PDA

Prikaži potpunu verziju : Instalacija linux mint 17.2 64 u dual boot sa win 10 pro 64?!


The Majk
27.8.2015, 0:08
Instalirao llinux mint 17.2 64 u dual boot sa win 10 pro 64, sve kao u mnogim turtorijalma sa net-a "something else", pravljenje particija itd...., i sad kad sam sve instalirao usao i mint i sve radi. Medjutim vec posle sledeceg restarta posle grub-a a pre ulaska u mint na crnom ekranu beli tekst neke tri cetiri ili pet recenica gde pise nesto faild, ne znam posto pisem ovo iz win-a. Uglavnom izbacuje greske a sve sam uradio po propisu. Potrebna mi je pomoc posto mi je linux potreban a ne radi mi kako treba tj ne mogu da udjem u njega. Svaki savet bi dobro dosao. :eek:

LoneWolf
27.8.2015, 0:31
Probaj grub restore

toxic
27.8.2015, 0:40
Kako si podesio boot opcije prilikom instalacije Mint-a, gde si stavio GRUB? Takodje, sta ti pise tacno da je fail?

The Majk
27.8.2015, 14:56
Malo sam cackao pitao okolo i kazu valjda da u biosu treba pre instalacije mint-a neki secure boot disable i neki csm, takodje fast startup treba disable u win, kazu da je zbog toga, sta vi mislite?

I pitanje jer kad budem menjao secure boot u biosu a vec instalirao win 10 pro 64 oce mi se pojaviti secure boot is´n nesto neki watermark u donjem desnom uglu win-a?

The Majk
30.8.2015, 10:31
Ne mogu uopste da instaliram linux mint 17.2 64 bit. Dajte konstruktivni savet please!!!!?????

Napomena: uradio iskljucio fast start up in win, diasble secure boot, enable csm, disable pxe OpROM policy disable :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

toxic
30.8.2015, 10:56
Nema nikakvog videa. Samo slikaj telefonom ili prepisi poruku. Takodje, napisi kako si postavio boot prilikom instalacija Mint-a, gde si stavio GRUB (opcija: Device for boot loader installation).

Meni je najjednostavniji sistem da prvo instaliras Win i koristis njegov boot manager. Linux instaliras posle, a GRUB (boot loader) stavis ili na particiju gde instaliras Linux (root, /) ili napravis malu boot particiju za GRUB. Posle instalacije pokrene se Win, u njemu instaliras EasyBCD (https://neosmart.net/EasyBCD/) (besplatan je, zahteva registraciju) i samo kroz njega dodas Linux. Otvoris EasyBCD, ides na Add New Entry > Linux/BSD > Type: GRUB2 > Name: izaberes sta hoces i ides na Add Entry. U Edit boot menu mozes da podesis vreme pre automatskog odabira i da postavis koji je automatski izbor sistema.

The Majk
1.9.2015, 23:09
Znaci udjem u BIOS namestim boot prioroty na dvd izadjem iz BIOS-a, restartuje se, i dize se sistem. DVD je unutra. krece da se dize linux mint. Pojavi se GRUB izaberem linux mint 17.2 64 cinamamon. Nakon sto sam odabrao tu opciju umesto da se pojavi dalje linux meni se pojavi crn ekran sa porukom failed neka putanja xx>dsda/dadas/sda:****.bak, zaboravio sa tacno sta pise znam da se u putanji spominje EFI recimo nije bas tako ali slicno c:>dsads/EFI/dsad/sdasd>***.bak ili c:>fdfs/f/ds/f/sdf/s/df>EFIfallback.bak tako nesto, pisem iz win-a linux mi bas treba ludim vec a zvim u malom gradu niko ne zna da radi sa linuxom, svi "serviseri" racunara su orjentisani na win. Ako neko ima vremena nek pokusa da mi da predlog ili savet.

Hvala na vremenu bas ce mi znaciti pomoc!

Mislim da pise ovako nesto \EFI\BOOT\fallback.efi

dekilio
2.9.2015, 13:05
Prilikom butovanja sa dvd-a dobijaš tkz live sistem, a ne grub. Imaš li neki drugi linux ili stariju verziju minta da isprobaš da instaliraš.

The Majk
2.9.2015, 19:58
Probao sam i sa ubuntom ali tu tek izbacuje greske u pm, nesto sa tim efi treba da se podesi, bios da se updatuje ili nesto tako mislim da je tu problem a ja opet pocetnik a laptop nov treba mi neko iskusan neko odrzava servere ili vise racunara a svi rade na linux-u, tako nesto mi treba?

toxic
2.9.2015, 22:15
Nisam radio sa Win10, ali princip je isti svuda. Potrebno je da iz Win-a iskljucis Quickboot (Fastboot ili FastStartUp, kako ga vec zovu u Win10) i iz BIOS-a SecureBoot. Negde pominju da treba da se iskljuci i Intel Smart Response Technology (ISRT) iz BIOS-a, nisam probao, ali to samo u slucaju da imas SSD uz HDD ili SSHD (napisi koji je laptop u pitanju).
Iz BIOS trebas da podesis prvi boot uredjaj, ali gledaj da ti pise UEFI ili EFI ispred izbora, u slucaju da nema najverovatnije nece raditi, odnosno los disk ili USB instalacija.

Neutrino
2.9.2015, 22:26
Nema potrebe da se isključuje ni Fast Startup u Windows-u ni Secure Boot u UEFI-ju. Mint će bez problema da radi u kombinaciji sa Windows 10 dualboot-om ukoliko su obe opcije uključene.

Ono što često jeste slaba tačka Mintu je što se slabo snalazi sa procesorima koji imaju integrisanu grafiku pa bi moja preporuka bila da se rešavanje problema započne isključivanjem "integruše" ukoliko je procesor ima (Intel procesori).

The Majk
2.9.2015, 23:13
U pitanju je asus F751LK-T4048D, nesto sa tim EFI me zeza samo sam neiskusan pa se bojim da se igram u BIOS-u!

Neutrino
2.9.2015, 23:16
Taj procesor (4210U) dolazi sa integrisanom grafičkom u procesoru. Uđeš u BIOS i lepo nađeš Integrated graphics ili tako nešto i staviš na Disabled.

Marezz
3.9.2015, 0:28
Ne mogu uopste da instaliram linux mint 17.2 64 bit. Dajte konstruktivni savet please!!!!?????

Napomena: uradio iskljucio fast start up in win, diasble secure boot, enable csm, disable pxe OpROM policy disable :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Jako je tesko odrediti sta nije u redu sa tako malo informacija koje nam dajes, ako mozes, slikaj tu poruku sto dobijas i okaci ovde da vidimo sta nije u redu. Za pocetak iskljuci secureboot i podesi Legacy umesto UEFI u BIOS-u.

toxic
3.9.2015, 2:15
Ako prebaci sa UEFI na Legacy nece moci da pokrene Win. ( :

Taj laptop ima i SSHD, po uputstvu (https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Installing_Ubuntu_in_EFI_mode), treba da se iskljuci i Intel Smart Response Technology (ISRT) iz BIOS-a. FastStartUp i SecureBoot bi trebalo da rade, ali najcesce prave probleme. Iskljuci i integrisanu grafiku.