INTERNET<>
022004<><>

Vizuelno pretraživanje

Astronomija Interneta

Nebeske mape pune linkova, stranica...

Većina korisnika odustaje od dalje pretrage Interneta nakon nekoliko strana linkova koje neki pretraživač daje kao rezultat. A i sama valjanost rezultata nije na zavidnom nivou. U tu svrhu se koristi kratki opis koji ide uz link, eventualni postotak povezanosti linka sa ključnom reči, a ponekad se zaključuje i samo po rednom broju pojavljivanja na listi. Tu uskače u pomoć vizuelna pretraga. Osim prikazivanja malih preview slika sajtova na koje se odnose linkovi, što dosta usporava pretragu, razvijen je i drugi način – grafičko prikazivanje veza između dobijenih linkova. Time se pri pretrazi kreira mapa koja umnogome podseća na rodoslov.

TouchGraph

Upravo tako izgledaju rezultati pretrage kada se upotrebi neki od on-line servisa firme TouchGraph (www.touchgraph.com). Na sajtu se nalazi nekoliko Java apleta (PubMed Browser, LiveJournal Browser...), a svaki od njih vrši tematsku pretragu. Na primer, u Google Browseru se navodi kao ključna reč URL, dok se u Amazon Browseru navodi pojam, a rezultati će biti knjige i ostalo što se može naći na sajtu on-line izdavača Amazon.

Upotreba ovih browsera je prosta. Ukucate traženi pojam ili adresu sajta, a u okviru novog prozora se kreira šema. Sam prozor je oplemenjen raznim komandama – na primer, moguće je sakriti neku vezu ili čvor (link) na mapi, promeniti boju pozadine ili natpise u čvorovima. Svaki čvor poseduje info tag gde se nalaze kratke informacije o linku, kao i prava adresa za odlazak na tu lokaciju. Uz to, dobijena šema je „živa” – svaku tačku na šemi možete uhvatiti mišem i šetati po ekranu, deformišući celu šemu. Ovo nije slučajno jer se time izbegava komplikovanost šeme.

Ovakav način pretrage našao je i drugu primenu. Na sajtu se nalazi i browser nazvan Planetarium, nebeska mapa napravljena po istim zakonitostima po kojima i ostali browseri. Pripremljen je i program TG WikiBrowser V1.02 koji koristi istu logiku, a koji se može skinuti sa sajta proizvođača.

Anacubis

Korak dalje otišao je Anacubis (www.anacubis.com). U izradi svog pretraživača, ova firma je iskoristila svoje vizuelizacione algoritme i Google Web API servis. Dobijena je tehnika koja omogućava vizuelno ekstrahovanje informacije iz podataka i pronalaženje zakonitosti i veza između podataka. Ovakva tehnologija vizuelizacije i analize informacija je stara, korišćena (kao što je to uobičajeno) u obaveštajnim službama i vojsci, ali je tek sada stigla u komercijalnu upotrebu.

U izgradnji Anacubis Viewera upotrebljeni su programski jezici XML i Java, a pretraga je veoma slična kao kod TouchGrapha. Razlika je u tome što se pri pretrazi ne dobija odmah šema, već se rezultati prikazuju ikonama koje je moguće selektovati i pregledati, menjajući im redosled i položaj. Veze između rezultata se formiraju kada se selektuje neki rezultat ili grupa rezultata. Na osnovu nekog kriterijuma, ostale ikone se povezuju sa izabranim rezultatom, a boja veze označava njenu prirodu: crvena je srodnost, zelena je hiperlink i slično. Na sajtu proizvođača postavljen je servis za pretragu ponude firme Amazon – jedan od kriterijuma za kreiranje veza je, na primer, izbor svih knjiga autora koji je napisao selektovanu knjigu. Vrlo je bitno da servis dozvoljava i dodavanje – na primer, dodavanje sporednih glumaca u nekom filmu, kojih inicijalno nema.

I ovaj način pretrage doživeo je svoje izdanje u obliku programa, koji se zove Anacubis Desktop. Njegova upotreba nije striktno vezana za Internet, pa korisnik može da pretražuje i analizira podatke sa hard diska ili lokalne mreže.

Umetnost

Mapa Interneta može da se shvati i kao umetnost. Bar tako misli Amerikanac Beret Lion koji radi na projektu Opte (www.opte.org). Da bi došao do grafičke prezentacije Interneta, bilo je potrebno da se zapamte adrese i veze između njih, da se razvrstaju po geografskoj pripadnosti i ujedno oboje različitim bojama. Prvi deo posla obavio je običan traceroute. Za razvrstavanje i bojenje može se upotrebiti jedan od dva open-source algoritma. Prvi je Large Graph Layout (bioinformatics.icmb.utexas.edu/lgl), algoritam pravljen za grafičku analizu bioinformatičkih podataka, dok je drugi kreiran u firmi AT&T, Grapher (www.research.att.com/sw/tools/graphviz), program za vizuelnu pomoć u izgradnji telefonskih i drugih mreža. Rezultat je u oba slučaja impresivan: projekat Opte formira mapu Interneta brzinom od 194 traceroute pretrage u sekundi, čime je teoretski moguće napraviti mapu celog Interneta za jedan dan. Iako autor posmatra svaj projekat prvenstveno kao umetnost, Opte ima upotrebnu vrednost. On može i te kako dobro poslužiti za prikaz oštećenja infrastrukture, recimo pri svetskim katastrofama, – kada nestane struja u delu SAD, kao što je bio slučaj, pojaviće se „crna rupa” na zvezdanoj mapi Interneta.

Svemir ili Internet

Svaka od ove tri srodne vizuelne pretrage jeste svojevrsno unapređenje klasičnog načina. To pokazuje i broj firmi koje su implementirale navedene tehnologije kao interne pretraživače svojih sajtova. Sa strane korisnika, doživljaj je sasvim drugačiji, ali se posle kraćeg uhodavanja dolazi do boljih rezultata nego klasičnim putem. Ako ništa drugo, sva tri projekta pokazuju po kolikom svemiru krstarimo.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Telefoniranje preko Interneta
A jugo?
WirelessIRC
Nedolični on-line sadržaji
Coplink
Fenomeni
Personalizovani Google
Bez browsera
Kućni LAN
Siemens JoinMultimedia
Vizuelno pretraživanje
Šta mislite o ovom tekstu?
Provider info
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera