PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 8/2017


oluja
1.8.2017, 10:52
Avgustovski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima
Nova naslovna strana izgleda ovako:

56136

Evo i izvoda iz sadržaja:

NOVE TEHNOLOGIJE
HDR (Hygh Dynamic Range) TV uređaji
Najnovija moderna zvučna reč marketinških odeljenja proizvođača televizora jeste skraćenica „HDR”. Šta je to?

Sony Bravia A1 4K OLED HDR TV (KD-65A1)
Sony nas je ne samo obradovao, već i veoma prijatno iznenadio ovim modelom. Sony Bravia A1 je najbolji TV koji smo do sada probali!

DJI Mavic Pro + Goggles
DJI je napravio letelicu koja po svim karakteristikama uspešno parira modelu Phantom 4, ali je od njega gotovo dvostruko lakša i nekoliko puta manja.

Platforma Ethereum
Za aktuelnu revoluciju koja upošljava sajber rudare 21. veka i izaziva visoke cene na tržištu grafičkih kartica je kriptografska platforma Ethereum i njenu valutu ether.

Fleš memorija i memorijske kartice
Detaljan opis principa rada fleš memorije i popis brojnih starih, aktuelnih i budućih standarda za memorijske kartice.

Destiny 2 BETA
Utisak ovom betom krajnje je amplitudan, a odsustvo ključnih novina koje će dvojku vidljivije razlikovati od keca nimalo ne pomaže

:ciao:

GoranSTX
1.8.2017, 11:06
Ala tuče ona boja na naslovnoj, instinktivno sam zažmurio kad sam otpakovao iz koverte :D :cool: :eek:

oluja
1.8.2017, 11:20
Ala tuče ona boja na naslovnoj, instinktivno sam zažmurio kad sam otpakovao iz koverte :D :cool: :eek:

HDR brale moj :) morali smo nekako da ilustrujemo veći broj boja :)

GoranSTX
1.8.2017, 11:23
Namah sam pomislio da je 3D koliko se ističe :)

Usput, da se čitaoci ne zbune, u sadržaju je za rubriku SK LABS greškom ostao podnaslov iz prethodnog broja, dok je opis ispravan.

Miki1987
1.8.2017, 13:30
Лепа насловна :)

Renner
1.8.2017, 13:56
Mene je boja oduvala kako fino izgleda, i u kombinaciji sa onom od "HDR" natpisa i TV-a. Ovdje na forumu nekako djeluje isprano, ni približno kao uživo. "HDR" i "Svet" nekako vuku na braon...

Mario Pavićević
1.8.2017, 15:41
Izgleda da nemamo HDR monitore pa nam zato vuce na braon :D

Dekip
1.8.2017, 15:50
Naslovna bolje izgleda uživo nego ovde.

dex3108
1.8.2017, 16:09
Novinarnica po obicaju ponovo kasni.

Neutrino
1.8.2017, 16:19
Naslovna bolje izgleda uživo nego ovde.Zato što je naslovna, ako ne grešim, rađena sa dodatnom separacijom za "spot" neonsku narandžastu što znači da "Svet" i "HDR" nije dobijeno klasičnom CMYK separacijom već posebnom bojom samo za njih. Štampari to obično zovu bojom "iz kante".

Ovo se često radi u štampi da bi se ostavio bolji utisak ili kada mora da se ispoštuje recimo specifikacije neke boje koja je zaštićena trademarkom.

Opet kažem, možda grešim, ali mislim da sam u pravu u ovom slučaju. Nisam odavno držao denzitometar u rukama pa ne mogu da proverim.

Inače, dobar način da se proveri da li je boja "spot" neonska je da se skenira na nekom običnom skeneru. Ukoliko skener da belu ili potpuno izbledeo rezultat za region gde je naneta boja u pitanju je "spot" neonska.

todos
1.8.2017, 17:26
I meni je bilo teško da proverim na netu detaljnije šta je to HDR koji se sve više čuje među proizvođačima televizora ali i u foto i video industriji. Nadam se da se broj najeo dosta pasulja i da neće biti mršav, bar kao pređašnji.

DeCoy
1.8.2017, 18:34
Svaka čast za Vampira, samo je ona lista Mac igara koje se "nikad nisu pojavile na Amigi" malo netačna :)

oluja
1.8.2017, 19:02
Zato što je naslovna, ako ne grešim, rađena sa dodatnom separacijom za "spot" neonsku narandžastu što znači da "Svet" i "HDR" nije dobijeno klasičnom CMYK separacijom već posebnom bojom samo za njih. Štampari to obično zovu bojom "iz kante".

Ovo se često radi u štampi da bi se ostavio bolji utisak ili kada mora da se ispoštuje recimo specifikacije neke boje koja je zaštićena trademarkom.

Opet kažem, možda grešim, ali mislim da sam u pravu u ovom slučaju. Nisam odavno držao denzitometar u rukama pa ne mogu da proverim.

Inače, dobar način da se proveri da li je boja "spot" neonska je da se skenira na nekom običnom skeneru. Ukoliko skener da belu ili potpuno izbledeo rezultat za region gde je naneta boja u pitanju je "spot" neonska.
Da, peta boja - spot boja, posebna boja... Tacnije pantone 804c, pise ispod bar koda na naslovnoj. Ilustruje boju koja ne moze da se dobije na standardan nacin. Bas kao sto HDR televizori i monitori mogu da prikazu boje koji standardni modeli ne mogu... Procitajte vise na temu HDR-a u novom broju :)

Echo
1.8.2017, 21:17
Opisite u nekom sledecem broju Master X Master (MXM), next-gen moba.

dejan_osipaonica
1.8.2017, 22:58
Svaka čast za Vampira, samo je ona lista Mac igara koje se "nikad nisu pojavile na Amigi" malo netačna :)

Podrzavam prvi tekst koji sam procitao u novom SK. Najzad nesto o amigi :alealeee:

ZoNi
2.8.2017, 8:50
Opisite u nekom sledecem broju Master X Master (MXM), next-gen moba.
Ahahaha, ja gledam i čudim se kako nisam čuo za taj mob(ilni)! Potražim na Netu, a ono igrica :D

mvasic
2.8.2017, 21:34
Hvala na opisu Vampira.

code master
3.8.2017, 16:31
Ukratko zanimljivi tekstovi o HDR i Amigi, Sonijev televizor izgleda zanimljivo. Što se tiče igara baš je prošlog meseca bila ozbiljna suša pa barem kad se setim Crash Bandicoot - N Sane Trilogy je baš bio u centru pažnje medju samim igračima. Jedino mislim da je šteta što i sam Crash nije došao na PC i tu izgleda da postoji neki ozbiljan dil sa Sonijem a možda i ne? ipak sam Crash odavno nije više eksluziva odkad je Naughty Dog predao Crasha drugim razvojnim timovima, biće svakako veliko iznenadjenje ako Activision uvaži želje igrača i na kraju i on jednog dana dodje i na PC platformu. Takodje kad je već posvećeno dosta pažnje samom Crashu čiji je opis na dve strane, mislim da je moglo da se naće prostora da Crash bude na naslovnoj strani nego Destiny 2 beta i ovaj maskirani lik sa pucom.

Aibo
5.8.2017, 9:14
Sviđa mi se što u broju ima dosta o TV-ima, HDR-u... A zanimljivo mi je i da nemamo igru meseca, pitam se da li je promena trajna ili samo tako ispalo zbog suše.

Voleo bih da dodam i nešto što se tiče programa za monitoring hardvera. Svideo mi se opis Open Hardware Monitor-a pa sam ga isprobao, ali i on kao mnogi drugi pri pokretanju budi uspavane HDD-ove što je po meni totalna glupost, da se HDD vrti u prazno, greje sebe i ceo sistem dodatno samo zato što je monitoring program pokrenut. Isto npr. radi i Speccy čiji mi se interfejs jako sviđa. Zato praktično uvek koristim HW Monitor jer on meri temp onome što radi, a ono što je uspavano ne budi.

Neutrino
7.8.2017, 13:16
ali i on kao mnogi drugi pri pokretanju budi uspavane HDD-ove što je po meni totalna glupost, da se HDD vrti u prazno, greje sebe i ceo sistem dodatno samo zato što je monitoring program pokrenut.Meni uopšte nije jasno kako je ljudima prihvatljiv kompromis da zbog potencijalno nekoliko stepeni više u kućištu svaki put čekaju po par sekundi kada pristupaju disku, dok se ploče zalete. Da neko od mene traži da koristim računar sa uključenim sleep modom za hard disk ja bih sekirom iskasapio i njega i računar.

Mario Pavićević
7.8.2017, 13:27
Mislim da je stvar buke pre u pitanju, mnogi kupuju SSD-ove za koriscenje a HDD samo koriste za skladiste pa mu se retko pristupa i samim tim je pretezno ugasen i ne pravi buku.

PinociO
7.8.2017, 15:36
Posto ne citam tekstove o stvarima koje me ne zanimaju bas,posle dugo vremena broj u kojem sam procitao veliku kolicnu tekstova. :tapsh:

Aibo
7.8.2017, 18:40
Meni uopšte nije jasno kako je ljudima prihvatljiv kompromis da zbog potencijalno nekoliko stepeni više u kućištu svaki put čekaju po par sekundi kada pristupaju disku, dok se ploče zalete. Da neko od mene traži da koristim računar sa uključenim sleep modom za hard disk ja bih sekirom iskasapio i njega i računar.

Pa zbog manje buke kao što je Mario rekao. U sleep ide HDD koji služi za filmove i igre, što se svodi na vrlo duge periode nekorišćenja pa par sati korišćenja pa opet vrlo dug period mirovanja. Kada jednom dnevno ili ređe sednem da pogledam film i odigram nešto, tih 2s da se disk pokrene mi uopšte ne smeta, ali da konstantno zuji desetine sati iako mi ne treba mi ide na živce.

Neutrino
7.8.2017, 22:01
Pa zbog manje buke kao što je Mario rekao.Pa originalni post pominje temperaturu a ne buku. No nebitno.

zzarko
8.8.2017, 14:38
Svaka čast za Vampira, samo je ona lista Mac igara koje se "nikad nisu pojavile na Amigi" malo netačna :)Sorry, verovatno ima još kakav propust tog tipa u tekstu, ali nadam se da nema puno. Očigledno nisam ovaj deo dovoljno detaljno istražio, ali sam rad da saznam za korekcije...

DeCoy
8.8.2017, 15:38
Poštovanje i hvala za tekst :D

Što se liste tiče:
SimCity (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=965)
Heart of China (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=491)
Indiana Jones and the Fate of Atlantis (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=558)
Monkey Island 1 (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=935) i 2 (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=770)
King's Quest (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=1275) (ima 6 delova, VII istina fali)

Ostatak liste zaista nikad zvanično nije došao na Amigu, mada ima kasnijih fanmade projekata poput Abuse (http://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=3400)

mvasic
8.8.2017, 16:09
Sorry, verovatno ima još kakav propust tog tipa u tekstu, ali nadam se da nema puno. Očigledno nisam ovaj deo dovoljno detaljno istražio, ali sam rad da saznam za korekcije...



Ja sam Vampira istraživao podosta, pa sam, opet, dosta novog pročitao u tekstu. Da ponovim ono šta je kolega rekao - svaka čast za tekst.

Jel bi mogao da padne neki intervju sa Igorom Majstorovićem?

zzarko
8.8.2017, 18:07
Ja sam Vampira istraživao podosta, pa sam, opet, dosta novog pročitao u tekstu. Da ponovim ono šta je kolega rekao - svaka čast za tekst.

Jel bi mogao da padne neki intervju sa Igorom Majstorovićem?
Pretpostavljam da bi mogao. Da li je neko iz redakcije SK možda raspoložen da to napravi (ja baš i nisam radio te stvari)? Ako da, rado ću vas spojiti. Ako ne, mogu probati i ja...

mvasic
8.8.2017, 18:22
Pretpostavljam da bi mogao. Da li je neko iz redakcije SK možda raspoložen da to napravi (ja baš i nisam radio te stvari)? Ako da, rado ću vas spojiti. Ako ne, mogu probati i ja...



Ja nisam član redakcije :)

Elem, s obzirom na odlično napisan tekst o Vampiru, ne vidim razlog zašto ne bi odradio i intervju. Samo teraj :)

Aibo
10.8.2017, 16:27
Pa originalni post pominje temperaturu a ne buku. No nebitno.

Da razjasnim pošto jesam brkao pojmove. Imao sam do skoro dva HDD-a jedan iznad drugog, pa su se grejali previše u loše provetrenom kavezu. Sleep mod sam prvobitno isprobao da bi storage hdd odlazio u sleep, što je i aktivnom sistemskom smanjilo temperature. Ta vrsta rešenja mi je omogućila da case ventilatore zadržim na 50% na kojima su praktično bešumni. Tako da sam umesto pojačanog huka ventova odabrao sleep i tišinu.

Sada su hardovi razdvojeni i temperatura više nije problem, ali sam ipak rešio da ne menjam ništa jer 2 aktivna HDD-a se itekako čuju u inače prilično tihom sistemu. Sleep je postavljen na 40 min mislim, tako da se sistemski HDD (na kom su i svi office fajlovi, muzika, knjige...) praktično nikada ne gasi.

Kako god, poenta je da sa moje tačke gledišta programi za očitavanje temperature ne bi trebalo da bude uspavani HDD jer je korisnik valjda sa nekim razlogom rešio da ih pošalje u sleep. Zato mi se sviđa kako radi HWMonitor koji samo prikaže neaktivni hard i to je to.

zzarko
11.8.2017, 18:13
Off-topic: šta čovek treba da uradi, pa da može da postuje u temi C-64 igre? Već par puta sam pokušao, dobio sam obaveštenje da se čeka odobrenje moderatora i ništa...

DeCoy
11.8.2017, 18:43
Nov si na forumu (ispod 30 poruka), a ostavljaš linkove ka sumnjivim sajtovima :kreza:, pa vbulletin misli da si bot...

Problem je što ti dobiješ obaveštenje, a moderator ne dobije. Sređeno je, osvanula ti je poruka ;)

code master
11.8.2017, 19:11
Sviđa mi se što u broju ima dosta o TV-ima, HDR-u... A zanimljivo mi je i da nemamo igru meseca, pitam se da li je promena trajna ili samo tako ispalo zbog suše.

Voleo bih da dodam i nešto što se tiče programa za monitoring hardvera. Svideo mi se opis Open Hardware Monitor-a pa sam ga isprobao, ali i on kao mnogi drugi pri pokretanju budi uspavane HDD-ove što je po meni totalna glupost, da se HDD vrti u prazno, greje sebe i ceo sistem dodatno samo zato što je monitoring program pokrenut. Isto npr. radi i Speccy čiji mi se interfejs jako sviđa. Zato praktično uvek koristim HW Monitor jer on meri temp onome što radi, a ono što je uspavano ne budi.

Zbog suše.