PHONE ZONE<>
012005<><>

Nokia 6670 Klon

Nekoliko meseci pošto je na tržište plasirala svoj prvi Symbian telefon s digitalnom kamerom rezolucije jednog megapiksela (model 7610), Nokia je predstavila novi model zasnovan na istoj platformi. Slične „manevre” finska kompanija upražnjavala je i ranije, a najizrazitiji primer bilo je kloniranje prvog modela s ekranom u boji: ubrzo pošto se pojavio 7210, u prodavnicama je osvanuo identičan telefon u redizajniranom kućištu, pod oznakom 6610. Budući da pripada kategoriji modnih telefona (Nokijina serija 7xxx), prvi model je zadržao nešto višu cenu u odnosu na mlađeg brata, koji se svrstava u biznis klasu 6. Slično se očekuje i u slučaju novih Nokijinih „blizanaca”, 7610/6670.

Dizajnerske korekcije na novom modelu su zbilja minimalne. Oba telefona imaju identično „listoliko” kućište, s tim što 6670, uz rearanžiranu tastaturu, ima i za nijansu deblju zadnju masku. Tasteri imaju uobičajen oblik i raspored, za razliku od stilizovane tastature na modelu 7610 koja zahteva izvesno vreme za privikavanje. Kvalitet tastera je sličan kod oba modela (plastična providna maska, kratak hod, dobar raspored, minimalan lag), s tim što je tastatura 76-ice za nijansu kruća, a zbog karakterističnog dizajna deluje i više „utegnuto”. Ekran je TFT tipa, prilično je prostran (35 x 41,5 mm, a spram skromnih dimenzija aparata čini se još većim) i prikazuje 65.536 boja u sasvim pristojnoj rezoluciji od 176 x 208 piksela. Kvalitet slike na displeju je zadovoljavajuć – osvežavanje je brzo, boje su intenzivne i dobro reprodukovane, a pozadinsko osvetljenje obezbeđuje solidnu vidljivost na otvorenom prostoru po danu, pa čak i na direktnom sunčevom svetlu. Litijumski akumulator ima kapacitet od 900 mAh i on pruža uobičajena dva do tri dana umerenog korišćenja.

Značajan tehnološki pomak u odnosu na ranije modele (3660 i 6600) jeste CMOS kamera koja fotografije digitalizuje u rezoluciji od 1152 x 864 piksela (1 Mpx). Otvor sočiva kamere nalazi se na poleđini telefona i plastičnim poklopcem je dobro zaštićen od mehaničkih oštećenja. Od naprednih funkcija prisutni su četvorostruko digitalno uvećanje, noćni režim rada i tajmer. Fotografije su odličnog kvaliteta i odlikuju se ravnomernim i dovoljno jakim osvetljenjem koje omogućuje vizuelizaciju velikog broja detalja. Boje su adekvatno reprodukovane, a stepen zamućenja slike na ivicima je manji nego što smo očekivali. S većim brojem piksela rastu i memorijski apetiti, tako da treba voditi računa o činjenici da jedna fotografija najvišeg kvaliteta može da „pojede” i do 300 KB. Fotografije se mogu slati i putem MMS-a, s tim što ih pre toga treba provući kroz funkciju za sabijanje koja vodi računa o tome da veličina slike na pređe 100 KB (ograničenje u veličini MMS poruke). Prostor se može uštedeti i tako što će se kamera prebaciti u VGA režim. Brzina iscrtavanja slike na displeju u režimu traženja ostala je ista kao kod ranijih modela serije 60, i to je praktično jedina ozbiljnija zamerka.

Nokia 6670 ima i mogućnost digitalizacije video-odlomaka u QCIF (176 x 144) i subQCIF (128 x 96) formatima. Prema podrazumevanim podešavanjima, video-odlomci mogu trajati najviše deset minuta, ali se to trajanje može značajno produžiti ukoliko se koristi neki bolji program za snimanje (na primer, ETI Camcorder). U osnovnoj instalaciji nalazi se i simpatičan program za uređivanje videa koji omogućuje kombinovanje snimaka, dodavanje teksta i muzike i automatski izbor klipova koji se najbolje uklapaju u odabranu temu. Reprodukcija videa je vidno brža nego kod modela 6600. Kvalitet reprodukcije zvučnih zapisa je u očekivanim okvirima za ovu klasu Nokijinih telefona – polifone melodije su glasnije nego kod starijih Symbian aparata, tako da se i WAV melodije dosta dobro čuju u bučnom okruženju. Podržani formati audio-zapisa obuhvataju 48-kanalni MIDI, AMR i TrueTone odlomke, WAV, MP3, AAC i RealAudio. Čudi jedino izostanak podrške za stereo reprodukciju MP3 pesama.

Što se memorijskih kapaciteta tiče, telefon ima 8 MB sopstvene memorije, uz čitač malih, Reduced Size MMC kartica. U paketu se, osim telefona, punjača i uputstva, nalaze kartica od 64 MB, slušalice i, što je naročito važno, USB kabl (DKU2) za povezivanje telefona s računarom. To ističemo zbog toga što je USB veza osetno brža od Bluetooth konekcije i nema većih problema prilikom prenosa podataka iz Microsoft Outlooka. Sam Windows XP detektuje telefon kao prenosivu memoriju, što umnogome olakšava manipulaciju datotekama. Infracrveni (IrDA) port nije uvršten u spisak dodataka, a za njime više ni nema realne potrebe.

Softverski, Nokia 6670 je potpuno zaokružen telefon koji koristi sve prednosti naprednog korisničkog okruženja nove verzije operativnog sistema Symbian. Softverska unapređenja u odnosu na ranije modele vidljiva su najpre kroz Netforce čitač s podrškom za pregled PDF dokumenata i zanimljivu Lifeblog aplikaciju koja omogućuje hronološko beleženje svih aktivnosti na telefonu (snimljene fotografije, primljene poruke i drugo) i arhiviranje izveštaja na računaru – softver je još uvek u fazi razvoja i ima dosta bagova, pa ga nećemo podrobnije opisivati. U telefon je instalirana i „sirotinjska” GPS aplikacija po imenu Positioning. U pitanju je program koji metodom triangulacije proračunava položaj telefona na osnovu ćelije od koje telefon prima signal. Preciznost takvog proračuna direktno zavisi od gustine mreže ćelija i kreće se od tristotinak metara u uskom gradskom jezgru do 15 kilometara u područjima van grada. Funkcija mora biti podržana od strane mobilnog operatera i za sada nije jasno da li će i kada to zaživeti kod nas.

Vrhunska izrada, megapikselna kamera i najnovija softverska rešenja glavne su osobine aparata kojim Nokia želi da privuče more poslovnih korisnika. Ako se ostvare predviđanja o značajnom dampingu cene početkom 2005. godine, 6670 će biti apsolutni hit.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Nokia 6670 Klon
Šta mislite o ovom tekstu?
SMSTray
MyFamily
HandyCar
ControlFreak
Yedit

Vrsta:
smartphone
Proizvođač:
Nokia
Operativni sistem:
Symbian 7.0s
Ostalo:
procesor ARM9 na 123 MHz, ugrađena memorija 8 MB, čitač memorijskih kartica RS-MMC, Internet čitač (WAP 2.0, XHTML i HTML 1.1 preko TCP/IP), e-mail klijent (IMAP4, POP3, SMTP, MIME2), tri-band (GSM 900/1800/1900 MHz), Java podrška (J2ME CLDC 1.0/MIDP 2.0), Bluetooth 1.1, USB, Li-Ion baterija 900 mAh.
Dimenzije:
108,6 x 53 x 20,9 mm, masa 118 grama.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera