NET PLAY<>
012002<><>

Citius, altius, Counters...

Bilo je pitanje trenutka kada će i kompjuterske igre dobiti svoju olimpijadu sa različitim disciplinama, odnosno multiplay žanrovima

Specijalnu nagradu AvP2 turnira, frizirani Ford Focus 2002, osvojio je superiorni Fatal1ty.
Namerno ili slučajno, ali skoro istovremeno su održane dve najveće svetske manifestacije u multiplejer igranju (između 5. i 9. decembra). Prva je World Cyber Games u Seulu, gde su bile zastupljene gotovo sve popularne igre na kompjuterima: Counter-Strike, Unreal Tournament, Quake III, Starcraft, Age of Empires II, FIFA 2002. Druga manifestacija je CPL World Champhioship u Dalasu, prestonici Counter-Strika. Bilo je to kao da u isto vreme igraju Lacio protiv Juventusa i Mančester protiv Bajerna, pa vi sada odlučite šta da pratite...

Nisu samo gledaoci imali dileme, već i takmičari. Nekoliko timova uputilo je ekipe na oba takmičenja, što se videlo kod nekih favorita koji su nastupili oslabljeni.

Prva Olimpijada

Finale prve Olimpijade kompjuterskih igara
Pažnja svih medija, ne samo kompjuterskih, bila je usredsređena na Seul gde je održana prva Cyberolimpijada. Čak 37 zemalja je poslalo 430 takmičara, a cela manifestacija je održana u COEX-u. Ukupan fond nagrada iznosio je 300.000 dolara, a nekoliko korejskih ministarstava (za nauku, tehnologiju i informatiku), kao i gigant „Samsung” bili su generalni sponzori ovog događaja. Kao i na pravim olimpijadama, sva finala su bila izuzetno napeta, a finale u Fifi je čak bilo praćeno malim skandalom. Italijanskom takmičaru (Champion_it) nije priznat zlatan gol koji je postigao u produžecima, da bi posle ponovnog starta meča pobedio domaći favorit TNP_A_kr iz Koreje.

Iako su ovo prve Igre, impozantan broj prisutnih učestvovao je u raznim aktivnostima (takmičenje, radionice, debate, ili čisto navijanje).

Deo atmosfere sa CPL takmičenja
Svi timovi su igrali pod nacionalnim zastavama. Azijati su prednjačili u RTS-ovima, dok su Evropljani i Amerikanci dominirali u FPS igrama. Od nacija najuspešnija je bila Koreja, koja je uzela tri zlatne, jednu srebrnu i tri bronzane medalje. Zero4_us je uzeo Q3 šampionat (trenutno najbolji Q3 igrač na svetu), dok su Kanađani (LnD) osvojili CS turnir. Sledeća olimpijada planirana je za godinu dana, a očekuje se veći broj takmičara nego ovog decembra.

Prestonica CS-a

Svako ko prati Pro Gaming zna za CPL. Cyber Athlete Professional League jedna je od najpoznatijih organizacija koja se bavi profesionalnim igranjem. To postiže zahvalujući jakim sponzorima, visokim novčanim nagradama i odličnom reklamom. Dalas i Hajat su i ove godine ugostili zimski CPL World Chanshionship. Poseban kuriozitet vezan je za samu oblast Teksasa i Dalas – 70 odsto američkih CS pro timova potiče iz ove oblasti. Da li je za to zaslužan CPL ili nešto drugo, nije poznato. Za razliku od WCG-a koji se potrudio da obuhvati što veći broj MP igara, CPL je fokusiran samo na dve igre. Prva je naravno ultrapopularni Counter Strike, a druga je definitivno predstavljala iznenađenje. Kao zamenu za umirući Quake 3, nekada glavnu igru na CPL, organizatori su stavili Alien vs Predator 2. To nije jedini kontroverzni potez organizatora, jer su posle 11. septembra želeli da bombu u CS-u zamene „komunikacionim uređajem”, od čega se odustalo pod pritiskom CS zajednice. Iako je AvP2 odlična igra, slabosti su se pokazale na samom turniru. Svi prvoplasirani igrači birali su Predatora, mali broj se odlučio za Aliena, a svega nekoliko njih za Marinca.

AvP2 turnir je pored standardnih novčanih nagrada imao i specijalnu nagradu, frizirani Ford Focus 2002. Focus je osvojio Fatal1ty, nekadašnja Q3 legenda, koji je dokazao svoju superiornost tokom celog turnira (imao je dvostruko više fragova od drugoplasiranog).

Za razliku od AvP2 takmičenja, CS mečevi su bili ekstremno uzbudljivi i neizvesni. U finalu su se sastala dva zaista najbolja tima, Xtreme 3 (Amerika) i Ninja in Pyjamas (Evropa). Finalni meč je rešen tek u produžecima. NIP-ovci su demonstrirali neverovatnu veštinu napada jer su pobedili nekoliko puta zaredom kao Terori (X3-u je nedostajala samo jedna pobeda), da bi u finalnoj partiji 2 Terora savladala 3 Countera (De_Nuke). Pored medalja, NIP je poneo kući i 50.000$ dok se X3 morao zadovoljiti drugim mestom i 25.000 zelembaća. Preko HLTV-a CS okršaje je pratilo više od 20.000 ljudi, što predstavlja novi rekord za ovu vrstu sporta. Sve veće medijske kuće (BBC, CNN... Svet kompjutera ;-)) posvetile su pažnju ovom događaju.

Letimičan pogled na nagrade i broj učesnika govori da je naša realnost još daleko od ovakvih nagrada. Iako mnogi ovdašnji igrači sanjaju da jednog dana zapucaju na CPL ili neki slični događaj, nedostatka sponzora, novca i organizatora, još uvek ostaju nepremostiva prepreka. Ali ako vam sledeći put roditelji natrljaju nos zato što ste se celu noć igrali umesto da učite, pokušajte da se izvučete pričom da ste vežbali za sledeći CPL i 50. 000 dolara nagrade. Možda i prođe...

Aleksandar AŠKOVIĆ

 
Citius, altius, Counters...
Šta mislite o ovom tekstu?

Za više informacija
Najviše informacija o ovim turnirma možete naći na Internetu. Za one kojima engleski nije tako blizak, napominjenmo da je domaći Rur pokrio simultano oba događaja.
www.thecpl.com – zvanični sajt CPL
worldcybergames.com – zvanični sajt WCG
www.klanrur.co.yu/event/wce – CPL
www.klanrur.co.yu/event/wcg – WCG
www.avault.com/events/wce – najažurniji u pokrivanju CPL-a
www.shackes.com – odličan sajt posvećen MP igrama
csnation.counter-strike.net/articles.php/5 – članak o CS CPL turniru
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera