TEST DRIVE<>
092010<><>

Amazon Kindle DX Graphite

E-Book revolucija

Amazon Kindle DX Graphite
Amazon Kindle DX Graphite
Amazon, najveća online prodavnica literature u štampanom i elektronskom obliku na svetu, u svom junskom izveštaju za medije objavila je da je po prvi put prodala više knjiga u Kindle (e-book) formatu nego odgovarajućih kopija u tvrdom povezu. Najsvežiji, junski rezultat prodaje kaže da na svakih 100 prodatih „hard cover” jedinica dođe čitavih 180 elektronskih kopija.

Iako i dalje najveći udeo u prodaji Amazona čine takozvana „soft cover” (džepna) izdanja, a imajući u vidu to da je njihova cena niža od odgovarajućih Kindle formata, samim tim i marža, jasno je da elektronske knjige prvi put postaju više od novinske vesti ili čitalačkog kaprica. Time je rešena i višegodišnja dilema oko toga da li je e-book realna alternativa klasičnoj knjizi ili je samo propaganda male grupe e-jevanđelista bez šanse da zauzme trajno mesto na policama i u srcima velikog broja čitalaca.

Autor ovoga teksta imao je privilegiju da samo nekoliko dana nakon zvanične prezentacije novog čitača Kindle DX Graphite dođe do tog uređaja i prenese ekskluzivno iskustva iz prve ruke. DX u nazivu označava po dimenzijama veću (9,7-inčni ekran) i znatno skuplju varijantu uređaja (379 USD). Možda prva primedba vezana za ostale e-čitače na tržištu (računajući i standardne 6-inčne verzije Kindlea i Sonyjevog Nookea) jeste upravo veličina prikaza. Nakon uporednog korišćenja standardne i DX verzije brzo se stekne utisak izvesne skučenosti manje verzije, odnosno prave mere kada je u pitanju DX.

Za veličinu uređaja vezana je i prva opservacija nakon vađenja iz kutije, u kojoj stiže sa kratkim uputstvom i micro-USB kablom za punjenje i prenos podataka. Naime, sa težinom od više od pola kilograma (536 g) uređaj u rukama ipak ostavlja utisak zavidne težine i pored tankog profila (debljina koja iznosi samo 7,62 mm manja je od većine magazina). Iako veoma prijatno leži u ruci, a izborom vrhunskih materijala (kvalitetna siva plastika s gornje i perforirani metal s donje strane) pruža osećaj robusnosti i kvaliteta, kod dužih sesija javlja se zamor usled same mase uređaja, pa je ovo možda i osnovna stvar na kojoj Amazon treba da poradi za narednu Kindle DX iteraciju.

Prvo što se zapaža na samom uređaju svakako je veliki E-Ink ekran. Radi se o tehnologiji koju primenjuju bez razlike svi pravi e-book čitači na tržištu. Namerno ističemo reč pravi, jer se od pojave Apple iPada (SK 5/2010) digla velika prašina oko opravdanosti samog postojanja ovakvih uređaja kada to sve može lepo da radi i na Appleovom gedžetu. Bitno je već u startu razjasniti to da je razlika u tehnologiji i nameni između Apple iPada i e-book čitača dijametralna i da ih nikako ne treba dovoditi u zajednički kontekst. Nakon napornog dana, čitanje omiljene knjige na računarskom monitoru sa pozadinskim osvetljenjem i konstantnim refresh rateom kao tihim ubicom pozadinske očne nervature svakako ne deluje kao priželjkivani scenario, a to upravo nudi iPad.

Jasno je da su e-čitači jedina alternativa za komforno čitanje elektronskih knjiga. S druge strane, mane trenutne tehnologije svakako su monohromatski prikaz i brzina osvežavanja slike, što je čini praktično neupotrebljivom za multimedijalne sadržaje. Takođe, nepostojanje pozadinskog osvetljenja podrazumeva konstantno prisustvo eksternog svetlosnog izvora – rekli bismo, baš kao kod klasičnog štiva.

Vratimo se našem čitaču Kindle DX i primetimo (odmah nakon pokretanja uređaja preko malog poteznog prekidača s gornje strane) da je unapređenje kontrasta za 50 odsto u odnosu na prethodnu verziju učinilo iskustvo čitanja sa E-Ink displeja u najmanju ruku uzbudljivim doživljajem. Sam ekran je peskovito svetlosive boje, sa jasnim kontrastnim prikazom fontova koji svojom tamno sivom nijansom upotpunjuju utisak nenametljivosti i odlične uklopljenosti u ukupan grafitni dizajn kućišta.

Uz desnu ivicu kućišta nalaze se osnovni tasteri za navigaciju – ’Home’ za povratak u glavni meni, dva velika tastera za virtuelno okretanje stranica elektronskog štiva, taster ’Menu’ za otvaranje kontekstnog menija sa dodatnim opcijama, taster ’Back’ za vraćanje kroz sekvencu prethodno izvršenih operacija, kao i mali kursorki džojstik sa mogućnošću kretanja u sva četiri smera i selekcije na pritisak, čije su osnovne funkcije navigacija i selekcija u okviru samog sadržaja dokumenata i menija.

Ispod ekrana, uz samu donju ivicu čitača, nalazi se tastatura sastavljena od veoma sitnih i prilično zbijenih tastera. Čini je standardan QWERTY set, uz nekoliko tastera sa specijalnim funkcijama. Njena svrha je unos teksta u forme na online stranicama (na primer, pri registraciji) i unos različitih kategorija zabeleški (bookmarka, anotacija, klipinga) koje uređaj podržava. Sem po nazivu i rudimentarnoj funkcionalnosti, ova tastatura teško se može tako nazvati i vidi se da je njeno prisustvo nužno zlo u službi funkcionalnosti. Praktično jedini način da uspešno unesete tekst preko nje je da položite uređaj na čvrstu podlogu i zatim kucate pažljivo i prstom jedne ruke karakter po karakter, što kod dužih unosa (pa čak i kraćih URL adresa) može da bude frustrirajuće. S druge strane, uzimajući u obzir realnu potrebu i učestalnost korišćenja, subjektivan utisak autora je da je format implementirane tastature zapravo i najbolje rešenje, jer mali prostor koji zauzima i krutost tastera oslobađaju najveći prostor za ekran i sprečavaju slučajne, neželjene aktivacije tastera.

Nakon prvog uključenja, od raspoloživih opcija su na raspolaganju samo pristup preinstaliranim verzijama rečnika „The New Oxford American Dictionary” i korisničkog uputstva u PDF formatu. Tu je i link za brzu online registraciju uređaja preko posebne stranice na Amazonovom sajtu.

Važno je istaći to da je Kindle uređaje moguće kupiti isključivo preko Amazonovog sajta. Svakako dobra vest je to da se Srbija nalazi na listi zvanično podržanih zemalja u koje Amazon šalje pošiljke preko servisa brze isporuke. Nažalost, ne i na listi zemalja gde je isporuka besplatna, tako da treba računati na dodatan trošak transporta od oko 25 dolara. Pored ovog ne tako velikog troška, skoro poražavajuće zvuči činjenica da je visina kombinovanih troškova carine i špedicije između 11.000 i čak 15.000 dinara (u zavisnosti od toga za koju se opciju carinjenja opredelite).

Naravno, prvo što će svakom normalnom čoveku verovatno pasti na pamet je da izbegne ove troškove tako što će mu prijatelj ili rođak doneti iz Amerike čitač raspakovan kao deo ličnog prtljaga. Ipak, tu se vraćamo na proces registracije. Da bi uređaj pravilno funkcionisao u Srbiji on mora tu da bude i isporučen (zaveden u internoj Amazon bazi pod regionalnim kodom) i registrovan kao takav, i to bilo direktno sa Kindle DX-a preko Mreže ili na dodeljenoj Amazon stranici, gde u local setingsu treba da bude upisana Srbija kao destinacija.

O prednostima i nedostacima obe varijante sigurno će se raspravljati na forumima, a nama ostaje da napomenemo to da nakon registracije Amazon potpuno personalizuje vaš Kindle. Od zaglavlja svake stranice sa vašim imenom, preko pozdravne lične poruke vlasnika Amazona Džefa Bezosa, do vezivanja uređaja za vaš Amazon nalog tako da je svaka naredna kupovina Kindle sadržaja (e-knjiga, audio knjiga, PDF i ostalih podržanih formata) automatski procesirana sa jedne od više potencijalnih platnih kartica koje ste prijavili Amazonu kada ste i izvršili online kupovinu čitača Kindle.

Sam proces pristupa Amazon knjižari, navigacija, selekcija i sama kupovina mogu se obaviti sa uređaja. Za to je zadužena hardverska podrška za bežični pristup Amazonovoj globalnoj mreži Wispernet. Iznenađujuća i svakako veoma ohrabrujuća vest je to da odnedavno Amazon pruža punu 3G podršku za Wispernet pristup i download knjiga i u Srbiji. Amazon ima ugovor sa američkim AT&T-jem čije se SIM kartice nalaze u čitačima, tako da je, nažalost, usluga Wisperneta van SAD ograničena samo na pristup Amazon Storeu i Wikipediji. S one strane bare, vlasnici Kindlea mogu da se zanimaju i besplatnim krstarenjem Webom preko ugrađenog rudimentarnog web čitača i jeftinim pretplatama na raznovrsna periodična izdanja poznatih magazina. Amazon je ostavio mogućnost da u skorijoj budućnosti omogući ovu veoma primamljivu besplatnu privilegiju i ostalim zemljama na drugim kontinentima.

Nakon izbora jednog od 630.000 raspoloživih i najčešće po ceni veoma pristupačnih naslova sa sajta Amazone Kindle Storea i nakon što smo iskoristili opciju besplatnog downloada prvog poglavlja da bismo se uverili u ispravnost izbora, klikćemo na dugme Buy Now With One Click i bivamo zatečeni lakoćom sa kojom je završena cela procedura kupovine u faktički dva koraka, kao i brzinom kojom je knjiga prebačena na naš Kindle preko Whispernet mreže. Ostaje samo da zaključimo da 3G pristup u Srbiji (bar što se tiče glavnog grada) radi besprekorno. U to se možete uveriti u svakom trenutku kada kliknete na taster ’Menu’, gde u gornjem desnom uglu imate indikator kvaliteta i vrste signala. U našem slučaju sve vreme bili smo u 3G mreži maksimalnog kvaliteta.

Od pomoćnih funkcija treba istaći mogućnost promene veličine fonta u osam koraka (kod konkurentskog uređaja Nook moguć je i izbor vrste fonta), kao i razmaka između reči kako bi tekst bio što čitljiviji na ekranu.

Većina Kindle knjiga podržava i opciju Text-toSpeech, čijim se aktiviranjem tekst čita sa ekrana. Ovde postoji mogućnost izbora između muškog i ženskog glasa, kao i brzine čitanja. Naravno, zadovoljavajuće rezultate moguće je ostvariti samo za tekstove na engleskom jeziku, a iskustvo autora govori da je ova opcija primenjiva uglavnom za neliterarne tekstove (na primer, čitanje stranica Wikipedije).

Korisna mogućnost je interaktivno aktiviranje internog rečnika prostim dovođenjem kursora ispred reči čije nam je objašnjenje potrebno. Jednostavnim klikom na za to određeni taster možemo aktivirati rečnik za kompletnu definiciju date reči i svih relevantnih izvedenica. Naravno, ovde ponovo stoji pretpostavka da čitate štivo na engleskom jeziku, ali postoji interesantna opcija skidanja i aktivacije drugih rečnika za ostale jezike.

Ukoliko vam se to učini zgodno, jednostavnim okretanjem uređaja iz vertikalnog u horizontalni položaj ceo sadržaj ekrana se prilagođava željenom prikazu i obrnuto, slično kao kod većine modernih smartphone uređaja. Ova opcija veoma je korisna kod pregleda PDF dokumenata, koji često stižu preformatirani sa malom veličinom fonta. Iako je PDF podrška veoma dobro implementirana, ne postoji opcija izbora veličine fonta kao kod nativnih Kindle formata, već samo opcija zumiranja dela stranice, pa tada komforno rešenje može biti upravo rotacija prikaza.

Kada pominjemo podržane formate, Kindle može da prikaže sledeće formate: Kindle (.AZW, .AZW1), Text (.TXT), PDF (.PDF), Unprotected Mobipocket (.MOBI, .PRC), Audible (.AA, .AAX) i MP3 (.MP3). Samim tim oni se na uređaj mogu downloadovati ili prebaciti sa PC-a preko USB kabla. Svaki kupac čitača Kindle automatski dobija email adresu na Amazon serveru u formatu username@kindle.com. Jednostavnim slanjem nekog tekstualnog dokumenta na tu adresu Amazon servis će izvršiti konverziju u Kindle format i vratiti novi dokument ili preko Whispernet mreže direktno na Kindle uređaj uz sitnu nadoknadu, ili besplatno preko definisanog emaila na vaš PC. Sve u svemu, ako izuzmemo odsustvo podrške za popularni ePub format (besplatan i otvoren e-book standard sa velikim brojem publikovanih besplatnih digitalizovanih naslova), možemo reći da Kindle ima sasvim solidnu podršku za preuzimanje, konverziju i prikaz najvećeg broja popularnih formata.

Pomenuli smo to da se spoljna komunikacija sa uređajem odvija ili putem mreže Whispernet ili preko integrisane USB podrške. Kindle nema mogućnost prenosa podataka putem izmenjivih kartica niti mogućnost proširenja memorije. Amazon ističe da je internih 3,3 GB sasvim dovoljno za sve potrebe korisnika (kapacitet dovoljan za skladištenje i do 3500 digitalnih naslova). Ako vam je potreban veći kapacitet, i to može da se reši besplatnim arhiviranjem materijala na Amazonovim serverima i oslobađanjem interne memorije za nove sadržaje. Ipak, ovu svojevrsnu hermetičnost arhitekture stavili bismo na stranu nedostataka, za koje se nadamo da će biti ispravljeni kod narednih modela.

Na kraju treba istaći sasvim zavidnu autonomiju čitača. Za vreme dosadašnjeg kratkog druženja od dve nedelje, uz intenzivnu upotrebu i korišćenje 3G mreže, Kindle je izgurao 10 dana bez punjenja, što je u skladu sa specifikacijom proizvođača. Savet je da, sem kada downloadujete nove naslove preko mreže Whispernet, uređaj diskonektujete sa 3G mreže, jer se tako autonomija dodatno produžava na čitave dve nedelje. Takođe, preporuka je i da uz uređaj kupite i zaštitnu kožnu fasciklu, jer je Kindle i pored svoje robusnosti prilično osetljiv na udarce i klizanje, a samim tim i na eventualna oštećenja.

Da li je Kindle DX konačna alternativa klasičnoj knjizi? Odgovor je negativan – ni PC računari nisu istisnuli, pa čak ni znatnije smanjili upotrebu papira i olovke u svakodnevnim aktivnostima, već su zbog svojih naprednih osobina i obilja opcija koje pružaju procesorska snaga, ogroman kapacitet skladištenja podataka i raznovrstan prikaz postali sastavni deo naše svakodnevice, bez kojih bi papir i olovka ostali samo sumorna realnost. Upravo to uzbuđenje koje tehnologija unosi u svakodnevni život, novi, raznovrsniji i efikasniji načini korišćenja uobičajenih stvari daju nam za pravo da tvrdimo da su Kindle i celokupna tehnologija e-čitača koju promoviše ovde da bi ostali, zajedno sa klasičnim knjigama, neantagonistički, sve dok se bude čitalo.

Dušan KNEŽEVIĆ

 
ATI FirePro V3800, V4800, V5800, V7800
Viewsonic VX2250wm LED i Viewsonic VX2739wm
Asus eeePC 1215N
Riello Net Dialog ND 100
Kingston DataTraveler 5000
Elektroforetički ekrani, Amazon Kindle 2
Amazon Kindle DX Graphite
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Pixma MG6150
GoodRAM 3 in 1 memory set
Roccat Pyra Wired i Wireless
Prestigio PWC113, PWC120, PWC213, PWC2 i PWC320
Netgear WNR3500L
Maxell Tank P-Series, Tank H-Series i Tank External Hard Drive

Rezolucija:
824 x 1200, 150 tpi, 16 nijansi sive boje
Ostalo:
dimenzije: 26,4 x 18,2 x 0,96 cm, težina 535 g; podržani tekstualni formati: AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC; podržani audio formati: MP3, AAX; ugrađen web browser, glasovna naracija
Proizvođač:
Amazon
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera