PDA

Prikaži potpunu verziju : Odstampan skenirani dokument je mutan


Haker95
14.2.2016, 1:40
Pozdrav,

Imam veoma star skener (Mustek 1200 UB Plus) i stampac (HP LaserJet 5L). S vremena na vreme mi treba da kopiram jednu ili par strana nekog dokumenta, za koje mi se ne isplati da idem u fotokopirnicu, te skeniram strane na pomenutom skeneru.

Pri skeniranju stavljam rezoluciju 300 DPI, sto dosta sporo ide ali je zato stranica izuzetno jasna. E sad, kada naredim da se ta strana stampa na gorepomenutom stampacu, kojem je inace maksimalna rezolucija 600 DPI, na tu rezoluciju, na papiru se uvek vidi kako je tekst sastavljen iz veoma malih tacaka sto izgleda veoma ruzno. Kada stampam neki PDF sa interneta ili otkucan tekst iz nekog programa nema tog problema.

Zasto je ovo ovako? Desava se i kada skeniram na 600 DPI, jedino sto slutim jeste da stampac mozda nema dovoljno memorije.

Hvala unapred :)

LoneWolf
14.2.2016, 1:44
Drži se 300 dpi i to je to

doctor
14.2.2016, 2:38
Zato što kada štampaš taj dokument on ga štampa kao fotografiju. Probaj da ga provučeš kroz neki OCR softver ili da barem filtriraš tekst u nekom imaging programu.

water wizard
14.2.2016, 9:56
štampaj crno belo a ne u boji.. ili skeniraj crno belo tako nešto..

todos
14.2.2016, 10:08
Zanimljivo ja sam imao taj skener i teška srca sam ga dobro prodao zbog drajvera. Da imam znanje ko većina vas i instaliran neki linuks nikad ga ne bih prodao. Čudi me da te to muči ja sa XP i njim nisam imao nikad problema.

bachi
14.2.2016, 10:27
To ti je normalno. Probaj da dokument skeniraš kao black and white.

Haker95
14.2.2016, 11:36
Pa u sustini uvek skeniram kao crno-belo, mada probacu sa ovim OCR programom, nisam ni znao da postoji tako nesto.

@todos
Koristim i skener i stampac na 64-bitnom Linuxu upravo zbog problema sa drajverima na Windows-u. Sve super radi ali me jedino ovo buni.

todos
14.2.2016, 11:38
Ja sam taj paket sa skenerom zapamtio po propratnom softveru. Retko nešto tako lepo zapakovano u zelenoj kutiji. Ko nekad MSI grafičke kartice.

DArthShone
15.2.2016, 21:07
Imao sam takav skener, dobar je bio za te pare, inače to je Mustekova varijanta Canonovih Lide skenera, koji su zahvaljujući jačoj marki ili brendu naravno i skuplji. Što se tiče kvaliteta skeniranja, tu su negde donji razred, ali za kućnu upotrebu su dobri. Mane istih su to što napajanje vuče iz USB porta, pa ako je napajanje na kompu slabije ili je već počelo da stari nema ništa od skeniranja, i naravno podrška koja je stala na XP, tako da ako se ima Win 7 i ili noviji, nema ništa od skenera.
Što se tiče zamrljanosti kopije, to se izbegava korišćenjem nekog drugog programa za skeniranje, tipa XN View, onaj fabrički koji stiže uz skener je rudimentiran. Prvo se skenira na komp, zatim se podesi kontrast i osvetljenje dobijene slike i tek onda pošalje na štampač. Inače HP ovi laseri su poznati po tome da iako imaju dobre nazivne karakteristike, ali ih drajveri ubijaju. Moj slucaj, imam HP Laser Jet 1200series, ali nikako da ga nateram da radi u 1200 tacaka po incu, u windowsu naravno.

Haker95
17.2.2016, 18:17
Pa koliko sam primetio ovaj skener je upotrebljiv cak i na Windowsu 8.1, ali samo ako je sistem 32-bitan. E sad, imam na Linuxu dva programa za skeniranje, i podizao sam kontrast i u jednom i u drugom, i to na ekranu izgleda sasvim prihvatljivo, ali je problem sto se to stampa kao fotografija pa stampac valjda nije u stanju da iznese tako veliku rezoluciju.

water wizard
17.2.2016, 18:26
meni na HP multifunkcijalnom radi sa nekim generičkim drajverima koje je windows skinuo sa windows update