PDA

Prikaži potpunu verziju : Nekoliko pitanja u vezi Win8.1


igormil
26.1.2016, 0:07
Instalirao sam Win 8.1 i mogu reći da mi računar mnogo brže radi od sedmice, a i moj sin je takođe oduševljen sistemom Win 8.1 pošto je isprobao nekoliko igrica.
Interesuje me pri samo instalaciji da li treba postaviti na automatski apdejt a i posle završetka instalacije da li treba da prihvatim sve apdejtove koje mi nudi sistem?
U vezi CCleaner-a da li ga mogu normalno koristiti kao i kod sedmice i xp-a,brisanje istorije,temp.fajlova i čišćenje registara i treće pitanje da li postoji nešto od optimizacije da se nešto isključi od suvišnih servisa i programa da bi sistem još bolje radio?

Igor

Rockstar
26.1.2016, 1:42
Koristi CCleaner i to je to. Ako nemas SSD, spremi se za reinstalaciju nakon 6-8 meseci jer ce krenuti da usporava, ne u igrama vec u samom Windowsu jer OS ima memory leak koji nikad nije popravljen. Inace jeste najbrzi Windows do sada, dve godine sam koristio njega. Instaliraj ClassicShell za standardni start meni kao u 7-ici i uzivaj. Ja sam se vratio na Win7, jer u proseku je tu negde, koji frejm manje ali dosta brzi rad u samom Windowsu.

Apdejtovi su vec problematicni jer Msoft gura one gluposti za telemetriju i za Win10 upgrade, sto moras rucno da ugasis, tako da sto se mene tice - ugasi Update rucno instalirak ako nesto bas trazi (Framework i slicno).

igormil
26.1.2016, 1:55
Hvala ti puno na odgovorima Rockstar.Ovo mi je bilo jako važno.
Veliki pozdrav.

bachi
26.1.2016, 13:31
Kakav memory leak?

Schnak3
8.2.2016, 19:26
Apdejtovi su vec problematicni jer Msoft gura one gluposti za telemetriju i za Win10 upgrade, sto moras rucno da ugasis, tako da sto se mene tice - ugasi Update rucno instalirak ako nesto bas trazi (Framework i slicno).


1. W10Privacy
2. Ashampoo AntiSpy for Windows 10
3. Destroy Windows Spying
4. Disable Windows 10 Tracking
5. O&O ShutUp 10
6. Ultimate Windows Tweaker
6. Windows 10 Privacy and Shit

Vecina ovih programa radi na Windows 8.1

Neutrino
8.2.2016, 19:31
Ako nemas SSD, spremi se za reinstalaciju nakon 6-8 meseci jer ce krenuti da usporava, ne u igrama vec u samom Windowsu jer OS ima memory leak koji nikad nije popravljen.Znači memory leak se rešava reinstalacijom operativnog sistema? Pa još samo ako se nema SSD. Šta sve čovek neće pročitati ovde :D

Rockstar
8.2.2016, 20:57
Znači memory leak se rešava reinstalacijom operativnog sistema? Pa još samo ako se nema SSD. Šta sve čovek neće pročitati ovde :D
Iskreno, ni ja nisam znao da je o tome rec, ali je neko (Rocker ili Picard, nisam 100% siguran) pisao bas ovde na forum, pa sam googlao malo i nasao ljude sa slicnim problemima.. Ukratko, nakon nekog vremena koriscenja, updateova nesto "kvrcne", swap raste, RAM pun gluposti i naravno da se to lakse primeti na mehanickom hardu nego na SSDu i naravno da se problem "resava" novim Windowsom do sledeceg puta, sta tu nije jasno?

Sass Drake
8.2.2016, 22:25
Koristi CCleaner i to je to. Ako nemas SSD, spremi se za reinstalaciju nakon 6-8 meseci jer ce krenuti da usporava, ne u igrama vec u samom Windowsu jer OS ima memory leak koji nikad nije popravljen. Inace jeste najbrzi Windows do sada, dve godine sam koristio njega. Instaliraj ClassicShell za standardni start meni kao u 7-ici i uzivaj. Ja sam se vratio na Win7, jer u proseku je tu negde, koji frejm manje ali dosta brzi rad u samom Windowsu.

Apdejtovi su vec problematicni jer Msoft gura one gluposti za telemetriju i za Win10 upgrade, sto moras rucno da ugasis, tako da sto se mene tice - ugasi Update rucno instalirak ako nesto bas trazi (Framework i slicno).


Meni se up to date 8.1 na laptopu bez SSD-a vrti duže od osam mjeseci i nisam primjetio nikakve memory leakove niti usporenja koja nisu uzrokovana KAV-om. Može malo detaljni prikaz tog memory leaka?

Schnak3
10.2.2016, 1:29
Takodje imam 8 meseci star 8.1 sa SSDom. Nema nikakve potrebe za reinstalacijom.

Doduse svaki Windows se nakon nekog vremena nezaobilazno uspori od instalacije gomile programa, gomile skrivenim start-up i schedule job-ova.

ilidan
21.2.2016, 14:03
Izgleda da Windows-i najviše uspore zbog instalacije i deinstalacije brojnih programa. Primetio sam to kod mene jer stalno isprobavam nove programe. Sa druge strane, na računarima kod kojih se samo brauzeri samonadograđuju i gde korisnici nikad ništa ne instaliraju ili brišu (koriste video plejere od pre 5 i više godina pa je frka što H.264 video ne radi) računari uopšte nisu usporili, bilo da je instaliran Windows XP ili Windows 7.

Naravno, poželjno je i ne posećivati ništa osim fejsa, YT, tvitera i par lokalnih foruma.:p

Da se dovežem na temu. Koristio sam svaki OS od XP-a, osim Viste po par godina. Od Windows-a 7 svi sistemi su mi bili stabilni ali mi je najbrže radio Windows 8.1 koji je i najmanje zauzimao RAM memoriju. Kada sam imao samo 1GB RAM-a a XP mi brljavio sa zaostalim menijima na ekranu probao sam Windows 7 x86 i Windows 8.1 x86 i 8.1 je koristio ispod 500MB RAM-a za razliku od Win 7 SP1 x86 koji je zauzimao oko 550-600MB od 1GB.

I nakon prelaska na trenutnu konfiguraciju (4GB RAM) Win 8.1 mi je radio najbrže. Pričam o samom sistemu, ne o programima. Oni su, manje-više, radili isto.

Sada sam na Windows 10 TH2 koji mi radi kao i Windows 7. Ne vraćam se na Win 8.1 jer se polako navikavam na koncept univerzalih aplikacija. Naročito mi dobro dođu igrice a ni pojedine aplikacije nisu loše da završe osnovni posao. Recimo, Mail and Calendar, Photos, myTube, Facebook (ne podržava igre ali pregled i chat rade bez problema)...