TEST RUN<>
092019<><>

Microsoft Edge Chromium 77 Beta

Hromirana Oštrica

Kada su pre nešto više od pet meseci procurele informacije da Microsoft planira da obavi „generalku” na svom internet browseruEdgeu, javnost je ostala zapanjena! O kakvom li se to misterioznom servisu govori kada je opšte mišljenje da Edge još uvek nije završen projekat i da mu, naročito u poređenju sa direktnim takmacima, nedostaje featuresa da bi uopšte mogao da uđe u ravnopravnu trku sa njima. S druge strane, ono što je usledilo odjeknulo je kao prasak atomske bombe – Microsoft „kašira” EdgeHTML engine i na njegovo mesto postavlja, ni manje ni više, Blink! Microsoftov internet browser biće zasnovan na projektu Chromium i moći će da koristi dodatke pisane za Googleov Chrome? Zvučalo je kao naučna fantastika...

Ipak, krajem avgusta, kompanija iz Redmonda odlučila je da novi Edge „pusti” u javnost i načini ga dostupnim o obliku Beta verzije. Ne morate da „potpisujete” za program Insider Preview, ne morate da instalirate Windows 10, čak niste u obavezi ni da sa sistema skinete stari EdgeBeta uredno koegzistira sa njim. U skladu sa novom platformom na kojoj je sazdan, Edge Chromium sasvim lepo fercera i pod Sedmicom, nije mu stran rad ni pod Osmicom, a ono što je mnoge dodatno iznenadilo je da postoji čak i verzija za macOS. Šta li se to dešava u Microsoftu?

Liče kao jaje jajetu

Naravno da je prvo pokretanje programa pravi šok, jer Edge i Chrome liče kao rođena braća. „Stara” verzija, da je tako nazovemo, snažno se oslanjala na Fluent Design, koji je odbačen, pa ako ste još koristili Dark temu, vaše zaprepašćenje novim izgledom biće potpuno. Zaobljene ivice tabova, prepoznatljiv glavni meni koji se krije iza tri tačkice (doduše, horizontalno postavljene), „sravnjeni” (i nešto tanji) tasteri Back/Forward/Reload... Tvrdokorni ljubitelji Microsoftovog opusa neće znati šta ih je snašlo.

Iako slični, glavni meniji se razlikuju – Edgeov koristi nešto širi prored i sadrži dodatne opcije. Takođe, Microsoft je zadržao oznaku InPrivate window kada je reč o anonimnom surfovanju, ispod koje je postavljen zum toolbar. Dakle, nešto više nego kod Chromea. Zanimljivo je da je Edit-Cut-Copy-Paste toolbar u potpunosti izbačen, ali je zato tu sekcija Apps koja omogućava rad sa takozvanim progresivnim veb-aplikacijama (Progressive Web Apps – PWA). Njih je moguće „instalirati”, „izbaciti” na desktop, odnosno pokretati u sopstvenom prozoru. Da bi tako nešto bilo moguće, bilo bi dobro da internet prezentacija koju ste posetili podržava PWA, nakon čega klikćete na opciju za instaliranje aplikacije (nalazi se u sekciji Apps) i tada počinje magija. Ne samo da će instalirani goodiesi biti dostupni iz sekcije Apps – sa naročitog spiska dostupnih aplikacija, već će se automatski obaviti „izbacivanje” njihovih prečica na desktop. Pokretanje van browsera obavlja se gotovo momentalno, a u bilo kom trenutku možete da odaberete da se preselite u Edge i odande nastavite sa bistrenjem sadržaja. Ukoliko aplikacija ne izvrši automatsko kreiranje prečice, to može da se obavi naknadno preko opcije Manage Apps, koja dozvoljava da se prečica prosledi do desktopa i/ili Start menija. Nagovestili smo da je zahvat moguć i ukoliko sajt nativno ne podržava PWA i tada se koristi opcija „instaliranja sajta kao aplikacije”. Sve u svemu, u pitanju je izuzetna mogućnost koja nudi brz pristup sadržaju i to iz neopterećenog komandnog okruženja. Programeri tvrde da uveliko rade na opciji omogućavanja rada PWA u offline režimu, što će biti dodatna pogodnost u već zanimljivom pristupu.

Sledeća različitost je to što Edge Chromium u startu podržava funkciju „čitanja” teksta sa ekrana. Bez potrebe za dodatnim akcijama korisnika, instaliranjem dodataka i sličnim radnjama. Iz glavnog menija dovoljno je overiti opciju Read aloud i iz zvučnika će se začuti sintetizovan glas koji na tečnom engleskom jeziku „čita” tekst sa ekrana. Korisnik može da promeni „spikera”, ali i da preko naročitog klizača podešava brzinu „čitanja”. Sve to obavlja se „u letu”, sa osnovne palete alatki na kojoj će se za vreme akciji pojaviti pripadajuća kontrolna forma.

Programeri su u browser ubacili još jednu zgodnu opciju – mogućnost castovanja sadržaja na kompatibilne, Chromecast uređaje. Iz nekog razloga ona nije „izvučena” na glavni meni, već se nalazi uskladištena pod skutima sekcije More tools. Sve funkcioniše kao po loju i Edge bez ikakvih problema pronalazi odredišni uređaj, „diže” ga iz standby režima, pritom nudeći opciju da se izvrši castovanje sadržaja „iscrtanog” u tabu, onog što se nalazi na desktopu ili fajla koji ste odabrali. Prilikom castovanja sadržaja taba, na ekranu odredišnog uređaja prikazuje se sve što korisnik vidi na monitoru, ali ne i njegove radnje. To je rezervisano za režim castovanja desktopa kada se na „kloniranom” ekranu vidi apsolutno sve što i na monitoru. Inače, možete da izaberete da se pored slike „gura” i zvuk, a castovanje protiče uz mali lag. Treća mogućnost je da se obavi castovanje multimedijalnih datoteka, čiji odabir se vrši uz pomoć klasične Browse metode. Podržan je širok dijapazon audio/video formata (ne i slika), ali iz nekog razloga na spisku se ne nalaze MKV komplementi. Jedan od mogućih razloga za to je i što se reprodukcija materijala obavlja direktno iz Edgea, iz posebnog taba, za šta se ne koristi pomoć eksternih multimedijalnih plejera, već ugrađeni engine. Bilo kako bilo, castovanje sadržaja zgodna je mogućnosti.

Podešavanja na Windows 10 način

Pošto je već preuzeo Chromium esenciju, Edge bi trebalo da stigne sa prepoznatljivim dijapazonom podešavanja u sekciji Settings. Ipak, programeri ovde nisu prihvatili standarde koji važe za sve Chromeove klonove, pa kroz dostupne opcije brodite kao da se nalazite u Desetkinoj sekciji Settings. Oblasti su uredno sortirane u levom delu prozora, dok se desni deo koristi za prikazivanje sadržaja iz svake od njih. Kada malo bolje pogledate, iako su funkcije nešto drugačije raspoređene i sortirane, u pitanju je klasičan Chromeov meni funkcija kojem se, ruku na srce, na ovakav način daleko lakše pristupa. Tako će se barem osećati oni koji već duže vreme „voze” Desetku.

Jedna mogućnost nam je zapala za oko, a odnosi se na definisanje izgleda i sadržaja novootvorenih tabova. Nude se čak četiri mogućnosti: Focused, Inspirational, Informational i Custom Layout. U prvom slučaju u pitanju je osnovni raspored koji u fokus postavlja Search liniju, a odmah ispod nje i prečice do najčešće posećivanih stranica. Umesto njih tu možete da postavite omiljene sajtove jednostavnim upisivanjem (čitaj: kopiranjem) URL-ova. Ako izaberete opciju Inspirational, dobićete sve isto što i u slučaju Focused layouta, s tom razlikom da će se ekranom šepuriti dnevne pozadinske fotografije o kojima nešto više možete da saznate ukoliko mišem kliknete na opciju smeštenu u levom donjem uglu ekrana. Informational prikaz u vatru baca news feed kojeg se sećamo iz „starog” Edgea, gde postoji mogućnost filtriranja sadržaja, to jest odabira tipa vesti koje želite da se pojavljuju na ekranu. Iako je na raspolaganju sijaset oblasti koje se lako uklanjaju/dodaju, nedostatak je što i dalje ne postoji mogućnost lokalizovanja vesti za naše podneblje. Konačno, ako odaberete da novi tabovi imaju Custom Layout sadržaj, bićete u prilici da po sopstvenom nahođenju na ekran dodajete i uklanjate sadržaj. Sve je podložno izmenama osim Search linije.

Za razliku od „starog” Edgea, kod kojeg je promena Search provajdera bila prava noćna mora, ovde se to obavlja na klasičan način. Bing je podrazumevana opcija, ali se isto tako možete bez veće muke prebaciti na Yahoo!, Google, DuckDuckGo, a možete da pretražujete i Googleove mape.

Dodaci i nedostaci

Jedna od najvećih novina Chromiumom boostovanog Edgea je mogućnost rada sa ekstenzijama. Dobro, to je imao i „stari” Edge, implementirano na kljakav način, ali je imao. Dodacima pisanim ekskluzivno za Edge sada se pristupa iz samog browsera, bez potrebe za otvaranjem Microsoft Storea. Međutim, iako to na prvi pogled zvuči odlično, i dalje nije dovoljno da utoli glad korisnika za add-onovima, pa su programeri morali da načine dodatni napor ne bi li ih namirili. Ovde se misli na implementiranje podrške za korišćenje ekstenzija za Googleov Chrome koje bi, barem na papiru, trebalo da budu kompatibilne.

Da bi instalacija uopšte bila moguća, prvo morate da aktivirate opciju Allow extension from other stores, a potom i da, na klasičan način, otvorite Chrome Web Store. Iako će pored svakog dodatka stajati komandni taster Add to Chrome, klikom na njega Edge će potvrditi mogućnost instalacije i dati vam kratko pojašnjenje o promenama koje možete da očekujete. Sve funkcioniše kao po loju i jedino ostaje pitanje zbog čega programeri nisu obavili integraciju Chrome Web Storea, kao što je to urađeno sa Microsoftovim komplementom. Jedan od razloga za prelazak Edgea na Chromium platformu upravo je i ogromna baza dodataka, pa nije reč o tome da postoji bojazan od konkurencije. No, videćemo kako će stvari da se odvijaju u narednom periodu.

Edge Chromium podržava i Dark režim rada, ali on ni izbliza nije efektan kao kod „starog” Edgea. S druge strane, ono što nam je strašno nedostajalo je što su autori izbacili mogućnost da otvorene tabove organizujete po sesijama i sklonite ih „sa strane”. Set Aside funkcija bila je jedan od glavnih featuresa Edgea i prava je šteta što, za sada, nije nativno podržana.

Test, test – da li se čujemo?

Edge je od samog početka bio poznat po tome što se munjevito incijalizuje, a njegova hromirana verzija još više skraćuje taj proces. Međutim, ono što nas je oduševilo je niska potrošnja sistemskih resursa koja je, možemo to i tako da kažemo, gotovo zanemarljiva. Naročito kad se stvari uporede sa takmacima. Edge Chromium lagan je kao pero, a testiranje smo obavili držeći „podignutim” pet stranica. „Stari” Edge za taj posao angažuje 11 procesa i troši 400 megabajta memorije. S druge strane, Chromeu (u verziji 76) je za istu stvar potrebno neverovatnih 18 procesa i nešto više od 430 megabajta radne memorije. Taj podatak nas nije iznenadio. Edge Chromium ih je oduvao sa lica mesta otvorivši svega devet procesa i pritom potrošivši samo 280 megabajta radne memorije.

Poslednji ekser u mrtvački sanduk konkurenciji ukucao je test Basemark Web 3.0 (web.basemark.com) na kojem je Edge Chromium odneo još jednu pobedu i zabeležio het-trik. Uspešno je rešio svih 20 testova, ostvarivši rezultat od 623,35 poena; Chrome je dobacio do 589,6 poena, dok je „stari” Edge pao na WebGL 2.0 ispitu, nije kompletirao test, pa je samim tim ostao neocenjen.

• • •

Kada je Microsoft inicijalno predstavio Edge, bili smo oduševljeni brzinom rada i jednostavnim upravljačkim interfejsom. Kako je vreme proticalo, programeri su na kašičicu dodavali novine i tek tu i tamo ispravljali uočene nedostatke i nelogičnosti koje su korisnici prijavljivali. Godine su tekle i browser je sve više i više zaostajao za konkurencijom, iako je i dalje bio brz, pouzdan i jednostavan za korišćenje.

Edge Chromium stiže u sličnom obliku: brz i svedenog izgleda, pa istorija kao da se ponavlja. Ovoga puta „ispod haube” mu se nalazi daleko moćnija mašina, ali i obećanje programera da će slušati primedbe i želje korisnika kao nikada do sada. Šta će biti dalje, ne možemo ni da pretpostavimo, ali Edge Chromium ne možemo da nazovemo Frankeštajnom jer se vidi da su programeri progutali ponos i rešili da batale prolaženje glavom kroz zid i veštačko nametanje standarda, kad to drugi rade daleko bolje od njih. Ako već ne možeš da ih pobediš, onda im se pridruži!

Vladimir PISODOROV

 
Gravit Designer Pro 2019-2.3
ACDSee Video Studio 4
Microsoft Edge Chromium 77 Beta
Šta mislite o ovom tekstu?
Google Web Designer 6.0
ON1 Effects 2019
Adata SSD ToolBox 3.0.8
DiskTrix UltimateDefrag 6.0
Super 2019
DriverPack 2019
WYSIWYG Web Builder 15
Softany WordToHelp 3.2
Korektor
Cats Love
Moo0 Transparent Menu 1.22
MacOS Trans. Pack 5.0
Decentraleyes 2.0
Friends Forever
Window TopMost Control 1.1
Start Everywhere 1.1
Tabby Cat 1.6

Tip:
internet browser
Potrebno:
Windows, macOS
Veličina:
565,37 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
www .microsoftedgeinsider .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera