LAKI PINGVINI<>
032006<><>

nForciranje

Instalacija i podešavanje nVidijinih drajvera

Svojevremeno je Coca Cola izbacila kontroverznu TV reklamu u kojoj su dvojica šimpanza ispijala gazirane napitke – prvi je konzumirao pepsi, a drugi, je l’ te, famoznu koka-kolu. Prvi šimpanza je prikazan kako nakon određenog vremena u laboratoriji izvodi opite vredne Nobelove nagrade, dok se drugi, „kokakoličar”, vozao naokolo u besnom automobilu punom golišavih devojaka. Iako je reklama brzo povučena, naravoučenije ostaje, i to vrlo jasno... Međutim, pitate se vi, kakve sve to veze ima sa naslovnom temom... Pa – ako budete pili pepsi – koristili slobodni nv drajver za nVidijine karte – bićete ozbiljni, fini, poštovaćete softverske slobode i igrati pasijans na karti od 300 evra, dok će uz koka-kolu – vlasničke drajvere korporacije nVidia – „blood & gore” prštati na sve strane u Quakeu, Doomu ili Unrealu.

Ako se odlučite za drugu opciju, posetite stranu www.nvidia.com/object/unix.html i preuzmite poslednju verziju drajvera, u ovom trenutku 8187. Link za preuzimanje iskopirajte i promenite deo koji glasi .pkg1.run u .pkg0.run: ovim ćete izbeći skidanje „teže” verzije i zameniti je onom od 5 MB, pri čemu je jedina razlika u tome što fajl .pkg0.run ne sadrži prekompajlirane verzije drajvera za kernele određenih većih distribucija. Nakon preuzimanja proverite da li fajl ima dozvole za izvršavanje, a zatim i da li je arhiva neoštećena
$ sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg0.run –check
check sums and md5 sums are ok

Ukoliko je sve u redu, možete započeti proces instalacije, ali ne pre nego što ste se uverili da su na sistemu prisutni paketi gcc, make i kernel-sources (kernel-headers na Debianoidima će biti sasvim dovoljan). Ovo je trenutak kada treba napustiti voljeno grafičko okruženje; većina distroa će na komandu init 3 u svojstvu root korisnika odgovoriti crnim ekranom, u narodu poznatim kao „ono što liči na DOS”. Ulogujte se kao root, pokrenite naredbu
$ sh /putanja/do/drajvera/NVIDIA-Linux- -x86-1.0-8178-pkg0.run
a zatim prihvatite licencu, odbijte konekciju ka nVidijinom FTP serveru i sačekajte da se proces završi. Poslednja verzija na kraju instalacije nudi mogućnost da uslužna alatka nvidia-xconfig izvrši odgovarajuće izmene na sistemskom fajlu xorg.conf (upisivanjem reči nvidia tamo gde je stajalo nv), što bi trebalo da prihvatite ako do sada niste instalirali dotične drajvere. Komandom startx vratićete se u grafičko okruženje, ali ne zaboravite da se prethodno odjavite sa root naloga i prijavite kao običan korisnik.

A šta ako...

Šta ako sistem ne reaguje na komandu init 3? Onda vam ne preostaje ništa drugo nego da uradite sledeće: izvršite naredbu killall -9 gdm (kdm/xdm ili drugi login menadžer koji je u pitanju, tu ste prepušteni sebi) te pritisnete kombinaciju tastera ’Ctrl+Alt+Backspace’ što će vas automatski baciti u tekstualni mod.

Kada se sve uspešno okonča, mogu vas pratiti dodatni problemi. U tom slučaju sledi uzimanje tekst editora u ruke i prčkanje po fajlu xorg.conf koji je inače smešten u direktorijumu /etc/X11. Ako u sekciji Module naiđete na redove Load „dri” i Load „GLcore”, upišite znak „#” (tarabu) ispred njih čime efektivno poništavate njihove funkcije, a zatim dopišite red Load „glx”.

Međutim, sva je prilika da se mnogi od vas neće zadovoljiti pukom instalacijom, već će hteti da iscede dušu svom skupocenom grafičkom akceleratoru, što se inače često pogrešno naziva izvlačenjem maksimuma. Za to i Linux ima konja za trku, koji se u konkretnom slučaju naziva /proc fajl sistem. U pitanju je virtuelni fajl sistem koji je krcat informacijama o tekućim procesima na sistemu. U kombinaciji sa komandom cat, /proc je sposoban da iznedri vrlo interesantne informacije koje nisu dostupne u grafičkom panelu koji stiže uz zvanične drajvere (nvidia-settings). Na primer, opcije Sideband Addressing i Fast Writes, koje mnoge matične ploče i grafičke karte podržavaju, vrlo su često podrazumevano isključene, kako u BIOS-u tako i u upravljačkim programima. Razlog je što, iako mogu doprineti performansama, njihovo uključivanje može dovesti do nestabilnosti sistema. Da li su ove dve opcije uključene ili uopšte podržane na host bridgeu ili kartici, saznaćete nakon izvršavanja ove dve komande:
$ cat /proc/driver/nvidia/agp/card
$ cat /proc/driver/nvidia/agp/host-bridge
Međutim, iako se softverska aktivacija ovih opcija vrši kroz fajl xorg.conf, upisivanjem linije Option „AGPFastWrite” „true” u sekciji Device, drajver neće automatski aktivirati hardverske registre. Tu na scenu stupa tekst editor. Pokrenite ponovo instalaciju drajvera, samo nemojte napuštati grafičko okruženje i dodajte argument –extract-only; dobićete direktorijum sa punim nazivom drajvera i navigacijom do poddirektorijuma nv, $ cd NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg0/usr/src/nv, stići ćete i do fajla os-regitry.c. Dotični je nakrcan raznovrsnim tweakovima, od kojih su skoro svi klasifikovani kao unsupported, ali to vam je uvek tako sa tim zlim korporacijama... Uglavnom, nađite redove static int NVreg_EnableAGPFW = 0 i static int NVreg_EnableAGPSBA = 0 i izmenite ove cifre u 1. Obratite pažnju na to da ako vam je izlaz komande cat u prethodnom koraku naveo da neke od opcija nisu podržane, nikako ne iskušavate sudbinu ovakvim hakovanjem. Sačuvajte izmene, napustite grafičko okruženje, vratite su u početni direktorijum raspakovane arhive drajvera i pokrenite komandu ./nvidia-installer. Drajveri će biti reinstalirani sa novim mogućnostima, a vaš sistem će postati brži... i nestabilniji.

Ne smemo zaboraviti ni mandatorno overklokovanje. Dodavanjem reda Option „Coolbits” „1” u xorg.conf, kontrolni panel drajvera će biti bogatiji za novu stavku koja, poput parnjaka u Windowsu, omogućava automatsko ili ručno overklokovanje frekvencija memorije i procesora grafičke karte. A ako kojim slučajem imate dve kartice, režim SLI se može aktivirati upisivanjem Option „SLI” „yes” u sekciju Device. Pa nek vam neko posle kaže da GNU/Linux ne može sve što i Windows.

A šlag na grafičkoj torti jeste otključavanje pipelineova na kartama koje to podržavaju. Međutim, ovaj proces ne samo što je prilično opasan i poništava garanciju već je i prilično komplikovan i varira od karte do karte. Alat koji vam je neophodan jeste slobodni NVClock, a uputstva i savete o tome kako izvesti operaciju, a da „pacijent preživi”, potražite na adresi www.linuxhardware.org/cgi-bin/forums/ikonboard.cgi u sekciji NVClock.

• • •

Kada otključate „pajpove”, overklokujete kartu, aktivirate SLI, FastWrites i SBA, obavezno odsurfujte do Icculusovog sajta i skinite source Quakea 3 te se upustite u kompajliranje i vaskoliko budženje zadavanjem brojnih parametara. Jer ako mislite da će puko napucavanje protivnika da vas zadovolji posle svega što ste prošli, onda se grdno varate...

Petar ŽIVANIĆ

 
PCLinuxOS 0.92
nForciranje
Šta mislite o ovom tekstu?
Mplayer, XINE, Kaffeine, Totem

Platforma:
GNU/Linux
Adresa:
www .nvidia .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera