PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 6/2016


oluja
1.6.2016, 10:08
Junski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima :)

Nova naslovna strana izgleda ovako:

54297

Evo i kratkog izvoda iz sadržaja:

LG 55EG920V 4K OLED TV
Danas, kako OLED prezdravlja dečje bolesti koje prate svaku novu tehnologiju i cene padaju, imamo priliku da vam predstavimo razloge zašto ćete uskoro poželeti da posedujete monitor ili TV sa organskim ekranom...

DJI Phantom 4
Pored razonode, dronovi nude mogućnost snimanja kadrova koji do sada nisu bili mogući ni u profesionalnim vodama, a sada je tako nešto dostupno gotovo svakome...

HTC Vive
VR setovi su konačno stigli i Vive je u ovom trenutku apsolutno najbolja varijanta te nove tehnologije koja može da se nabavi...

Huawei P9
Od stidljivog klinca iz trošnog kućerka a kraju ulice, kome su druga deca lupala čvrge i otimala klikere, Huawei je dogurao do respektabilnog dase u kraju...

Igra meseca: DOOM
Novi-stari DOOM je više nego uspeli miks otkačenosti i dinamike prve dve igre, i grafički unapređenog i izmutiranog identiteta trojke...

PRIMENA: Efekti u filmu „Warcraft: The Beginning"
Ovog meseca u bioskope stiže film čiji specijalni efekti pomeraju granice nove vrste glume čiji pioniri se još uvek bore za već zasluženo priznanje...

:ciao:

.

todos
1.6.2016, 12:21
E-prvi, e-kupio sam ga!:D

oluja
1.6.2016, 12:41
E-prvi, e-kupio sam ga!:D

Pre nego što uputiš kritiku što nema dovoljno Windows telefona... :ciao:

http://www.pcmag.com/news/344661/windows-phone-is-basically-dead-gartner-says

todos
1.6.2016, 12:58
Auuuu... :kreza:
Pa i vi ste doprineli da propadne kad je bio u momentu popularan trebao je da ima svoje mesto u SK.

oluja
1.6.2016, 13:51
Auuuu... :kreza:
Pa i vi ste doprineli da propadne kad je bio u momentu popularan trebao je da ima svoje mesto u SK.

Hahahaha, drago mi je što misliš da smo toliko uticajni... :D

maska
1.6.2016, 14:55
Pre ste azurirali Fb stranicu nego forum, bruka!!

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

oluja
1.6.2016, 15:13
Pre ste azurirali Fb stranicu nego forum, bruka!!

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Sasvim sam siguran da sam prvo postavio najavu novog broja upravo ovde. Za FB moram da napravim jos jednu (Cover) sliku... :)

maska
1.6.2016, 15:20
Znam ali uglacnom ide dan dva ranije, sad otvaram forum da vidim naslovnu uz jutarnju nema tema, opalim face tamo sve regularno stoji nov broj reko wtf :-) posle pola sata sam pronasao temu ovde.

Inace broj bas prazan, 0 hardvera na testu par periferija, jedino je test play bogat i naravno sve vise telefona.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

oluja
1.6.2016, 16:27
Znam ali uglacnom ide dan dva ranije, sad otvaram forum da vidim naslovnu uz jutarnju nema tema, opalim face tamo sve regularno stoji nov broj reko wtf :-) posle pola sata sam pronasao temu ovde.

Inace broj bas prazan, 0 hardvera na testu par periferija, jedino je test play bogat i naravno sve vise telefona.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Opet, 100% sam siguran da zadnjih par godina objavljujem najave tek kad sam siguran da je broj na kioscima... nikako dan, dva ranije...

O ukusima ne vredi raspravljati... ;)

maska
1.6.2016, 17:05
Pa slabo si suguran al ajde...Samo prethodni je postavljen 29.4. pa 28.12. tako da sve pada u vodu, cak ti sad i ne verujem da si prvo postavio ovde :)

Samo sam izneo svoje misljenje o broju koji sam preleteo onako kroz naslove, ne kazem da autorski tekstovi nece biti kvalitetni. Jedino sam se bas nasmejao kad sam video da Kuzma pise o maturi koja je sad aktuelna.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Wolverine
1.6.2016, 18:53
Majski i januarski broj izlaze ranije zbog radnog vremena usklađenog sa praznicima. Ta dva broja su izašla tada kad si naveo. :)

igor7
2.6.2016, 9:32
Pre nego što uputiš kritiku što nema dovoljno Windows telefona... :ciao:

http://www.pcmag.com/news/344661/windows-phone-is-basically-dead-gartner-says

Nije to ni malo dobra vest za IT industriju. Jasno mi je da je upuceno todosu u vezi njegove standardne primedbe (mada i sam mislim da je trebalo posvetiti vise paznje za WP) ali cela ta prica moze da znaci kraj Windows koncepta u situaciji kada nemamo kvalitetnu desktop alternativu. WP je za MS vazan zbog integracije desktop i mobilnog trzista u jednu platformu. Bez toga ni Windows ne moze imati dobru perspektivu.

voodoo_
2.6.2016, 9:57
Opa, Jan Čmelik ima žensku konkurenciju :D

Denis
2.6.2016, 16:20
Svidelo mi se:
Warcraft efekti u filmu (film mi se nije svideo)
Phantom 4
OLED TV
Pracenje sistemskih procesa
HTC 10
Zver za dva igraca
Kolumna
HTC Vive

Ne svidja mi se:
Premalo "ozbiljnog" hardvera :(

Wolverine
2.6.2016, 20:06
...Bez toga ni Windows ne moze imati dobru perspektivu.


Još ako pogledamo činjenicu da je MS maltene bespovratno unakazio Windows i da im konzola puca po paljbom Japana...:dedica:

igor7
3.6.2016, 18:05
Jeste. I nije to stvar od juce. Traje bar jedno 10 godina. Microsoft u tom periodu nije uspeo da nametne niti jedan ozbiljniji standard u bilo kojoj oblasti. Sta god da su pokusali, to je vrlo slabo prihvaceno od programera i od korisnika. Slicna stvar se desava sa optimisticki najavljivanim UWP konceptom koji je trebao da objedini njihove desktop i mobilne operativne sisteme i da im omoguci opstanak u vrhu. Posto se to vrlo verovatno nece desiti, bojim se da bi Microsoft lako mogao da ispadne iz igre.

Neutrino
3.6.2016, 18:33
Posto se to vrlo verovatno nece desiti, bojim se da bi Microsoft lako mogao da ispadne iz igre.Neće Microsoft skoro da ispadne iz igre jer previše softvera, posebno u profesionalnoj sferi, još uvek zavisi od njega. U stvari Microsoft je bio na vrhuncu popularnosti baš dok nije kraduckao ideje o raznim cloud i multiplatformskim rešenjima. Ovo što sad rade im se samo obija o glavu.

Dekip
3.6.2016, 20:32
Zna li se što Oluja ne otvara teme "Ja igrač" i "Prst na čelo"?

todos
4.6.2016, 0:30
Definitivno necu vise zakerati u vezi windows phone i moj sledeci telefon ce biti bilo koji drugi a nikako android. Pokusacu pronaci neki OS koji ce mi dati novu snagu u kritici koju cu i tada upucivati Redakciji.:D
Sto se tice ovog broja, mnogi ce se sloziti da je zaista na niskom nivou osim jedne sitnice. A to su: Programi koji odavno nisu bili jaci i zanimljiviji. Da ne izdvajam nikoga ali tu ima zaista sta da se procita. Primetio sam, mozda gresim neke sitne dekorativne izmene na unutrasnjim stranama. Mozda tripujem otkud znam.
Vidite da nisam izdvojio ni jedan tekst?!? Neka tako i ostane, mada znam da znate na koje obicno tekstove mislim.:kreza:

mare037
4.6.2016, 1:14
Zašto bi @todos menjao tabor OS-a, može redakcija da ignoriše i naredne MS Surface telefone. :D

igor7
4.6.2016, 11:47
Neće Microsoft skoro da ispadne iz igre jer previše softvera, posebno u profesionalnoj sferi, još uvek zavisi od njega. U stvari Microsoft je bio na vrhuncu popularnosti baš dok nije kraduckao ideje o raznim cloud i multiplatformskim rešenjima. Ovo što sad rade im se samo obija o glavu.

pa nisam rekao da ce da ispadne do kraja godine ili za godinu-dve. Rec je o roku od 5-10 godina. Mada je i sada ispao iz igre na mnogo polja gde je ranije bio lider. Nisu vise u poziciji da postavljaju standarde i uvode trendove. MS je harao u vremenu Win32 desktopa a sada traljavo pokusavaju da kopiraju druge na polju mobilnih uredjaja. Propast WP telefona sustinski znaci i propast koncepta UWP na kome su oni planirali gradjenje buducnosti i zbog koga daju besplatni apgrejd na Windows 10.

Definitivno necu vise zakerati u vezi windows phone i moj sledeci telefon ce biti bilo koji drugi a nikako android. Pokusacu pronaci neki OS koji ce mi dati novu snagu u kritici koju cu i tada upucivati Redakciji.:D


Pazi, ja sam bio u istoj poziciji kao i ti negde do pred kraj prosle godine. Imao sam alergiju na android i izbegavao sam ga u sirokom luku. Nameravao sam da kupim neki WP10 uredjaj. I onda u jednom trenutku shvatim da hardver koji stoji iza Androida pruza dosta vise za svoju cenu, progutam knedlu i nabavim Android. Evo, vec sam se navikao i ne osecam preteranu nelagodnost u koriscenju ))) Za mene licno je bolje resenje nego hermeticki zatvoreni iOS iako ne sporim da Apple pravi dobar (ali skup) hardver.

Neutrino
4.6.2016, 13:17
Nisu vise u poziciji da postavljaju standarde i uvode trendove.Jedini standard koji je Microsoft postavljao od kad postoji je u teranju inata.

ganux
7.6.2016, 11:46
Sta vam bi sa snimkom koji ostaviste u tekstu "Fantasticna cetvorka" ?
Ovo ne radi https://youtu.be/oqmhfijkb3u
ustvari nedostupan snimak tako dobijam info!

Chodo'o
8.6.2016, 14:25
Pogrešno si prepisao, bitna su i velika slova. https://youtu.be/oqMhFiJkB3U

Aibo
8.6.2016, 14:58
Vidim temu i razmišljam zar je moguće da se sve do sada nisam setio da kupim novi broj. :icon_scra Ma za sve je kriva ona slatka prodavačica, jer stoji odmah do rafa za štampu i zasenjuje ga. :mad: Evo krećem dole iz ovih stopa, sa rešenošću pantera, da je pogledam u oči i viknem - Svet Kompjutera na pult! A vi mi držite prste da se ne vratim sa novim izdanjem Glorie. :kreza:

Definitivno necu vise zakerati u vezi windows phone i moj sledeci telefon ce biti bilo koji drugi a nikako android. Pokusacu pronaci neki OS koji ce mi dati novu snagu u kritici koju cu i tada upucivati Redakciji.:D

Todose, samo za tebe Oysters SF (http://www.gsmarena.com/oysters_sf_is_the_most_advanced_sailfish_os_phone_ to_date-news-18674.php) sa Sailfish OS-om. Ne predavaj se. :D

oluja
8.6.2016, 15:58
Zna li se što Oluja ne otvara teme "Ja igrač" i "Prst na čelo"?

Zato sto sam zaboravio i ne postizem (mala deca kod kuce...), izinjavam se :o

Slobodno me podsetite u ovoj temi ako opet zaboravim... :)

ganux
9.6.2016, 12:41
Pogrešno si prepisao, bitna su i velika slova. https://youtu.be/oqMhFiJkB3U

Kad sam ukucavao u hromiranom, kucao sam sve kako je navedeno a on mi preveo sve u mala slova posle enter??? :eek:
Sad sam pogledao snimak, ekstra je!
Pozz

maska
10.6.2016, 10:41
Sad slucajno stavim na gomilu i junski broj kad primetim da vise ne pise sk 2016 vodoravno vec uspravno samo
2
0
1
6

:-)

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Aibo
11.6.2016, 12:06
Sviđa mi se broj za sada i ima nekoliko lepih opisa. Uboli ste par predmeta mojih želja, G-sync/Freesync monitor, OLED TV...

A Oluji svaka čast na opisu TV-a jer kratko i jasno prenosi na papir šta je to što OLED donosi, ne u smislu tehnologije, već u smislu iskustva koje je u stanju da pruži.

Mala diverzija, imao sam prilike da gledam onaj Panasonic 4K OLED i budem potpuno zatečen. Slika ne deluje oštro, super kontrastno itd. već prosto čisto, prirodno i organski. Vidiš više, vidiš bolje, vidiš teksture i senke, i teksture unutar senki... slika prosto ima dubinu i unutar TV-a, ona je postojanija i opipljivija nego ikada pre. To nisu marketinški trikovi, to nije veštački pooštrena i dobojena slika, to je prosto superiorna tehnologija sledeće generacije u svoj svojoj slavi. Gledam, ćutim, smešim se, napuštam objekat istinski euforičan jer se ne sećam kada sam zadnji put bio potpuno oboren sa nogu nekim komadom tehnike.

Izvinjavam se na mini eseju, :D odoh nazad na čitanje SK-a.

todos
11.6.2016, 16:49
A kad ce ta tehnologija da bude u punom sjaju? U mom komsiluku ima bar trecina sa katodnom cevi. Mnogi ce dugo godina koristiti dvb-t2 tjunere. Provajderi ce jos dugo zaobilaziti 4k a HD sto dele na kasicicu dodatno naplacuju. I onda ces ti uzivati u toj tehnologiji, mozda ako si trenutno negde na zapadu.

ColdBoot
11.6.2016, 17:39
Mala diverzija, imao sam prilike da gledam onaj Panasonic 4K OLED i budem potpuno zatečen. Slika ne deluje oštro, super kontrastno itd. već prosto čisto, prirodno i organski. Vidiš više, vidiš bolje, vidiš teksture i senke, i teksture unutar senki... slika prosto ima dubinu i unutar TV-a, ona je postojanija i opipljivija nego ikada pre. To nisu marketinški trikovi, to nije veštački pooštrena i dobojena slika, to je prosto superiorna tehnologija sledeće generacije u svoj svojoj slavi. Gledam, ćutim, smešim se, napuštam objekat istinski euforičan jer se ne sećam kada sam zadnji put bio potpuno oboren sa nogu nekim komadom tehnike.


Još ako je taj utisak ostavilo gledanje Studija B kroz kablovsku, prodato!:kreza:

Aibo
11.6.2016, 20:10
Meni je čitanje SK-a uvek bilo usko povezano sa dosta trenutno nedostižnih stvari i tehnologija. Mada najlepše od svega je što je dovoljno samo biti strpljiv i čekati da vreme uradi svoje. Moj ćaća je Ei Niš od 51 cm platio skuplje nego ja FHD od 40". On je hvatao RTS1 i 2, a ja stotinak digitalnih kanala, od njih 15-ak HD. On je za film vozio 2 km do video kluba i dobijao često izlizanu traku a ja idem 2 m do računara za savršenu FHD kopiju...

Ne idu promene uvek brzo i lako koliko bismo mi voleli ali idu. Evo Netflix 4K već postoji i mesečno košta ko 5 pakli cigara. Meni je već i to sasvim dovoljno. A siguran sam da može da se gleda i Studio B ako baš mora :), svakako neće izgledati ništa lošije nego na LCD-u.

ColdBoot
11.6.2016, 20:45
Nije problem 5 pakli cigara, nego cena TV prijemnika od milion-2 dinara. Tako je bilo sa plazma televizorima u svoje vreme i najviše zbog toga, nikad nisu zaživeli kod nas.

todos
11.6.2016, 21:48
Upravo tako. Uporedjuje se cena nekadasjeg Ei sa danasnjim tim pomenutim u postu. Od tadasnjeg Ei-a skoro pa nije imalo nista bolje a od tog 40" ima daleko bolje i kosta sto rece prethodnik milion-2... A to je nedostizno za vise od 90% gradjana i neisplativo za provajdersku mrezu. Rece Netflx, pa dobar deo gradjana nema i ne zeli da pristupi netu a kamoli da ima i placa Netflix i slicne servise.

Aibo
11.6.2016, 23:19
Pa dobro bre ljudi, ko ne želi i ne treba mu, niko ga ne tera da pogleda u OLED a kamoli da ga kupuje. Uopšte ne razumem šta pokušavate da kažete i protiv čega se tačno borite. A ne mora 2 miliona dinara, ima ih bez 4K već od ~ 1700€, taman da ne plaćate Netflix. :)

Imaš i ti Todose fotoaparat od ~700€. Koliko je to dostupno i prosečnim građanima i koliko tvojih komšija slika DSLR-ovima? Prosečan građanin slika mobilnim telefonom, nema i ne želi da plati ni 200€ za fotoaparat a kamoli za DSLR i tamo neke kitove, objektive, flasheve...

Nemoj molim te ovo da shvatiš kao neku ličnu prozivku, ja i sam volim DSLR-ove, samo demonstriram kako sve može da se obesmisli pričom šta ko nema i šta prosečnom čoveku ne treba.

ColdBoot
12.6.2016, 0:21
^Dobro, aj sad, isto sam imao prilike da ih vidim uživo i stvarno nema bolje trenutno. Međutim, kao i sa plazmama nekad, čini mi se da će se isto desiti ako panele nastavi da proizvodi samo jedna firma - LG. Navodno je dovoljna pikna prašine da padne na panel u procesu proizvodnje i može slobodno da se baci...

On topic, tekst je dobar i informativan i s te strane nema zamerki.:ciao:

todos
12.6.2016, 5:54
Ne mesati babe i zabe. Jednostavno ta tehnologija sto rece prethodnik vrlo lako moze da preskoci nas. Pa nama je svima u interesu da sve ide korak po korak ali vecina je nece videti. Mene je tzv isprovociralo tvoje radovanje kako jedva cekas da to bude standard. Kao sto sam rekao ovde ne na zapadu siguno, naravno i tamo uz adekvatnu naknadu emiteru 4k signala.

doctor
15.6.2016, 14:36
Solidan broj, opisi hardvera su malo slabiji nego što sam očekivao ali sve od Test run na dalje je odlično u ovom broju.
Test play rubrika me je pozitivno iznenadila pojedinim opisima.

Što se tiče opisa OLED-a... Samo sam izdroolovao iznad broja i prokleo sudbinu što nemam jedan takav. :D