PDA

Prikaži potpunu verziju : Pomoc oko kupovine TFT monitora (do 340e)


Totti
13.12.2006, 1:20
Pozdrav svima! Ovako,planiram da u skorijoj buducnosti kupim TFT monitor najverovatnije 19ticu (nishta ispod) , pa poshto se nerazumem u to, gledao sam razne oglase i cene su razlicite od zavisnosti kakav je monitoru Odziv,Kontrast,Osvtljenje itd. Pa voleo bih da mi neko pojasni shta znaci to odziv monitora (ono 2ms!,4ms,8ms itd) ,kakva je razlika u kvalitetu slike shto se toga tice, ukratko i koliko znaci kontrast i osvetljenje. Poshto bih ja zeleo da izvucem najbolje za te pare, voleo bih da uzmem neki monitor sa 2ms a ne sa npr. 8ms ukoliko je to neshto bitno.
Ovde su neki monitori koji su mi zapali za oko pa molio bih vas da mi preporucite neki od njih ili mozda neki drugi model.
SAMSUNG
19' 940N 8ms 700:1
19' 931BF 2ms (G2G) 700:1
20' 203B 8ms 600:1
19' 940BT 2ms 700:1
19' 920N 8ms 700:1
BENQ SIMENS
19' FP93GX 2ms 700:1 (kazu da je najbolja 19' za te pare) (od nekih 270 do 300e)

I na kraju ukoliko neko moze da mi kaze za koliko bih mogao da prodam moj
samsung 17' SyncMaster 753s star 3 god.
Izvinjavam se zbog duzine poruke i hvala vam ukoliko ste imali vremena da je porictate!

sasha vukelic
13.12.2006, 1:35
nisi spomenuo za sta ces koristiti monitor?

Totti
13.12.2006, 1:37
Pa koristio bih ga za sve po malo, ali najvishe za Igrice,Filmove i TV (tv karicu)

Atila
13.12.2006, 1:52
Samsung SM 205BW, ako ne uspeš da ga nađeš za tu kintu onda LG L204WT, a ako ti se ne sviđa wide Samsung SM 931BF.

Garson
13.12.2006, 1:52
Onda uzmi 931BF.

Totti
13.12.2006, 13:00
Gledao sam taj samsung 931BF kazu da je odlican za igrice ali mnogo losh
za filmove , neshto zbog losek rasporeda osvetljenja!? E sad moracu da ga vidim u praksi... Jer Filmovi,Igrice,Muzika,TV to je zashto ja najv. korsitim pc.
I ovaj,niko mi nije objasnio shta mu to znaci 2ms,8ms itd

sasha vukelic
13.12.2006, 13:06
te milisekunde se odnose na monitorov response time koji oznacava vrijeme koje je potrebno jednoj tacki na monitoru (pixel) da iz crne promjeni boju u bijelu, te nazad u crnu.

sto je taj broj manji, to je slika tft monitora bliza slici crt-a :)

Totti
14.12.2006, 13:02
Pogledao sam u praksi samsung 931BF i Samsung 205 BW , to mi i najv.preporucuju za te pare ,Meni se svidja najv. 940BF tako da cu uzeti neshto od toga najverovatnije.:confused:

sasha vukelic
14.12.2006, 13:47
slobodno uzmi 940bf ako je jeftiniji kod vas. zato sto je u pitanju skoro identican monitor monitoru 931bf (jedino je, valjda, crna boja bolja, mada je meni na 940bf crna odlicna), pa ne vrijedi davati 20ak evra vise.

Totti
15.12.2006, 0:53
Hvala na savetima! Nego, jel moze josh neko da mi pojasni koliko je loshe (kako to uopshte izgleda) i koliko smeta ono shto kazu za probijanje pozadinskog osvetljenja kod ovih monitora . Na primer za 931BF kazu da pozadinsko osvetljenje probija u gornjem i donjem delu monitora! Kod nekog modela pilsira u nkom uglu i td.
Ja iskreno gledajuci ove monitore u radnji nishta nisam primetio...

sasha vukelic
15.12.2006, 1:03
na 940BF i 931BF ne bi trebalo da primjetis probijanje svjetla na nekom od dijelova ekrana - testiraj monitor prije nego ga kupis posto zna biti falicnih modela.

Pivalica
15.12.2006, 1:21
te milisekunde se odnose na monitorov response time koji oznacava vrijeme koje je potrebno jednoj tacki na monitoru (pixel) da iz crne promjeni boju u bijelu, te nazad u crnu.

sto je taj broj manji, to je slika tft monitora bliza slici crt-a :)


hmmm...to je teoretski tachno...ali mi se chini da proizvodjachi navode gtg odaziv a ne bwb...
ne lazu oni...samo ne kazuju celu istinu :) marketinshki potez...
ispravite me ako greshim...

Atila
16.12.2006, 18:31
Hvala na savetima! Nego, jel moze josh neko da mi pojasni koliko je loshe (kako to uopshte izgleda) i koliko smeta ono shto kazu za probijanje pozadinskog osvetljenja kod ovih monitora . Na primer za 931BF kazu da pozadinsko osvetljenje probija u gornjem i donjem delu monitora! Kod nekog modela pilsira u nkom uglu i td.
Ja iskreno gledajuci ove monitore u radnji nishta nisam primetio...
Ja imam 931BF, kod mene se probijanje pozadinskog osvetljenja najviše ističe u gornjem delu, al' ne bi' to nazvao nekim prevelikim problemom, pogotovo što se ne primećuje tako često.

sasha vukelic
16.12.2006, 21:49
Ja imam 931BF, kod mene se probijanje pozadinskog osvetljenja najviše ističe u gornjem delu, al' ne bi' to nazvao nekim prevelikim problemom, pogotovo što se ne primećuje tako često.
hmm... mislim da sam bas u svetu kompjutera procitao da je na 931bf pozadisko osvjetljenje toliko dobro da je crna na citavom ekranu ista ko kada je monitor ugasen??

mad_skillz
16.12.2006, 22:21
koliko se meni chini ja na 205BW nemam taj problem...

Atila
16.12.2006, 23:08
hmm... mislim da sam bas u svetu kompjutera procitao da je na 931bf pozadisko osvjetljenje toliko dobro da je crna na citavom ekranu ista ko kada je monitor ugasen??
Možda će zvučati čudno, al čitajući iskustva ljudi čini mi se da zavisi od primerka :icon_scra

OK je crna, samo nekad na samom vrhu ekrana svetlo malo više probija.

Totti
9.1.2007, 2:15
Hvala vam na diskusiji oko kupovine novog tft monitora. Ja sam se odlucio za 940BF i kupih ga! Nego, evo i moji utisci:
CRT monitori su zakon za igrice, jer to je jedna od stvari koju sam primetio.
Na novom tft igrice ,cini mi se vishe seckaju! Poshto sam ja fan fudbala i volim da igram PES 6 , kada sam ga pokrenuo na TFT deshavaju se cudne stvari, linije se mrdaju, na trenutak se presece ceo ekran... mozda je to do PES-a ili graficke.
Moram da pohvalim ostrinu slike i boje! Sve izgleda mogo bolje, slike , filmovi! Sve u svemu zadovoljan sam! Jedino sam primetio da probija pozadinsko osvetljene u gornjem i donjem delu ekrana kada je crna pozadina! (Na pr: Prilikom starta systema)
U pocetku se to ne primeti, nego tek posle nekih 10 min. zato kada smo ga testirali u radnji sve je bilo u redu.... Da li je to neshto ozbiljno? I da li da ih cimam za garanciju pa da mi daju nov, mada skoro na svakom tft-u postoji slican problem pa zato ne znam da li bi na novom monitoru ovaj problem bio reshen?! Meni iskreno ne smeta....ali nebi bilo loshe ta je crna ipak crna po celom ekranu.

sasha vukelic
9.1.2007, 2:40
to sjeckanje je pojava pod nazivom tearing i oznacava to da ti graficka u tim momentima tjera igru vise od podesenog refresh rate-a (vecina tft-ova ne podnosi vise od 60-75hz). tearing-a se mozes rijesiti ukljucivanjem vsync-a, no to moze biti pogubno za performanse (brzinu) u igrama.

sto se tice probijanja svjetla, pa nisam siguran da bi trebao to moci da primjetis, posto je kod mene 740BF (isti monitor kao tvoj, samo manja dijagonala) i crna je tamna i ujednacena. moguce da je, zbog vece dijagonale, potrebno jace osvjetljenje, koje se onda primjeti.

EDIT: evo slika - sa ugasenim svjetlom i brightness pojacan, da bi se primjetilo... malo sam uslikao pod uglom, al nema veze

Totti
10.1.2007, 1:28
Ok, havla na tome shto si mi pojasnio tu pojavu tearing-a! Sada cini mi se na PES 6 nema vishe tog seckanja ekrana. A shto se tice probijanja svetla , to se primeti, pogotovo kada gledam filmove koji nisu u full screan-u. Ali shta cesh... slika je super u svakom slucaju.

NEMUS
10.1.2007, 15:49
Evo nesto oko 280 eura (19 inci) mrzi me da racunan evo ti tacnije 21538 dinara
SAMSUNG 920N

Tip panela:a-si(TFT/TN)

Osvetljenje:250cd-m2

Kontrast:700:1

Emisioni stardand:TCO'99

Video konektori:15-pin D-Sub

Ulazni Video:Signal Analog RGB

Interface:Analogni

Max.broj boja:16.2. miliona

Velicina tacke:0.294

Potrosnja:38W(Max.)

Ugao vidljivosti:160/160(CR prema 5)
:D
:ciao:

Atila
10.1.2007, 20:06
Evo nesto oko 280 eura (19 inci) mrzi me da racunan evo ti tacnije 21538 dinara
SAMSUNG 920N

Tip panela:a-si(TFT/TN)

Osvetljenje:250cd-m2

Kontrast:700:1

Emisioni stardand:TCO'99

Video konektori:15-pin D-Sub

Ulazni Video:Signal Analog RGB

Interface:Analogni

Max.broj boja:16.2. miliona

Velicina tacke:0.294

Potrosnja:38W(Max.)

Ugao vidljivosti:160/160(CR prema 5)
:D
:ciao:
920N se može naći za manje od 230e, zašto bi neko davao 50e više :opanachke takođe u temi je znatno viša granica, a i čovek već kupio monitor tako da bi' te zamolio da ne spam-uješ jer ti nije prvi put u poslednja 2 dana.