjuje posao. Eurovent za 24N8D0 kaze da je limit -25C. Naravno potrosnja na -25C sigurno nije ni blizu tako dobra kao do -7C, ali ne moze da skodi podatak da su ovaj model testirali na tako niskoj temperaturi.
Ovo je mnogo bolje nego sto sam ocekivao.
slavkostorm
26.12.2022, 12:56
Da podelim i ja mojih 5 dinara što bi se reklo.
Već neko vreme sam bio u potrazi za alternativom za grejanje zimi. Imamo centralnu peć na drva i to je zadnjih godina postao veoma skup sport+dosta je to posla dok se drva iseku i prenesu u podrum gde se peć nalazi ali taj deo smo nekako uvek zanemarivali. Peć smo ložili 1-2-3 puta na dan u zavisnosti od temperature i potrebe. Najveći problem, posle dugogodišnjeg korišćenja centralnog grejanja i to smo uvideli, je bio da se cela peć mora ložiti i čim malo zahladi a ti prelazni periodi i najduže traju ovde kod nas. Pa i kad bude malo hladno centralna se mora čistiti i održavati a to bude naporno pogotovo kad radite pa dođete s posla umorni pa još ako niste ujutru ranije ustali da je založite dođete i u hladnu kuću. Itd ima i svojih prednosti jer bude stvarno toplo kad se uđe u neku rutinu ali najveći problem je postala cena ogreva. Kupovali smo uglavnom hrast jer se on pokazao da najduže drži temperaturu, ponekad i ugalj ali ugalj može vremenom uništiti peć jer ona nije predviđena da radi na njega pa se za 6-8-10 godina mora kupiti nova...
Posle dosta studiranja prvo je u planu bila toplotna pumpa, pa multi split inverter da bi na kraju odluka pala na 3 inverter klime Mitsubishi Heavy Industries 12-ce.
Moram napomenuti da grejemo nekih 150kvm i da je kuća debeli zidovi+dobro izolovana sa 15cm stiropora a krov i sa preko 30cm kamene vune. Grejna sezona dok smo se grejali na drva počela je uvek da nas izlazi preko 1000e a prošle godine otkako smo ugradili klime najviše što smo dobili na račun za struju mesečno je bilo 6000-6500din preko onog što uobičajeno plaćamo. Znači ušeda je bila ogromna. Istina svaka klima je koštala oko 1000e ali će se to u našem slučaju veoma brzo otplatiti i neuporedivo je lakše nego ložiti svaki dan centralno grejanje.
Uzeli smo model invertera A++ grejanje koji radi do -15 stepeni, bilo je i skupljih A+++ koji rade i do -20 ali cenovno su bili van budžeta.
vBulletin® v3.8.7, Copyright ©2000-2025, vBulletin Solutions, Inc.