PDA

Prikaži potpunu verziju : Wireless pitanje


GameFREAK
27.11.2006, 23:50
Posto zivim u selu u kojem nemamo mogucnosti za bilo kakav internet osim dial up-a (skoro smo dobili neki opticki kabal ali nemamo nikakve koristi od toga, postavio sam i temu u vezi toga ali sam u medjuvremenu pitao njih i oni su mi rekli da nema nade za kablovski ili ADSL), jedino sto nam je preostalo jeste da se raspitamo ima li neke sanse da uspostavimo wireles internet. U selu imamo silos koji je visok 50m i celo selo ima pogled na njega. Ja se ne razumem u taj wireless ali mi je na pamet pala sledeca ideja. Da na taj silos postavimo predajnik koji bi bio glavna pristupna tacka, koji bi valjda morao da bude uperen ka nekom provajderu, i da onda mi svi uperimo antene u njega i tako se povezemo. E sad ja ne znam da li je ovo izvodljivo, a ako jeste da li neko zna da kaze koliko bi nas to kostalo, bilo bi nas desetak. I ako ovako ne moze, zna li neko neki drugi nacin na koji bi mogli nesto ovako da izvedemo?

nighthawk
27.11.2006, 23:57
Dzaba ti sve to ako od tog silosa ne mozes da mozes da se povezes ne access point nekog provajdera, tj. ako ne postoji opticka vidljivost.

Postoji druga opcija, satelitski internet, mana je sto ti treba dial up za upload. Alternativa je dvosmerna satelitska veza, mislim da moze da se nadje vec od 100 e, to bi moglo da deli nekoliko vas.

Shlaymara
28.11.2006, 0:20
Kod mene je bila identicna situacija.
Prvo smo planirali(nas 10-15) da postavim wireless mrezu bez interneta. Glavni AP bi trebalo da bude na silosu. Zvali smo neke ljude da nam daju ponudu i oni su izracunali da bi nas to kostati oko 1200-1300E(za 10-15 ljudi). U cenu su ulazili kartice, antene, kablovi, AP, nekoliko rutera, postavljanje mreze i odrzavanje. Znaci sve, mi smo trebali samo da dobijemo saglasnost za postavljanje AP na silos i da nabavimo jednu masinu za server. Medjutim od toga smo odustali posto smo zvali i jednog lokalnog provajdera wirelessa i predstavili mu nasu situaciju. Oni su pristali da prosire svoju mrezu uz uslov da nas bude najmanje desetoro. Postavili su njihov AP, ugradili njihovu opremu i to nas je izaslo 60E po coveku. Tako da sad imamo i internet a prosli smo jeftinije:) . Doduse malo nas deru za pretplatu (800 din 256/2.5GB), ali to i nije tako lose posto je lokal za dz(lokal ima 10ftp server i preko 1000 ljudi).
Znaci najbolja varijanta vam je da nadjete nekog lokalnog provajdera koji bi pristao da vas nakaci na njihovu mrezu.

GameFREAK
28.11.2006, 19:48
Ja zivim u Draginju, 30km od Sapca, 40-ak od Valjeva. Zna li neko da mi preporuci nekog provajdera?