PD KUTAK<>
012006<><>

Azureus 2.3.0.6

Razmena uz kaficu

Era primene duha zajednice u razmeni multimedijalnih i drugih sadržaja preko Interneta u obliku koji danas poznajemo započela je Napsterom. Onda su magnati RIAA i MPAA zabravili Napster i izazvali bunt zajednice, što je dovelo do pojave drugih mreža. Rodili su se DC, eDonkey, Gnutella, Soulseek, BitTorrent, Freenet, Kademlia i masa drugih P2P mreža, da prkose bezgrešnim zakonima i demonstriraju geometrijsku progresiju uživo. Uz to, da podsetimo i napomenemo – svrha P2P mreža nije popularizacija piraterije, već razmena podataka.

Dendrobates azureus je žaba plave kože sa crnim flekama, nastanjena u Južnoj Americi, a posebno u oblasti Surinami. Odrasla jedinka može da naraste u dužinu od 3 do 4,5 cm. Verovatno se pitate kakve konkretne veze ova žaba ima s kaficom iz naslova... Nema skoro nikakve, samo je poslužila kao maskota i pozajmila ime jednom od kvalitetnijih i kompleksnijih BitTorrent klijenata.

Azureus u ovom slučaju predstavlja napredni multiplatformski BitTorrent klijent pisan u Javi (otuda ona kafica) i dostupan je u paketu izvornog kôda, kao i u binarnim paketima za Windows, Mac OS X, GNU/Linux i Solaris. Omogućava istovremeni prenos više torrent datoteka u jednom prozoru sa mogućnošću globalnog i pojedinačnog podešavanja brzine prenosa, upotrebu proxy servera i sprečavanje fragmentacije prostora na disku pravljenjem prazne datoteke veličine torrenta koja se popunjava pri preuzimanju. Od ostalih mogućnosti izdvajamo napredno upravljanje „sejanjem” (seeding), izbor privremenog i direktorijuma za snimanje kompletno preuzetih datoteka, izbor prioriteta prenosa za svaki deo torrenta zasebno sa mogućnošću nepreuzimanja, podesivi korisnički interfejs, ugrađeni tracker, automatski uvoz novododatih torrenta iz određenog direktorijuma, a može se i proširivati plug-in sistemom (trenutno postoji oko 40 proširenja od kojih pojedina poput 3D Swarma rade samo na Windowsu). Lokalizovan je na 39 svetskih jezika, među kojima je i srpski. Valja napomenuti da se za saobraćaj koristi samo jedan port koji određuje korisnik.

Prvi korak

Kada se program prvi put pokrene, pred korisnikom se pojavljuje Configuration Wizard u kojem je moguće izabrati stepen stručnosti korisnika između početničkog, prosečnog i naprednog (što će imati efekta u kasnijem finom podešavanju programa), brzinu linka (korisnički definisana ili jedna od sedam predefinisanih), port preko kojeg će se vršiti saobraćaj i direktorijum za smeštanje preuzetih datoteka. Sledeći korak je fino podešavanje ostalih opcija, a nakon toga sledi besomučno torrentovanje.

Interfejs

Azureus je horizontalno orijentisan jednoprozorski (SDI) program. Na vrhu se standardno nalaze meni i linija alata (toolbar). Najveću površinu zauzimaju prenosi, podešavanja, informacije o lokalnom trackeru i korisnikovom shareu, globalni i pojedinačni statistički podaci, kao i podešavanja i izveštaji proširenja, a sve to je raspoređeno u zasebne kartice (tabove). Na dnu se nalazi detaljna statusna linija.

Od dostupnih menija najznačajniji su Transfers (pokretanje, zaustavljanje, pauziranje i nastavljanje svih prenosa), Tools sa opcijama Blocked IPs za prikaz blokiranih adresa, Console za izveštaje o radu programa, Statistics za prikaz detaljnih globalnih statistika prenosa (od silnih informacija može da vam se zavrti u glavi), NAT/Firewall test za proveru validnosti postavljenog porta (koji igra ulogu vrata na kući; ako je zaključan, teško da će nešto „ući”), Configuration Wizard (onaj koji vas dočeka pri prvom pokretanju programa) i Options za konfigurisanje programa. U meniju Plugins smeštena su instalirana proširenja o kojima će biti reči nešto kasnije.

Dok koristite Azureus, najduže će vam biti otvorena kartica My Torrents kojom se stiče uvid u globalni rad programa. Gornji deo sadrži listu torrenta koji se preuzimaju (leechuju), a donji deo listu torrenta koji se „seju” (seeduju). Najbitnija stavka na koju posebno treba obratiti pažnju u oba slučaja jeste kvalitet veze (Health) – smajli u prvoj koloni koji može da bude sive, crvene, plave, žute i zelene boje. Šta svaka od njih znači, objašnjeno je u About Health dijalogu (meni Help), a mi ćemo pomenuti samo da ako smajli nije zelene boje, nešto s vezom nije u redu. Ostale informacije o pojedinačnom torrentu jesu njegov naziv, ukupna veličina, količina i procenat preuzetog, broj seedova i peerova, brzine downloada i uploada, proračunato preostalo vreme za download i upload, stepen dostupnosti torrenta (ispod 1000 znači da nijedan peer nema 100 procenata kompletiran torrent).

Šta je BitTorrent?
BitTorrent je naziv za P2P klijent, tip torrent datoteka i protokol za razmenu datoteka dizajniran tako da prepoznaje sadržaj za razmenu pomoću URL adrese. S tehničkog aspekta predstavlja unapređeni HTTP protokol sa mogućnošću ukrštenog prenosa datoteka između povezanih klijenata. Na ovaj način se postiže da peer koji je uploadovao datoteku drugim peerovima može da se isključi iz mreže, a da ostali i dalje međusobno razmenjuju tu istu datoteku, čak i ako je niko od njih nema u potpunosti preuzetu.
Osnovu funkcionisanja BitTorrenta predstavljaju Web server na kojem se nalazi statični torrent kontejner sa META podacima o torrentu, BitTorrent tracker, izvori (seederi) i klijenti koji istovremeno downloaduju i uploaduju (peerovi).
BitTorrent protokol deli datoteku na male delove (segmente), najčešće veličine 256 KB. Peerovi downloaduju nedostajuće segmente, a istovremeno uploaduju one segmente koji su u celosti preuzeti. Protokol je u stanju da samostalno izabere peer sa najkvalitetnijom vezom za traženi segment. BitTorrent klijenti prvo upućuju zahtev za segmentima koji su najmanje zastupljeni u swarmu, dok oni koji su najzastupljeniji bivaju zatraženi tek na kraju, a po kompletiranju klijent ugrađuje segment na unapred određeno mesto u budućoj datoteci. Veoma je bitno što dvosmerna razmena započinje onog trenutka kada klijent kompletira prvi segment koji od tog momenta postaje dostupan drugim peerovima. Ovaj način razmene povoljan je za velike datoteke poput filmova, operativnih sistema i velikih programskih paketa, ali se koristi i za manje datoteke. Na ovaj način se izbegava problem drugih oblika razmene gde upload klijent trpi najveće opterećenje jer svi download klijenti vrše preuzimanje s jednog mesta i ne postoji istovremena međusobna razmena (najupečatljiviji primer je FTP protokol). BitTorrent omogućava da onog trenutka kada peer kompletira torrent, on postane seed za ostale peerove. Zbog ove karakteristike BitTorrenta jednu datoteku istovremeno može da preuzima na stotine klijenata, a da originalni seeder uopšte ne bude u swarmu, što omogućava opstanak torrenta na Mreži i preko godinu dana.
Torrenti se distribuiraju preko specijalizovanih Web sajtova – torrent pretraživača. Karakteristično je to što se pretraga ne vrši po nazivu datoteke već po nazivu torrenta tako da u torrent kontejneru može da bude i više datoteka sa različitim nazivima. Torrent se pravi tako što se u klijentu izabere jedna ili više datoteka za koje se pravi torrent, unese naziv torrenta i URL adresa trackera, komentar torrenta (na primer, detaljniji opis) i eventualno dodatne informacije. Na osnovu odabranih datoteka i unetih podataka generiše se TORRENT META kontejner koji se uploaduje na torrent pretraživač. Istovremeno se novokreirani torrent stavlja u seed režim u BitTorrent klijentu tako da bude dostupan peerovima koji preuzmu kontejner sa pretraživača.
BitTorrent protokol efikasnu primenu nalazi samo kod korisnika sa broadband vezom, dok mu je upotrebna vrednost smanjena kod dial up korisnika gde su česta isključenja s Mreže. S druge strane, mnogi HTTP serveri odbacuju sesije koje traju više sati, što je karakteristično za torrente gde je potrebno čak i duže vreme kako bi se kompletirali.
Više informacija o BitTorrent protokolu i klijentima možete pronaći na www.bittorrent.com, dok se pisak torrent pretraživača može pronaći na gettorrents.tk.
 
Ukupno postoji 38 informacija koje se mogu prikazati (stavka Column Setup iz menija koji se dobija desnim klikom na površinu liste), ali bi za istovremeni prikaz svih ovih opcija bio potreban monitor dijagonale 200 inča. Dvoklik na torrent otvara novu karticu sa informacijama o torrentu i prenosu, raspoređenim na kartice General (opšte informacije uglavnom sadržane i u listi prenosa), Peers (IP adrese, klijenti, stepen kompletnosti torrenta i brzina prenosa sa peerovima s kojima je klijent povezan), Swarm (grafički prikaz toka podataka između drugih peerova i klijenta), Pieces (pruža uvid u to koji su delovi torrenta preuzeti i koliko ih je) i Files (ukupna količina završenog prenosa i drugi detalji o strukturi za svaku pojedinačnu datoteku u torrentu s mogućnošću izbora prioriteta ili otkazivanja njenog preuzimanja).

Kartica Options služi za podešavanje programa, a sadrži stablo grupa opcija na levoj strani i dijalog za postavke na desnoj. Pojedine grupe opcija sadrže podgrupe u više nivoa pa je za detaljno podešavanje i analizu svih mogućnosti u naprednom režimu neophodno izdvojiti nekoliko sati, ali će svaki minut biti bogato nagrađen kvalitetnom uslugom.

Korak dalje

Zbog prekomernog opterećivanja resursa, pre instalacije potrebno je ukloniti Microsoft Java Virtual Machine i instalirati najnoviju verziju originalnog SUN Java Runtime Environmenta (link za preuzimanje postoji na sajtu Azureusa).

Pre dodavanja torrenta za preuzimanje preporučujemo inicijalno dodavanje nekoliko korisnih proširenja preko Installation Wizarda iz menija Plugins. Safe Peers obezbeđuje zaštitu privatnosti korisnika automatskim filtriranjem IP adresa anti-P2P magnata s početka priče, kao i nesigurnih peerova (tužibaba, „tastera” – nazovite to kako hoćete). Speed Scheduler omogućava tempirano ograničavanje brzine prenosa (na primer, da noću brzina prenosa ne bude ograničena, a da se smanji u vreme kada obično surfujete ili proveravate mail). Autospeed omogućava automatsko ograničavanje brzine prenosa – ukoliko detektuje da je nekom drugom programu potreban protok, smanjuje brzinu Azureusa. Ako vam ugrađena opcija Statistics nije dovoljno detaljna, dodajte Advanced Statistics kojim se osnovna funkcija upotpunje.

Pored mogućnosti da pravi torrente (stavka New Torrent menija File) i izvozi aktivne torrente u običan i XML format, Azureus omogućava pokretanje sopstvenog trackera koji je ugrađen u sam program. Torrenti koje preko njega „sejete” imaju sličicu ruke, što označava da se torrent nalazi na Azureusovom trackeru. Naravno, neizbežni Web interfejs za tracker nije izostao, a iskusniji korisnici mogu praviti i sopstvene teme.

Azureus nema ugrađenu mogućnost pretraživanja torrent kataloga, ali može da otvara i izvozi Magnet Link za decentralizovane trackere, što omogućava da program sam pronađe i započne prenos određenog torrenta na osnovu unificiranog linka unetog preko dijaloga za otvaranje URL adrese.

• • •

Niz ugrađenih naprednih mogućnosti i proširivost plug-inovima čine Azureus izuzetno upotrebljivim programom. Fino podešavanje i detaljan uvid u stanje svakog pojedinačnog prenosa neprikosnoveni su aduti ovog ostvarenja, što će zadovoljiti i najzahtevnije korisnike. Međutim, ako vam je potrebno samo puko preuzimanje bez nadgledanja prenosa, onda je možda bolje da izaberete neki drugi klijent ili se zadržite na onom koji već koristite (originalni BitTorrent, BitLord, BitComet, UTorrent). Može mu se zameriti što nema ugrađenu funkciju pretraživanja torrenta kao većina drugih klijenata, dok to što je rađen u Javi nekoga može obeshrabriti u nameri da ga proba. Uz SUN JRE, 128 MB slobodne radne memorije i brzu vezu nećete gotovo ni primetiti da je Azureus aktivan, dok će slobodan prostor na vašem disku svakoga dana postajati sve manji i manji. A šta dalje, odlučite sami.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
Ace Utilities 3.0.0
DScaler 4.1.11
PSP Video 9 1.74, X-OOM Movies on PSP 2.3.24, PSP Video Express, ImTOO PSP Video Converter 2.1, Xilisoft PSP Video Converter 2.1
Azureus 2.3.0.6
Šta mislite o ovom tekstu?
Global Clipboard 1.6
Second Copy 7.0
Diagram Designer 1.14.2
Box Shot Maker 4.0
The GodFather 0.7
Total Uninstall 3.51
Startup Faster! 2004 2.4.3
Prio – Priority Saver 1.93

Tumačenje korišćenih termina
torrent – predstavlja TORRENT META kontejner (koji sadrži nazive sadržanih datoteka, veličinu i HASH vrednost svakog segmenta, što omogućava verifikaciju preuzimanja ispravnog segmenta, adresu tracker servera i druge informacije kao što su naziv i verzija klijenta koji je napravio torrent, datum i vreme kreiranja i slično), a istovremeno predstavlja i sve datoteke koje su sadržane u TORRENT META kontejneru.
swarm – zajednički naziv za korisnike koji međusobno razmenjuju torrent u okviru privremeno formirane P2P mreže (na primer, tri peera i četiri seeda čine swarm od sedam tačaka).
peer – jedna instanca BitTorrent klijenta pokrenuta na računaru koji je povezan na Internet i s kojim se može uspostaviti veza u cilju razmene podataka. Iako peer najčešće nema kompletnu datoteku, već samo pojedine segmente, često se koristi kao odrednica za svakog učesnika u swarmu, čak i za seed (takođe se koristi i termin „klijent”).
seed – predstavlja peer koji ima kompletan torrent i deli ga ostalim klijentima. Što je više seedera, to je veća šansa da se preuzme kompletna datoteka.
leech – najčešće peer koji vrši negativan uticaj na swarm tako što ima veoma nizak share ratio. Drugim rečima, više downloaduje nego što uploaduje. Poseban problem predstavljaju oni klijenti koji nakon kompletiranja torrent ne ostavljaju za seed, već ga uklanjaju iz klijenta pre nego što share ratio dostigne vrednost 1000. Leech se često pogrešno koristi pri označavanju onoga što predstavlja peer – člana swarma koji nije preuzeo datoteku u celosti.
tracker – server koji beleži koji su seederi i peerovi u swarmu. Klijenti povremeno šalju informacije trackeru i istovremeno primaju podatke o drugim klijentima s kojima mogu da se povežu. Tracker nije direktno uključen u razmenu jer se na njemu ne nalazi kompletna kopija datoteke (torrent), već samo posreduje u povezivanju klijenata.
aviability – naziva se još i distributed copies, a predstavlja broj kompletnih kopija datoteke dostupnih klijentu. Svaki seed dodaje vrednost 1000 ovom broju pošto on ima kompletnu datoteku (iako imaju identičan oblik, ne treba mešati sa pojmom share ratio). Peerovi povezani sa delovima datoteke dodaju količinu tih delova na ovaj broj (na primer, peer sa 13,9 procenata od kompletne datoteke dodaje 0,139 u aviability).
interested – predstavlja peer koji želi da preuzme segment koji klijent ima. Na primer, klijent koji uploaduje označava klijent koji downloaduje od njega kao interested ukoliko taj drugi klijent nema segment koji traži od upload klijenta.
choked – označava uploadera čiji klijent ne dozvoljava upload. Klijenti označavaju druge klijente kao choked ukoliko je drugi klijent seed, što znači da mu više nije potreban nijedan segment, kao i u slučaju da upload klijent ima opterećen upload bandwith i ne može da prihvati novu konekciju.
snubbedppload klijent se označava kao snubbed kada download klijent ne primi nikakve podatke od njega za punih 60 sekundi.
share ratio – odnos količine uploadovanih i downloadovanih podataka. Često se naziva i S/L ratio (seed/leech). Označava se faktorom 1000 kada je količina uploadovanih podataka jednaka količini downloadovanih. Negativan share ratio (<1000) nepovoljan je za uspešno funkcionisanje BitTorrent mreže, dok je svaki pozitivan (>1000) koristan. Pojedini trackeri i BitTorrent klijenti ograničavaju upload u slučaju da je share ratio prenizak.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera