PDA

Prikaži potpunu verziju : Pomoc oko ASM-a


nika100
20.11.2006, 22:33
Da li znate gde mogu naci neke tutoriale na nasem jeziku za assembler(preporucljivo Masm ili Flat assembler,ali moze i Turbo asm)
I, naravno sajtovi gde mogu naci blok seme procesora ili bar spisak registera u procesoru.
Da napomenem: trebaju mi neki tutoriali koji su namenjeni za pocetnike
(jedino sto znam u asm-u jeste da ispraznim registar (npr. xor ax,ax), da premestim iz jednog u drugi npr(mov a,b):kreza: )

mirk
21.11.2006, 14:44
Pa imaš tek 14 godina nemoj odma s assemblerom pre pre pre težak je. Puno truda se ulaže a bedni rezultati. Danas ti se retko koristi jer u njemu moraš misliti na svaki proces, a nemožeš se usredotočiti na zadatak koji rešavaš. Zato ti služe viši jezici jer u njima se usredotočuješ na zadatak, a ne na procese. Znači ASM ti se upotrebljava kod programiranja drivera jer je tu brzina izvršavanja od presudne važnosti, znači kad podatak stigne treba ga odma obraditi. Koristi se još kod programiranja OS-ova kad zaglibi i za programiranja konzolnih igara isto kad zaglibi. Postoji još jedan težak problem a to je što nije portabilan. I neverujem da možeš naći tutore na srpskom za ASM jer ja sam sad trežio nema. Jedino imaš na engleskom(koliko sam vidio). Ja sam jedva našao za procesor 8086. Za koji procesor ti treba asm nisi reko.
:D :D :D

nika100
21.11.2006, 22:00
Znam, ali ja programiram od svoje devete godine i prakticno sve bolje programske jezike znam(c,java,VB,QB,clipper,delphi,pascal, i ucim Python Perl i Lisp) tako da mi jedino to ostaje, inace vec neke instrukcije znam da koristim ali jedva, uzgred imam Amd Sempron ali treba mi neki koji se bazira na 80386 arhitekturi.
P.S. nasao sam neke tutoriale za Flat asm, ali meni treba vise stariji asm-ovi zbog mogucnosti pravljenja izuzetno malih programa i introa.
Pozdrav :) :D

mirk
22.11.2006, 16:22
Pa nemoj učiti programski jezik zato što samo taj neznaš nego naučiš 1 ili 2. Šta će ti tih 10 programskih jezika. Nije važno koliko znaš programskih jezika nego koliko znaš rešavati probleme. Ti ćeš tu možda reć da znaš. Ja nebi tako puno jezika učio jer zaboraviš kako se programira u kojem jeziku ili se sećeš samo osnova što ti netreba. Ove jezike što si ti nabrojao(perl, clipper, qb, pyton) nisu baš najbolji nego se retko koristi i ako želiš zivjeti od programiranja nećeš uspeti nać posao jer jako malo ljudi koristi te jezike, a i slabiji su. Naprimjer QB(kao što si ti reko dobar) on ti je spor, nije moćan, i da još nenabrajam. C++ ti je jako moćan jezik možeš napraviti što god hoćeš, a kompaktibilan je s asm-om, c-om i neznam još kojim jezicima. ASM ti jednostavno se retko upotrebljava i netreba ti.

al0cunit
22.11.2006, 16:35
mrhrm .. mrzim ovo .. ali .. kako bre mozes reci tako nesto .. perl i python da su slabi jezici i da ih slabo ko koristi .. bozee .. i clipper ... clipper .. odlican za baze .. odlicne pare se mogu zaraditi sa gore navedenim jezicima ..za razliku od basic jezika....a i plata c++ programera polako opada globalno .. sve se manje ceni zato sto se sve vise i vise pojavljuje c++ programera ... i asm .. boze .. sta bi mi bez asm-a .. proguglaj malo .. raspitaj se sta se sve pravi u asm-u .. videces da je vazan .. a nika100 .. samo napred ... bolje je sto vise jezika znas ... ;) i evo ti tutorial : http://www.asmcommunity.net/tutorials/?lang=en
ali je na engleskom ..

mirk
22.11.2006, 17:00
Nisam ja mislio da je asm beskoristan nego da ga sigurno nećeš koristiti za crtanje grafike, programiranje igara, veštačka inteligencija nego ćeš ga koristiti za programiranje drivera odnosno tamo gde je brzina važna.

nika100
22.11.2006, 20:10
Ok.
Hvala!

nika100
26.11.2006, 1:50
Hm, dobri su tutoriali ali sam krenuo prvo sa ASMom u dosu iz razloga da saznam osnove ovog programskog jezika, pa da posle ucim ovaj za win.
P.S. Na znam kako ASM moze biti tezak ljudima.:p

al0cunit
26.11.2006, 3:41
tebi je sad kao lak .. jel .. ? ..a verovatno ti je lak i vb .. toliko lak da pitas kako da napravis igru u vb-u ... :)

dbaja
26.11.2006, 3:47
Nisam ja mislio da je asm beskoristan nego da ga sigurno nećeš koristiti za crtanje grafike, programiranje igara, veštačka inteligencija nego ćeš ga koristiti za programiranje drivera odnosno tamo gde je brzina važna.

Baš bih voleo da vidim ko to programira drajvere:rofl:
(ne samo na forumu nego mnogo šire, recimo, u državi Srbiji, i za koju firmu)
Asembler ćeš naučiti kad i ako zatreba. Ja sam '84. učio asembler za Zilog Z80 (pretpostavljam da stariji ljudi prepoznaju i za koji računar), ali je taj isti jezik bio neupotrebljiv za bilo koji drugi računar sa drugačijim procesorom. Nikada kasnije mi taj isti jezik nije trebao ni za jedan računar.
Ne bih bilo koga da obeshrabrujem, ali postoje mnogi važniji/praktičniji jezici od asemblera.

mirk
26.11.2006, 12:41
Hm, dobri su tutoriali ali sam krenuo prvo sa ASMom u dosu iz razloga da saznam osnove ovog programskog jezika, pa da posle ucim ovaj za win.
P.S. Na znam kako ASM moze biti tezak ljudima.:p

Da sad ti je lagan kad počneš učiti to sam i ja reko za c++, a kad počneš pisati programe (a u to se ne ubrajaju programi za zbrajanje dva broja) onda češ vidjeti koliko je težak. Probaj pogledati veće programe u ASM-u jednostavno teško se snalaziš u ASM-u.

nika100
26.11.2006, 13:30
Jeste malo z******o, ali ako se registeri znaju dosta olaksava posao.

al0cunit
27.11.2006, 17:06
heh .. asm je stvarno tezak, moram priznati, bar meni , al' tezak u granicama iza normale :) (a normala je za mene sabiranje dva broja :) ).. evo ja "radim"(pokusavam) neke sitne igrice za game boy advance koji koristi mnogo komplikovan procesor(ARM7TDMI) i citavo kolo uopste .. stvarno ga ne kontam .. al' imam zelju da naucim .. tako da .. nastavljam sa radom .. pa mozda nesto i bude.. radim sa devarmkitom .. ovo sam rekao sa ciljem da mi se neko pridruzi posto je stvarno zanimljivo... pa ako je neko zainteresovan neka skine devarmkit .. pa da pocnemo nesto .. ;)

MG-RAY
28.11.2006, 22:11
heh .. asm je stvarno tezak, moram priznati, bar meni , al' tezak u granicama iza normale :) (a normala je za mene sabiranje dva broja :) ).. evo ja "radim"(pokusavam) neke sitne igrice za game boy advance koji koristi mnogo komplikovan procesor(ARM7TDMI) i citavo kolo uopste .. stvarno ga ne kontam .. al' imam zelju da naucim .. tako da .. nastavljam sa radom .. pa mozda nesto i bude.. radim sa devarmkitom .. ovo sam rekao sa ciljem da mi se neko pridruzi posto je stvarno zanimljivo... pa ako je neko zainteresovan neka skine devarmkit .. pa da pocnemo nesto .. ;)

A...znam taj osecaj...mene najvise zafrkava to sto nigde ne mogu da pogodim sta treba, u asembler-u , na svakom tutorialu pise drugacije, a i nista ne radi...

ARM7TDMI je baziran na RISC arhitekturi...to bi trebalo da olaksa posao, zar ne???

dbaja
29.11.2006, 20:51
E, evo linka gde se mogu naći zanimljivi tutorijali, pogotovo knjiga "Art of assembly language" od 1450-tak strana, 4Mb (na engleskom), ali ima i dosta toga na srpskom:

http://www.kel.ftn.ns.ac.yu/predmeti/3/mpe.html#d

voodoo_
4.12.2006, 0:41
Ako je dečko sa 14 godina shvatio kako da razvija igre za konzole u asembleru, onda stvarno svaka čast :)