NET PLAY<>
072004<><>

Massive Assault Network

U eri masivnih multiplayer igara i popularizacije igara za više igrača kompanija Wargaming.net pokušala je proboj na tržište jednim strategijskim naslovom. Ova igra se razlikuje od drugih utoliko što je u pitanju izmenjena verzija igre Massive Assault koja se pojavila u drugoj polovini prošle godine, a nije imala ni naznake multiplayera. Sada je većina elemenata za igru jednog igrača izbačena, a njihovo mesto zauzeli su dodaci usko povezani s okršajima na Internetu. Tu su i obećanja programera da će redovno održavati i organizovati turnire, u zamenu za skromnu mesečnu nadoknadu...

Ova potezna strategija je neverovatno prosta za igranje i ne treba vam puno truda da potpuno proniknete u srž Masivnog napada. Veoma je zarazna zbog neverovatnih taktičkih i strateških mogućnosti. Bitke se odigravaju ne samo između zemalja, već i između celih kontinenata. Svaki od igrača može odabrati da li će biti na strani Unije slobodnih nacija ili Lige fantoma. Priča iza ove dve frakcije je toliko puta prežvakana da se njome nećemo baviti. Svaka strana ima jedinstvene jedinice, bar što se tiče dizajna, jer za svaku mašinu ili pešadinca jednog tima postoji identična jedinica u suprotnom taboru.

Četiri osnovne odlike krase vaše borce – brzina, domet, jačina oružja i jačina štita. Brzina označava koliko tačaka (od kojih je sačinjena svaka mapa) možete da pređete u jednom potezu. Domet kaže koliko daleko u poljima možete da dobacite projektil, snaga oružja označiće štetu koju ćete naneti protivniku, dok štit služi da ublaži udarce.

Najbolja taktika? Jeftine i lake jedinice u prvim redovima, artiljerija u sredini, a skupe i dalekometne jedinice na kraju. Na početku okršaja svaka strana po slučajnom rasporedu dobija nekoliko zemalja koje će biti saveznici, a svaka od njih poseduje trezor iz kojeg ćete uzimati novac za svoje operacije. Naravno, za dalji napredak morate napadati protivničke teritorije, a ujedno i braniti svoje.

Pravila igre su prosta, ali samo igranje nije tako lako kao što se na prvi pogled čini. Veliki broj tutorijala i video sekvenci pokušaće da vam pojasni osnove dobre i loše strategije. Pretpostavka je da, ako se strpite i proigrate tih desetak minuta, nećete imati nikakvih problema u daljem toku igre. Ipak, ni svi tutorijali ovoga sveta neće vam pomoći da dobro igrate protiv živih protivnika, te je zato Wargaming.net obezbedio mentore koji su stalno na serveru i željni su igre s vama (ili se barem tako predstavljaju). Oni su tu da vam ukažu na očigledne propuste koje pokazujete tokom ratovanja protiv njih.

Ono što će sigurno obradovati naše igrače jeste to što je igra potezna, tako da nema bojazni od loših centrala s kojima mnogi od nas kubure već godinama. Dodatna pogodnost jeste što nakon jednog odigranog poteza možete otići sa servera i nastaviti igru nakon nekoliko časova (naravno, u dogovoru s protivnikom) tako što ćete vi zadati potez, čekati njegov odgovor, nakon toga će on čekati vaš i tako ukrug. Zato se i preporučuje da započnete nekoliko partija odjednom jer se nikad ne zna koliko ćete čekati na nečiji odgovor. Da vam prekrati dosadu, tu je IRC-oliki sistem za diskusije među igračima koji čekaju poteze svojih protivnika.

Svojim pobedama odnosno porazima „generali” dobijaju specijalna obeležja, pa pronalaženje protivnika nije težak posao. Što se više borite s onima svog „kalibra”, to ćete više poena i novca dobijati. „Pano” služi za ostavljanje poruka i poziva na borbu među zemljama, kontinentima i planetama. Trenutno ih ima ukupno devet, od kojih svaka nudi poseban vizuelni identitet i stil igre. Tako će, na primer, neke od biosfera zahtevati velike bitke najjačim jedinicama, dok će druge biti više okrenute brzim, kratkim i energičnim napadima. Wargaming.net je obećao ubacivanje još nekoliko novih planeta, uz formiranje zvaničnih liga i turnira koji bi trebalo da pomognu igračima da još više napreduju te da im bude što zanimljivije.

Zamerka igri može biti činjenica da samo jedna planeta nudi mogućnost borbe protiv računara. Iako je u pitanju multiplayer naslov, najbolji način da se na brzinu shvate osnove jeste igranje protiv kompjuterski vođenog protivnika, a toga ovde skoro da ni nema. Ako vas nešto tako interesuje, moraćete da nabavite prvi Massive Assault koji je potpuno single-player ostvarenje.

Atmosfera igranja je glavni plus – zarazna je i zanimljiva. Ipak, Massive Assault Network ima i neke loše strane, kao što su na primer duga čekanja između poteza na koja vas forsira protivnik bez prethodnog dogovora, nešto lošija kompatibilnost sa izvesnim komponentama i nedostatak igrača u određenim periodima dana. Iako je igra još uvek mlada, komune mora biti da bi cela priča opstala.

Milan ĐUKIĆ

 
Massive Assault Network
Šta mislite o ovom tekstu?
ESL Plato+ kup
Q3 strikes again
World Cyber Games
Modovi, mape i ostalo

Potrebno:
Pentium 3/1 GHz, 256 MB RAM, 3D kartica sa 32 MB
Poželjno:
Pentium 4/2 GHz, 512 MB RAM, 3D kartica sa 64 MB
Veličina:
1 CD
Adresa:
www .massiveassaultnetwork .com

79
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera