PDA

Prikaži potpunu verziju : Diploma- koliko je obavezna


MisliM_StvaRnO
28.1.2018, 16:08
Pozdrav narode.

Pitanje za sve programere a narocito front-end developere.Koliko se zaista trazi it diploma u ovom poslu.

Vec 5-6 godina zaradjujem kao freelancer dizajner od pre godinu dana sam odlucio da naucim front-end te pokusam da se zaposlim.

Savladao sam html&Css dovoljno da umem iskodirati klasican sajt,responsive sa bootstrapom ili bez.
Sada trenutno ucim javascript a posle planiram procesljati osnove Node.js-a i Angular-a.

Imam 30god. Moju strast ka Web-u sam otkrio kasno.Pa iza sebe imam samo trogodisnju skolu.

Koliko je ovo kocnica za zaposlenje cak iako odlicno naucim front-end.Uglavnom po netu citam da je diploma nebitna,te one reklame od Udemy-ja kako se neko bez diplome zaposlio za 3 nedelje i slicne gluposti.
Mene zanima stanje u nasim firmama,Bg ili Ns-u

DeCoy
28.1.2018, 20:30
Mislim da će najveći problem da ti bude što nemaš četvorogodišnju srednju školu, zbog sistematizacije, nebitno da li ti imaš IT diplomu ili ne, moraju sa nekom stručnom spremom da te prijave. Ako ćeš da radiš na crno onda ti nije problem.

MisliM_StvaRnO
28.1.2018, 21:39
Tako nešto sam i mislio.
Ne znam koliko je moguće zaposljenje sa trećim stepenom.

Inače ne planiram da radim na crno niti neke freelance projekte.To sada radim i to će uvek biti ''nešto sa strane'' Zašlo se u ozbiljnije godine pa tražim sigurnost.

Ne oslanjam se na sreću niti ''lepe oči'' planiram kompletirati znanje za front-end (html,css,js,jquery,sass,git,bootstrap) što bi trebalo da mi omogući mesto junior web dizajnera zahvaljujući portfoliu koji već polako popunjavam.

No taj treći stepen me i brine.A ne završava mi se bas 4-ti ako baš ne moram.

mvasic
29.1.2018, 0:32
Plati nekoj srednjoj skoli. Navodno zavrsavas vanredno, ali u stvarnosti, niko ti nece traziti da izlazis na ispite, samo da uredno uplacujes sta treba.

doctor
29.1.2018, 0:56
@mvasic On point. Znam ljude koji su završavali 4 godine srednje škole za 3-6 meseci. Uostalom, ako upišeš vanredno na vreme, dok savladavaš frontend moći ćeš paralelno da završavaš školu.
Najbolje bi ti bilo da probaš da nađeš nešto što je slično onome što si ti završio, položiš samo razliku u predmetima i na konju si.

Što se diplome iz struke tiče ima dosta firmi koje je traže ali i dosta firmi koje nimalo ne interesuje šta si završio već ih zanima samo suvo znanje i veština tako da, trenutno, ne bi bilo problema da pronađeš posao i bez diplome.

Teva
29.1.2018, 8:39
Mislim da će najveći problem da ti bude što nemaš četvorogodišnju srednju školu, zbog sistematizacije, nebitno da li ti imaš IT diplomu ili ne, moraju sa nekom stručnom spremom da te prijave. Ako ćeš da radiš na crno onda ti nije problem.

A ako radi kao konsultant?

doctor
29.1.2018, 11:17
Teško da neka firma junioru ponudi konsultantski ugovor.

MisliM_StvaRnO
29.1.2018, 11:35
Ja ne trazim bilo kakav posao.Imam vec posao odlicno placen ali dosadan ko smrt i ni malo meni interesantan.
Sa druge strane web dizajn i graficki dizajn je ono sto zelim da radim i sta volim (nekad umem satima da visim na dribble-u).
Tako da me samo interesuje front-end i samo to.

Znaci da gledam najlaksi nacin da se dokopam 4-tog stepena.:icon_stud

Teva
29.1.2018, 15:10
Teško da neka firma junioru ponudi konsultantski ugovor.

Pa da bude paušalac, na to sam mislio. Koliko znam postoje firme koje isključivo tako "zapošljavaju".

DeCoy
29.1.2018, 16:29
Da, zapošljavaju tako da bi mogli da izvlače pare iz firme preko paušalca bez plaćanja poreza na dobit. Tada bi naravno morao da otvori preduzetničku radnju.

@MisliM_StvaRnO
Proveri i na birou u tvojoj opštini da li slučajno organizuju nešto oko doškolovavanja, neka korist i od tog biroa za zapošljavanje da bude :rolleyes:

doctor
30.1.2018, 5:14
Pa da bude paušalac, na to sam mislio. Koliko znam postoje firme koje isključivo tako "zapošljavaju".

Koliko sam upućen svaka firma sme maksimalno 1/3 zaposlenih da ima kao konusltante. A sad svi žele taj konsultantski ugovor. Tako da ako sam dobro obavešten šanse da početnika neko tako zaposli su izuzetno male.

Teva
30.1.2018, 8:50
Nisam ulazio u problematiku toliko duboko. Znam samo da neke firme insistiraju na zapošljenju preko agencije.