PDA

Prikaži potpunu verziju : Искуства из коришћења Линукс дистрибуци&


drzare
2.1.2017, 23:03
Претходних пар година нисам био превише активан по питању испробавања нових дистрибуција односно нових верзија већ сам био закован за Дебиан (тестинг грана) који се показало и више него издржљив и стабилан систем (узимајући у обзир да је у питању тестинг верзија).

Било би занимљиво имати преглед дистрибуција које су корисници испробали/користили у току 2017.године чиме би се могао пратити развој и употребљивост тих дистрибуција у току ове године...
Дакле ово није тема за дискутовање већ за изношење личних искустава по питању коришћења Линукс дистрибуција.

Своја запажања можете да дате кроз неколико теза:
- назив дистрибуције
- понека информација о хардверу,
- начин коришћења (инсталиран на тврди диск или само као систем покренут са преносне меморије),
- стабилност система у току коришћења,
- квалитет складишта (количина и употребљивост пакета),
- употребљивост дистрибуције за свакодневну употребу и проблеми.

И ако сам пре више од годину дана за потребе тестирања инсталирао и "РОСА Линукс Р6" и при покушају да се снађем у другачијем означавању и манипулацији складиштима успео да га учиним неупотребљивим за рад у графичком окружењу, одлучих недавно да покушам још једаред.
Покушах пре неки дан са новијом веруијом (из августа 2016.године) али опет се залетох и направих исте грешке...
Данас понових инсталацију али са мало више пажње према већ уграђеним програмима за рад у графичком окружењу и труд се исплатио...
Елем, тренутно куцкам са ROSA Fresh R8 (https://www.rosalinux.ru/)са плазмом (KDE 5) :
55256
Као пример колика је разлика у основним елементима прилажем и информације са Дебиан тестинга који се такође врти на плазми али на другом рачунару :
55257

За сада систем је стабилан, подешавање графичке картице је изузетно удобно из графичког окружења. Рад са складиштима, кад се утврде разлике у односу на Дебиан, је такође удобан.
У самим складиштима се налазе сви пакети које и иначе користим на Дебиану али сам се изненадио кад сам видео да се у одговарајућим складиштима налазе и програми као што су Skype, Viber, Telegram, Softmaker-freeoffice ....

И ако су интернет прегледачи у новијим верзијама (ФФ у верзији 50, Хромиум у верзији 55.0.2883.75 ) већина програма је у старијој верзији у односу на оне на матичним сајтовима, тако на пример Либреофис је у верзији 5.1.6... Гноме у верзији 3.16 итд... Мада ако бих повлачио паралелу са Дебианом и његовом стабилном граном ту је ипак Роса у бољем положају.

За оне који као и ја воле да им радно окружење буде локализовано тј да им буде читљиво на матерњем језику и писму - за сада Роса не подржава инсталацију на српском језику већ се подршка мора додавати након инсталације система при чему за потпуни угођај ипак треба мало засукати рукаве.

По свему што сам могао да претурим за ово поподне изгледа ми да је Роса одлична дистрибуција за свакодневно коришћење чак и код оних корисника који не желе да се много упуштају у бактање са системом а желе да им све ради без проблема...