PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 10/2019 - 35 godina


oluja
1.10.2019, 6:41
Jubilarni, oktobarski, broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima :aplauz:

Nova naslovna strana izgleda ovako:

https://thumbs2.imagebam.com/4a/db/db/26fc041321430700.jpg (http://www.imagebam.com/image/26fc041321430700)

Evo i izvoda iz sadržaja:

Igra meseca: World of Warcraft: Classic
Igranje WoW: Classica je rasterećenije, opuštenije i, svakako, sporije
od retail WoW-a, a da li je manje zabavno – zavisi pre svega od ličnog
izbora igrača...

IFA 2019, Berlin - Zatišje posle bure
Ove godine, 8K televizori više nisu big deal, pošto ih sada imaju apsolutno svi...

PRIMENA: Mercedes Vision EQS - Ekološki superlativ
Ove godine na sajmu automobila u Frankfurtu mercedes je predstavio ultraluksuzni koncept automobil – Vision EQS

Gigabyte GeForce RTX 2080 Super Gaming OC 8G,
Asus ROG Strix GeForce RTX 2070 Super Advanced 8G Gaming,
Inno3D GeForce RTX 2060 Super Twin X2 OC
Stvarno super
Nvidia je predstavila „osvežene” modele Turing generacije, koji će na tržištu zauzeti mesto dosadašnjih, i to po istoj ceni...

.rs: Agilnost mUprave – Firmarine online – Ulaganje u digitalizaciju školstva
Brza reakcija
Sledeće školske godine sve škole će dobiti dronove i m-bot robote, kako
bi učenici mogli da ih programiraju, stiču znanja i uče kroz igru...

Adobe Premiere Rush
Premijera za početnike
Rush može da obavi simultano uploadovanje gotovih video-klipova na
četiri društvene mreže istovremeno: YouTube, Instagram, Facebook i
Behance...

Borderlands 3
Borderlands 3 ostaje veran svojim korenima, bez preterane želje za
inovacijama koje bi mogle da poremete delikatni balans igre.

:ciao:

voodoo_
1.10.2019, 7:12
A sećam se ko juče kad je bio opis WoW vanile. Prolete 14 godina ko ništa...

DArthShone
1.10.2019, 8:53
Ehh, kada se samo setim. Peti razred osnovne sam bio. Dok su drugi kupovali što grickalice, što stripove, ja i još dvojica drugara, pare od džeparca za prvi broj Sveta Kompjutera. :dedica:


Beše to onaj legendarni broj, na kome džin, trol, šta li je razbucava ZX Spectrum (uzgred, spekijeva tastatura je dugo bila u vidu zastavice na logou časopisa)

Uff, ala me hvata nostalgija.

Uzgred, SK je, a to je velika stvar nadživeo sve svoje "konkurente" iz bivše nam države. Da ne govorim o tome da traje duže od recimo Byte-a, koji više i ne izlazi.

U to ime, neka je srećan 35-i rođendan, jer zaista "Ništa nije večno sem ljubavi i Sveta Kompjutera"

:to_care:

Akumu
1.10.2019, 11:28
Šta sve ima od poklona? :D Ja dobio Dixi bombone.

Srećan rođendan, SK!

DeCoy
1.10.2019, 11:37
Suplementi za decu :D

My 2cents
Test Playu lepše leži layout sa tri screenhota, sa dva belina srednje šlajfne baš bode oči posebno ako je izdvojeni citat kratak ili nema QR koda za video.

oluja
1.10.2019, 12:11
My 2cents
Test Playu lepše leži layout sa tri screenhota, sa dva belina srednje šlajfne baš bode oči posebno ako je izdvojeni citat kratak ili nema QR koda za video.
Dozvoljava vece slike a vremenom cemo joj naci jos neku namenu... :)


Šta sve ima od poklona? :D Ja dobio Dixi bombone.

Srećan rođendan, SK!

HVALA :)

Koliko smo mi upoznati imamo jos i cetkice za zube :D ako ima jos nesto javite... :D

galebns
1.10.2019, 12:29
Vec duze vreme ne kupujem SK, jednostavno nemam gde da ga cuvam a zao mi bacati, odrastao sam uz njega (i Politikin Zabavnik). Ipak, ovaj broj cu kupiti pa neka stoji :)... a cetkica za zube bi mi dobro dosla :kreza:
Srecan rodjus!

mvasic
1.10.2019, 12:39
Mnogo je lep novi dizajn stranica. Bas onako.... lep :)

(na novinarnica.net nema poklona :( , kladim se da oni uzmu sve digitalne cetkice i digitalne bombone :to_care: )

Sa druge strane,

@oluja zasto Brdaru onako zanimljive teme? Covek je zapenio kao da je Vucicevic. Odlicne price, a tekst na nivou Informera. Jel' SK na to spao?

Dantheus
1.10.2019, 15:05
Čestitke povodom jubileja. :aplauz: A i naslovnica izlgeda odlično. :)

oluja
1.10.2019, 15:19
Mnogo je lep novi dizajn stranica. Bas onako.... lep :)
HVALA :)

@oluja zasto Brdaru onako zanimljive teme? Covek je zapenio kao da je Vucicevic. Odlicne price, a tekst na nivou Informera. Jel' SK na to spao?

Mi smo uvek u potrazi za novim novinarskim talentima :)
Ukoliko znate nekoga ko je upoznat sa materijom i voljan da to znanje pretoci u tekst, prosledite mu da nam se javi na editors@sk.rs :)

Žexonije
1.10.2019, 16:26
Srecan rodjendan SK, da jos dugo duuugo izlazite :) :alealeee: :nov_explo

Ovaj redizajn mi se bas dopada, cak je i papir za naslovnu promenjen :D

Od poklona sam dobio suplement za decu :D

code master
1.10.2019, 16:53
Igranje WoW: Classica je rasterećenije, opuštenije i, svakako, sporije od retail WoW-a, a da li je manje zabavno – zavisi pre svega od ličnog izbora igrača...https://media.giphy.com/media/sX6AUAj18Wztu/source.gif
:D

Rockstar
1.10.2019, 16:55
Sanjao sam dan kada će naslovne strane biti od kvalitetnijeg papira :) Za nas, kolekcionare, ovo je najlepši mogući poklon. Srećan rodjendan!

voodoo_
1.10.2019, 18:05
Next stop: PDF arhiva :D

Rockstar
1.10.2019, 18:20
Next stop: PDF arhiva :DBez problema bih platio to.

Vojin Milovanovic
1.10.2019, 19:50
Osim "korica", kvalitet papira je drasticno oboren. Ovo je na nivou onih "Bravo" casopisa za decu i omladinu. Voleo bih da vratite stari papir, makar i povecali cenu.

Font je vidljivo povecan, tako da na svakoj stranici ima upadljivo manje teksta nego pre. Novi graficki dizajn je stvar ukusa, ali ovakav (ne)kvalitet papira ne moze da pokrije nikakva promena dizajna.

Cudi me da je Kuzmanovic napisao da je "Control" neprimecena igra. Igra je dosta dugo ocekivana i jako je dobra .Dve igre koje sam najvise igrao ovog meseca su neprimecene u casopisu("MH Wolrd:Iceborne", "Remnant from the Ashes")

I dalje ste moj omiljeni casopis, zato mi je jako stalo da opstanete u ovim teskim vremenima, i nekako da vratite stari papir. Mozete mozda, kao nekada, da stampate jednu stranicu crnobelo a drugu u boji i tako napravite neku ustedu jer ocigledno je da finansijki uslovi diktiraju i kvalitet papira.

Father Jape
1.10.2019, 19:54
Bukvalno sam hteo da kažem sve ovo isto kao i Vojin iznad!

mvasic
1.10.2019, 20:40
Next stop: PDF arhiva :D



Kao što kolega reče, shut up and take my money.

:)

oluja
1.10.2019, 21:28
I dalje ste moj omiljeni casopis, zato mi je jako stalo da opstanete u ovim teskim vremenima, i nekako da vratite stari papir. Mozete mozda, kao nekada, da stampate jednu stranicu crnobelo a drugu u boji i tako napravite neku ustedu jer ocigledno je da finansijki uslovi diktiraju i kvalitet papira.

Sasvim slucajno znam da na nalozima za stampu vec dugo stoji ista vrsta papira sa istom gramazom, nista se dugo vremena nije menjalo osim sto je sada ova naslovna lakirana i izgleda mnogo bolje. Pokusacemo da zadrzimo lak na koricama ako nam odobre... :)

Vlajk@
1.10.2019, 22:03
Samo da prenesem utiske oko novog dizajna. Prvo, nadam se da ce ostati ovakve korice u buduce. Drugo, redizajn je super, pogodili ste bas onako kako treba da bude, nista previse kicasto ali opet ni sterilno kao prethodni dizajn. Lepo i moderno. Bravo, svaka cast.

caine
1.10.2019, 23:16
I meni se generalno svidja redizajn, ali mi je jedina zamerka to sto meni bas deluje vise sterilno, prethodni dizajn je bio vedriji...

mvasic
1.10.2019, 23:39
I meni se generalno svidja redizajn, ali mi je jedina zamerka to sto meni bas deluje vise sterilno, prethodni dizajn je bio vedriji...



Interesantno, meni baš ovaj deluje veselije.

:)

pedjosav
2.10.2019, 0:06
Dragi SK,

Srećan rođendan i da nam još dugo, dugo, traješ ...
Čitam SK od prvog broja (sa malim prekidom 90tih) i generalno sam zadovoljan.
Redizajni, kvaliteti papira,... meni je sve to sporedno. Važan mi je sadržaj.

Veliki pozdrav,
Pedjosav

Dantheus
2.10.2019, 2:44
I meni se generalno svidja redizajn, ali mi je jedina zamerka to sto meni bas deluje vise sterilno, prethodni dizajn je bio vedriji...

Da i meni ovaj djeluje više sterilno, ali generalno nije loš. Jedina stvarna zamjerka koju imam je previše praznog prostora na sredini, što je posebno izraženo u nekim rubrikama, recimo Test Playu i Test Runu, možda bi trebalo da nađete bolje mjesto za citate iz teksta, i definitivno da maknete slike bez pozadina u Test Playu, mislim da prilično odudaraju od ostatka dizajna... :)

maska
2.10.2019, 7:15
PRE ----MOTHER -----LE --------FUCKIN--------PO

Toliko od mene :tapsh:

Father Jape
2.10.2019, 8:35
@oluja zasto Brdaru onako zanimljive teme? Covek je zapenio kao da je Vucicevic. Odlicne price, a tekst na nivou Informera. Jel' SK na to spao?



Zaista, njegova otvorena pristrasnost deluje kao da polako raste, a u ovom broju je moguće dostigla zasad najviši stepen.

Acanen
2.10.2019, 10:08
Prestao sam redovno da kupujem Svet kompjutera ali ovaj broj sam morao da nabavim.
Vratite u opis igara dodatnu recenziju drugog novinara (cini mi se da su se ti tekstovi zvali "jos jedno misljenje") koju ste izbacili pre par godina.
Bilo bi lepo kada bi neko slikao celu kolekciju najpoznatijeg ex Yu it casopisa i postavio slike u ovu temu. :alealeee:

Miki1987
2.10.2019, 10:19
Свака част за редизајн часописа и срећан нам јубилеј :alealeee:

oluja
2.10.2019, 10:35
Prestao sam redovno da kupujem Svet kompjutera ali ovaj broj sam morao da nabavim.
Vratite u opis igara dodatnu recenziju drugog novinara (cini mi se da su se ti tekstovi zvali "jos jedno misljenje") koju ste izbacili pre par godina.
Bilo bi lepo kada bi neko slikao celu kolekciju najpoznatijeg ex Yu it casopisa i postavio slike u ovu temu. :alealeee:

Deo arhive :)

https://thumbs2.imagebam.com/91/65/d3/7df8f31321521194.jpg (http://www.imagebam.com/image/7df8f31321521194)

:ciao:

da007
2.10.2019, 12:54
Dobar je redizajn. Ali hajde da ne ispadnem ulizica evo jedne primedbe. Font kojim se označava broj strane na dnu je neujednačen. Trebao bi da bude čitljiviji i veći. Na stranama 96 i 97 je u redu, na strani 68 je bled.

Neutrino
2.10.2019, 13:39
Čestitke za jubilej.

Redizajn i plastificarana naslovna su prijatno iznenađenje.

Jedina primedba koju imam odnosi se na novi serifni font zbog kojeg su, po meni, tekstovi teži za čitanje.

oluja
2.10.2019, 14:21
Jedina primedba koju imam odnosi se na novi serifni font zbog kojeg su, po meni, tekstovi teži za čitanje.

Serifni fontovi bi trebali da budu laksi za citanje, zato se tekst u knjigama stampa upravo sa njima...

Rockstar
2.10.2019, 14:57
Prestao sam redovno da kupujem Svet kompjutera ali ovaj broj sam morao da nabavim.
Vratite u opis igara dodatnu recenziju drugog novinara (cini mi se da su se ti tekstovi zvali "jos jedno misljenje") koju ste izbacili pre par godina.
Bilo bi lepo kada bi neko slikao celu kolekciju najpoznatijeg ex Yu it casopisa i postavio slike u ovu temu. :alealeee:Evo kako to izgleda kod mene, kao iz štamparije izašli, od 1999 pa do poslednjeg..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191002/b84e2902df170ded71f58cf0c3affada.jpg

dragisa ladjevac
2.10.2019, 17:52
Čestitka na jubileju,pohvala za grafičke dizajnere i novi font.:tapsh:Samo nastavite tako.

Dekip
2.10.2019, 23:32
E kad bi znali gde je moja kolekcija završila pre koju godinu...:facepalm

caine
2.10.2019, 23:46
Interesantno, meni baš ovaj deluje veselije.

:)
Po mom misljenju ovaj deluje ozbiljnije, profesionalnije i modernije, dok je prethodni dizajn bio vise "domacinski" :) Ali, ja svakako podrzavam ovu promenu, modernizacija je morala da se desi i uradjena je vrlo dobro. Cak mi tekstovi deluju bolje kad ih citam sa ovim dizajnom :D

Zapravo, jedina prava zamerka je sto su slike i dalje previse tamne, barem u delu sa igrama.

oluja
3.10.2019, 7:09
Zapravo, jedina prava zamerka je sto su slike i dalje previse tamne, barem u delu sa igrama.

Igre su cesto veoma tamne i postoji neka granica do koje se mogu osvetljivati a da ostane utisak njene tamne atmosfere. Nazalost taj balans cesto pokvari par procenata vise crne boje u masini za stampu...

E kad bi znali gde je moja kolekcija završila pre koju godinu...:facepalm

Uvek mozete da poklonite svoju kolekciju lokalnoj biblioteci... :)

maska
3.10.2019, 7:41
JA> "...tata, tata objavljen mi je tekst u SK"

TATA> "Bravo sine, o cemu si pisao?"

JA> "Evo na 43 strani.....o BICIKLI"

TATA> "NAPOLJEEEEEEEEEE IZ MOJE KUCE" :kreza:

pedjosav
3.10.2019, 10:55
Uvek mozete da poklonite svoju kolekciju lokalnoj biblioteci... :)

E, ovo je odlična ideja !
I onda uvek možemo da svratimo i čitamo stare brojeve (znam da postoji i skenirana arhiva).

Acanen
3.10.2019, 16:07
@oluja Sve ili nista :)
@Rockstar Sakupljao sam Svet kompjutera od 1997 a onda je veci deo moje velike kolekcije jednog dana zavrsio na terasi pa par godina kasnije otisao u stare novine. Redovno sam kupovao sk do pre nekoliko godina a sada samo par puta godisnje.

@oluja Mislim da se dobija besplatna godisnja clanarina u biblioteci ako se poklone knjige.
Nadam se da ce neko slikati celu kolekciju.

srksi
3.10.2019, 16:57
Vratite stari dizajn! Ovo ko da sam uzeo PC press da citam, a da sam hteo da citam PC press, ja bi kupio PC press, ne Svet Kompjutera! Vratite kako je bilo

oluja
4.10.2019, 7:10
Vratite stari dizajn! Ovo ko da sam uzeo PC press da citam, a da sam hteo da citam PC press, ja bi kupio PC press, ne Svet Kompjutera! Vratite kako je bilo

To je samo izgled, autori i tekstovi su ostali isti... :)

voodoo_
4.10.2019, 8:17
A neki bi trebalo da smanje žargon sad kad je prelom ovako seriozan :D

todos
4.10.2019, 9:59
E kad bi znali gde je moja kolekcija završila pre koju godinu...:facepalm

Moja kolekcija prodata za 500 dinara kao stari papir od 2003 do 2018. Od tad uzimam na preskoke t.j. nisam redovan. Zbog ruzne naslovne razmišljam da li ovaj da preskočim?! A opet me vuče da vidim izradu, kvalitet štampe i zbog jubileja. Danas sam druga smena, vozim djubretarca po centru, prolazim pored mnogo kioska, pa ću odlučiti šta da radim.:confused: Ako ga uopšte nadjem, jer sam preključe u dva prometna kioska gledao da li ga ima i nije ga bilo.

Dekip
4.10.2019, 19:43
E moj Todose, pa ti si nam bio zadnja nada sto se tice komentarisanja novog broja. Tacno se vidi da od kad tebe nema u ovoj temi, niko nista i ne pise...

todos
4.10.2019, 20:26
Ne radi se o tome. Generalno popustio sa kvalitetom pisanja, pa kvalitetom štampe. Govorimo o unapređenje, ne slušaju nas. Ranije su dosta usvajali naše predloge. Jednom prilikom pokojni VojaM mi je rekao onako u šali, da ne pišem i ne dajem predloge jer vrlo često idu na kolegijum gde se vodi raspravka oko toga. One teme koje mene interesuju su sve manje zastupljene u časopisu. Evo sad će mi kraj smene sutra ne radim, pa sad ću da uzmem časopis bar da vidim kakvog je kvaliteta izrade na prvom mestu pa posle toga i pisanja.

todos
4.10.2019, 23:52
Auuu... Katastrofa font. Pa nije ovaj za ultra sitna slova. Naslovna kao što sam rekao me odbijala ali materijal izrade i boja ne mogu nikog da ostave ravnodušnim, naročito one koji godinama pa i decenijama drže ovaj časopis u rukama.

oluja
5.10.2019, 10:55
Auuu... Katastrofa font. Pa nije ovaj za ultra sitna slova. Naslovna kao što sam rekao me odbijala ali materijal izrade i boja ne mogu nikog da ostave ravnodušnim, naročito one koji godinama pa i decenijama drže ovaj časopis u rukama.

Zasto se onda knjige stampaju serifnim fontovima? Todose, to je prvi utisak na nesto na sta si navikao decenijama... sacekaj malo na drugi utisak... ;)

caine
5.10.2019, 11:28
A i to na stranu, slova nisu ni ultra sitna, a ni regular sitna :)

DeCoy
5.10.2019, 12:17
Nisu, al opet vas zezaju ovi iz štamparije, bar u mom primerku zeleni odgovori u I/O portu su odštampani sa malim offsetom (97. strana pogotovo), trebaju mi 3D naočare za čitanje a da me ne zaboli glava.

Ziginho
21.10.2019, 12:28
Мом омиљеном часопису (и једином штампаном медију који купујем) срећан 35. рођендан! Да изгурате још бар два пута оволико, а после како хоћете :to_care:.

Лепе корице, добра насловна, свиђа ми се редизајн страница. Доста је другачије него до сада и требаће још број или два да се навикнем, али сам задовољан!

Супер сте, само цепајте!!!:alealeee:

JohnnyNT
30.10.2019, 22:49
Sa dosta zakašnjenja da čestitam rođendan, i pohvalim redizajn, konačno korice koje mi se neće tako lako ofucati od malo više korišćenja. I bilo je vreme da se usvoji nešto moderniji dizajn, a i dobra je ideja da se iz H/S scena rubrike sklone oni mali stupci sa kratkim vestima sa leve i desne strane :icon_stud

Papir zaista izgleda drugačije, e sad, ne znam da li je zamenjen ili je samo u pitanju kontrast u odnosu na osećaj fensi lakiranih korica pod prstima :D

worstever
1.11.2019, 16:13
Pozdrav,niko da napise da se stranice od 35 - 50 ponavljaju dva puta i da se onda nastavlja od 67. stranice normalno?
Znaci stranice od 51 do 66 fale.

DBrave
1.11.2019, 16:16
Opet problem sa stranicama :)
Da li je realno.

Mozda je izolovan slucaj na tvom primerku.. Ako je opet stamparija zeznula, onda stvarno..

worstever
1.11.2019, 16:18
Sumnjam da to moze samo na jednom primerku da bude.
Ko zna.:eek::eek::eek:

DeCoy
1.11.2019, 17:10
Kod mene je sve normalno, a očigledno i kod većine čitalaca, jer bi se neko već žalio za ovih mesec dana.

Chodo'o
1.11.2019, 18:03
Retko se desi da mašina za slaganje "pokupi" pogrešne strane, a tebi je očigledno zapao faličan primerak. Kontaktiraj nas putem sajta https://sk.rs/news/kontakt/ (https://www.sk.rs/news/kontakt/) i poslaćemo ti novi.

worstever
1.11.2019, 21:14
Hocu hvala,i platicu naravno.
Sad se moja kolekcija razlikuje od vasih. :aplauz::aplauz::aplauz:

todos
3.11.2019, 8:16
10% ovog broja nisam pročitao. Razbi me font. Definitivno štamparija štedi na materijalu za štampu. Uporedio sam sa nekim od starijih brojeva, druga priča.

worstever
7.11.2019, 15:00
Stigla mi je juce druga verzija casopisa, i to besplatno.
Hvala redakciji! :ciao:

NaraYan
21.11.2019, 12:47
Prvo svaka čast na 35 godina, veliki uspeh a i drago mi je da SK opstaje sve vreme, jest da sam pristrasan ali stvarno je najbolji :D čestitke redakciji, saradnicima ali i čitaocima.

Druga stvar, redizajn - jeste, nekako, bilo vreme za to ali i posle drugog primerka sam ambivalentan. O kvalitetu štampe nisam ni razmišljao ni primetio ništa niti znam, ali izgled mi je malo problematičan jer mi bukvalno svaka strana izgleda kao oglas pa nije retka situacija da preskočim tekst mahinalno, po dve, tri strane, misleći na prvi pogled da su oglasi, oni koji su po pola ili na celoj strani.
Vizuelna umjetnost mi je uglavnom strana, ali na nivou sviđanja mi se baš i ne sviđa. :)
Doduše, nije mi neki problem, naviknuću s vremenom ako treba, samo mi je čudno jer mi je na keca izgleda manje pregledno i manje zanimljivo, sterilnije nego li do sada. Dešava se da jurim informacije po stranama, gore - dole, tamo - vamo ne mogu da ih nađem :kreza:
I nedostaju mi trakice sa vestima iz hard/softa sa početka.

Svakako, još jednom čestitke pa se družimo i za 70 godina :)